تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا​

تحصیل در کانادا پلی برای رسیدن به یک زندگی ایده آل است که دانشجویان بسیاری از کشورمان همه ساله در تلاش هستند تا در یکی از دانشگاه های معتبر این کشور پذیرفته و به تحصیل مشغول شوند . کانادا در حال حاضر یکی از کشورهای مهاجر پذیر جهان است که سعی در یافتن افراد علاقمند به تحصیل و دارای استعداد بوده و حتی بورسیه های تحصیلی مناسبی را هم برای اینگونه افراد در نظر گرفته است . کارشناسان آی مهاجر در ادامه این مطلب شما را بیش تر با تحصیل در کانادا آشنا خواهند کرد.
نظام اموزشی کانادا یکی از بهترین و کامل ترین نظام های آموزشی موجود در حال حاضر جهان است که این ویژگی درکنار بهره گیری از اساتید و معلمان با دانش و با تجربه در مراکز آموزشی باعث اعتبار روز افزون این نظام آموزشی شده است و دانشگاه های این کشور را به یکی از پر متقاضی ترین دانشگاه های جهان تبدیل کرده است.

تحصیل در کانادا به خصوص در مقاطع عالی مزایای بسیار مناسب و بسیار کارآمدی برای دانشجویان فراهم می آورد که برخی از آنان به نوع خود در جهان بی نظیر هستند . این امتیازهایی که دانشگاه ها به دانشجویان برای تحصیل اعطا می نمایند در کنار شرایط آرام و بسیار دل انگیز زندگی و اقامت در این کشور هر فردی را برای مهاجرت به کانادا وسوسه می نماید به خصوص که در پی این مهاجرت یک مدرک معتبر تحصیلی و حتی یک شغل مناسب نیز نهفته باشد.

سیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزشی کانادا​

تحصیل در کانادا اولویت بسیار بالایی برای دولت است و این کشور دارای یک سیستم آموزش دولتی می باشد که توسط دولت های فدرال ، استانی و محلی ارائه ، تامین مالی و اداره می شود و صلاحیت نظام آموزش عمومی و همچنین برنامه درسی آن نیز توسط هر استان مورد نظارت قرار می گیرد . در نتیجه می توان انتظار داشت که تغییرات جزئی در سیستم های آموزشی هر استان ( مانند نوع برنامه های ارائه شده ، حداقل و حداکثر سن و غیره ) مشاهده شود ، ولی شباهت ها در مجموع بسیار بیشتر از تفاوت ها است.
سیستم آموزش کانادا به طور کلی به چهار مرحله تقسیم می شود:
• آموزش پیش دبستانی یا دوران کودکی
• آموزش ابتدایی یا دبستان
• آموزش متوسطه و دبیرستان
• آموزش عالی
تحصیل تا سن 16 سالگی در همه استان های کانادا اجباری است ، به جز آنتاریو و نیوبرانزویک که سن اجباری در آن ها 18 سال است . به طور کلی 190 روز مدرسه در سال تحصیلی در این کشور برگزار می شود که معمولا از سپتامبر ( پس از روز کارگر ) شروع و در اواخر ژوئن به پایان می رسد.
نزدیک به 90 درصد از کل کانادایی ها دارای حداقل دیپلم دبیرستان هستند و از هر هفت نفر یک نفر دارای مدرک دانشگاهی است . نسبت فارغ التحصیلان دبیرستان به افراد غیردیپلم به سرعت در این کشور در حال تغییر است که بخشی از آن به دلیل تغییرات در بازار کار بوده که افراد را ملزم به داشتن دیپلم دبیرستان و در بسیاری موارد مدرک دانشگاهی می کند.

آموزش پیش دبستانی در کانادا
دوره آموزش پیش دبستانی در کانادا برای کودکان زیر 7 سال می باشد و در تمامی کشور به جز نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک اختیاری می باشد و فقط در این دو قسمت برنامه پیش دبستانی اجباری است . مهدکودک ها در سراسر کانادا کودکان را در سن 3 تا 6 پذیرش کرده و آموزش های مقدماتی و ساده ای را برای ورود به دوره ابتدایی به آنان می دهند که هم به صورت دولتی و هم به صورت خصوصی در حالت فعالیت هستند.
مراکز غیر دولتی رایگان نیستند و شهریه ای را از والدین دریافت می نمایند اما مراکز دولتی به صورت رایگان این خدمات را به کودکان ارائه می نمایند . همچنین از سمت دولت مراکز و مهد کودک هایی در هر استان و در چند شهر به طور خاص برای افراد دارای معلولیت در نظر گرفته شده که شرایط آموزش را مناسب با این افراد برقرار می نمایند.
برنامه درسی ارائه شده در مهدکودک و سایر برنامه های پیش دبستانی مفرح و دلچسب است . دانش آموزان با حروف الفبا ، پیش خوانی و مهارت های ریاضی ، موسیقی ، هنر و بازی آشنا می شوند . تمامی برنامه های آموزشی در مهدکودک ها در این کشور به گونه ای طراحی شده که دانش آموزان را برای موفقیت در سطوح بعدی آموزش از طریق آموزش و نحوه مشارکت در گروه و همکاری با مربی و سایرین آماده کند.
آموزش ابتدایی در کانادا
تحصیلات ابتدایی در کانادا برای همه کودکان اجباری است و معمولاً از سن 6 یا 7 سالگی شروع می شود . دانش آموزان شش سال آموزش ابتدایی را دریافت می کنند و از پایه 1 تا کلاس 6 را در این دوره آموزش می بینند که تا 12 سالگی آنان به طول می انجامد.
دانش‌آموزان در کلاس‌های ابتدایی در تمام سال تحصیلی تنها زیر نظر یک معلم درس می‌خوانند و آموزش های لازم را دریافت می نمایند . در این دوره برنامه درسی شامل دروسی از جمله ریاضیات ، خواندن ، زبان ( معمولا زبان انگلیسی ، اما فرانسوی در کبک ) ، مطالعات اجتماعی ، تاریخ ، جغرافیا ، علوم ، موسیقی ، هنر و تربیت بدنی است.
تحصیلات متوسطه در کانادا
هنگامی که دانش آموزان سال آخر تحصیلات ابتدایی یا کلاس ششم را با موفقیت به پایان می رسانند ، به دوره متوسطه ارتقا می یابند که یک مرحله آموزشی دو ساله است و به کلاس 7 ( سنین 12 تا 13 ) و کلاس 8 ( سنین 13 تا 14) تقسیم می شود . هدف اساسی آموزش متوسطه در کانادا این است که دانش آموزان را برای ورود به مرحله بعدی آموزش متوسطه یعنی دبیرستان آماده کند.
در این دوره بسیاری از موضوعات مشابهی که در مدرسه ابتدایی در آن آموزش دیده اند به آن ها آموزش داده می شود ، اگرچه دشواری آن به میزان قابل توجهی افزایش می یابد . دروس دیگری نیز در دوره متوسطه به برنامه درسی اضافه می شود ، به ویژه آموزش زبان های خارجی نظیر فرانسوی ، اسپانیایی و انگلیسی ( برای دانش آموزان کبک ) و غیره.

آموزش دوره دبیرستان
هنگامی که دانش‌آموزان کلاس هشتم را با موفقیت به پایان برسانند ، می توانند وارد دوره دبیرستان شوند و یک برنامه چهار ساله را آغاز کنند که تا کلاس دوازدهم سن 18 سالگی دانش آموزان به طول خواهد انجامید . فقط در استان انتاریو ، دانش‌آموزان می‌توانند از سال پنجم دبیرستان استفاده کنند که معمولا به آن کلاس 12+ گفته می‌شود.
برنامه درسی در تمام دبیرستان های کانادا به گونه ای طراحی شده است که دانش آموزان را برای تحصیل در کالج یا دانشگاه آماده می کند و یا مهارت های حرفه ای را پس از فارغ التحصیلی در اختیار آنها قرار دهد . بسته به حوزه قضایی و ایالات ، برنامه های حرفه ای ( آموزش شغلی ) و همچنین آکادمیک متنوعی در سطح دبیرستان ها ارائه می شود.
آموزش عالی در دانشگاه ها
هنگامی که دانش آموزان با موفقیت از دبیرستان فارغ التحصیل شوند ، می توانند برای کالج یا دانشگاه مورد نظر خود درخواست دهند . در کانادا اصطلاح کالج معمولا به دانشکده فنی ، هنرهای کاربردی یا علوم کاربردی اشاره دارد که گواهینامه های حرفه ای ، دیپلم و مدرک کاردانی را به دانشجویان خود اعطا می کنند . بسیاری از دانشجویان از کالج به عنوان راهی برای آماده شدن بیشتر برای تحصیلات دانشگاهی استفاده می کنند.
سایر دانش‌آموزان از کالج برای آماده شدن برای یک حرفه یا کسب مدرک دیپلم یا گواهی استفاده می‌کنند که به آن ها امکان را می‌دهد بلافاصله پس از اتمام برنامه فرصت‌های شغلی را دنبال نمایند . اما دانشگاه در کانادا یک موسسه آموزش عالی و تحقیقاتی است که در رشته های مختلف مدرک تحصیلی اعطا می کند و ساختار آموزش و اعطای مدرک در آن بسیار شبیه به آمریکا است.
دانشگاه های کانادا بسته به رشته تحصیلی ، استان و دانشگاه محل تحصیل مدارک کارشناسی تا دکترا به دانشجویان اعطا می کند که هر کدام به ترتیب 3 تا 5 سال ، 2 سال و 3 تا 6 سال به طول می انجامد.

کسب رضایت ۹۰٪ مشتریان افتخار ماست

زبان تحصیل در کانادا

زبان تحصیل در کانادا​

یکی از تفاوت های کانادا با دیگر کشورهای جهان داشتن دو زبان رسمی است . این کشور دو زبان فرانسوی و انگلیسی را به عنوان زبان رسمی معرفی نموده و مردم در هر منطقه یا استانی به یکی از این دو زبان صحبت می نمایند . به همین ترتیب زبان تحصیل در کانادا با توجه به استان و قوانین حاکم بر سیستم آموزشی یکی از این دو زبان می باشد . به طور مثال استان کبک تحصیلات اجباری را به زبان فرانسوی در مدارس برگزارمی نماید.
البته باید گفت اکثر مدارس در کانادا به زبان انگلیسی به دانش آموران آموزش می دهند و در صورتی که یکی از والدین فرانسوی زبان بوده و یا آموزش خود را به زبان فرانسوی دیده باشد می تواند درخواست ثبت نام کودکان خود را در مدارس فرانسوی زبان بدهد . در دانشگاه ها نیز رشته های تحصیلی به این دو زبان به دانشجویان ارائه می شوند که با توجه به دانشگاه و استان محل تحصیل امکان برگزاری هر رشته به یکی از این دو زبان وجود دارد.
پس برای تحصیل در کانادا تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی لازم است ، الیته باید حتما قبل از هر اقدامی اطلاعات کاملی را در رابطه با زبان آموزش و ارائه رشته مورد درخواستتان در دانشگاه های مد نظر خود به دست آورید و از مدارک قابل قبول و معتبر در هر دانشگاه مطلع شوید تا در هنگام پذیرش و یا تحصیل با مشکلی مواجه نگردید.

 بیشتر بخوانید : مهاجرت به کانادا

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم​

برای تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم اولین مدرک مورد نیاز مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی است که باید به دانشگاه جهت اثبات تسلط به این زبان ها برای درک و فهم مطالب درسی ارائه نمایید . همچنین باید مدرک دیپلم 12 ساله خود را به طور کامل به انگلیسی یا فرانسوی ترجمه کرده و در یکی از رشته های مرتبط با رشته تحصیلی دبیرستان خود درخواست ادامه تحصیل را ارسال نمایید.
در غیر این صورت امکان نیاز به گذراندن دروس پیش نیاز بیشتری در دوره های پیش از دانشگاه وجود دارد . دانشگاه های کانادا در تمامی رشته های تحصیلی از پزشکی تا مهندسی و هنر دانشجویان بین المللی را پذیرش می نمایند و این مراکز در مقطع کارشناسی از تنوع رشته بسیار بالایی برخوردار هستند . همچنین دانشجویان می توانند در مراکز دولتی یا غیر دولتی به تحصیل مشغول شوند که شهریه دانشگاه های غیر دولتی و خصوصی بسیار گران است.
دقت داشته باشید که معدل دوره دیپلم و ریز نمرات دوره دبیرستان افراد تاثیر زیادی در پذیرش آنان دارد ، به گونه ای که نمرات دروس اصلی در هر رشته تحصیلی در دانشگاه بسیار مورد توجه قرار خواهد گرفت . همچنین رزومه قوی و داشتن سوابق تحصیلی درخشان و کامل در کنار نمره بالای مدرک زبان می تواند در به دست آوردن پذیرش دانشگاه ها و تحصیل در کانادا بسیار مسمر ثمر واقع شود.

تحصیل به زبان انگلیسی در کانادا

تحصیل به زبان انگلیسی در کانادا​

تحصیل در کانادا به دلیل ارائه و آموزش به زبان انگلیسی یکی از پر درخواست ترین گزینه های تحصیل در خارج از کشور از سوی اکثر کشورهای جهان محسوب می گردد . زیرا زبان انگلیسی زبان رسمی و زبان صحبت مردم نیز است بر خلاف دیگر کشورهای غیر انگلیسی زبان تمامی رشته های موجود در دانشگاه ها را می توان به انگلیسی آموخت . علاوه بر این گزینه دیگری چون زبان فرانسوی نیز برای علاقمندان به این زبان نیز در دانشگاه ها وجود دارد.
تحصیل به زبان انگلیسی در کانادا نیازمند ارائه مدارکی معتبر از سوی مراکزی معتبر به دانشگاه های این کشور دارد که میزان قدرت درک و تکلم شما به این زبان را مشخص نماید . اکثر دانشگاه و مراکز آموزش عالی در کانادا مدارک تافل و آیلتس را برای تحصیل در تمامی مقاطع قابل قبول می دانند و فقط نسبت به دانشگاه و مقطع تحصیلی میزان نمره مورد درخواست در هر مدرک متفاوت خواهد بود.
اما به طور کل مدرک تافل باید بالاتر از نمره 6 و تافل بالاتر از نمره 70 باشد که معمولا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری حداقل نمرات بالاتری در نظر گرفته می شود . رسمی بودن زبان انگلیسی در این کشور نه تنها تحصیل بلکه مهاجرت به کانادا و یافتن کار در کانادا را نیز بسیار راحت تر و در دسترس تر می کند.

وبینار های آموزشی برگزار شده پاسخی برای تمام مشکلات مهاجرتی شما

وبینار تحصیل بدون مدرک زبان

کانادا

وبینار ویزای بازنشستگی با تمکن مالی

کانادا

وبینار مهاجرت و چالش های پیش رو

کانادا

شرط معدل برای تحصیل در کانادا

شرط معدل برای تحصیل در کانادا​

شرط معدل برای تحصیل در کانادا از اهمیت بالایی برخوردار است ، به خصوص در مقطع کارشناسی دانشگاه ها و کالج ها معدل دیپلم و دروس پایه و اصلی را مورد توجه خاصی قرار می دهند که هر دانشگاه یه حداقل نمره خاص را برای معدل دیپلم در نظر گرفته است . دانشگاه های ممتاز و برتر معدل بالاتری را از دانشجویان درخواست می نمایند و این میزان در هر دانشگاه متفاوت است اما به طور کلی معدل دیپلم متقاضیان نباید پایین تر از 14 باشد.
برای پذیرش در مقاطع نکمیلی نیز معمولا نمرات معدل بالاتری نسبت به دوره کارشناسی از دانشجویان درخواست می شود و به طور کل در کانادا برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد و دکتری حداقل معدل 15 را باید به دست آورده باشید . نکته مهم اینکه در پذیرش مقاطع تکمیلی اثر معدل بسیار کم است و رزومه تحصیلی شامل مقالات ، افتخارات ، پژوهش ها ، پروژه ها ، توصیه نامه از اساتید و غیره نقش بسیار مهم تری را در قبولی و پذیرش متقاضیان ایفا می نمایند.
اما در مجموع نباید از تاثیری که معدل می تواند بر پذیرش و تحصیل در کانادا بگذارد غافل شد ، زیرا به نوعی این نمره نمایان گر میزان دانش و تلاش شما در ادوار گذشته تحصیلی و پتانسیل و استعداد شما برای دوره آینده می باشد . برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان آی مهاجر مشورت نمایید.

امکان تحصیل رایگان در کانادا

امکان تحصیل رایگان در کانادا​

برای دانشجویان بین المللی امکان تحصیل رایگان در کانادا بدون برخورداری از شرایط خاص وجود ندارد و آنان ملزم به پرداخت شهریه جهت تحصیل در دانشگاه های این کشور هستند . فقط شهروندان کانادا و دانشجویانی که اقامت دائم این کشور را دارند بدون پرداخت شهریه می توانند در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل شوند.
البته تحصیل در کانادا را می توان با استفاده از بورسیه های تحصیلی گوناگونی که از جانب دانشگاه ها و مراکز و موسسات مختلف به دانشجویان اعطا می شود به صورت رایگان تجربه نمود و مدرک خود را دریافت کرد . بله کانادا در حال حاضر بسیار در حال جذب دانشجویان با استعداد و با سوابق ممتاز است و به این افراد بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی را جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خود اعطا می نماید.
البته با تحصیل در دانشگاه های ارزان قیمت کانادا نیز میتوان هزینه ها را تا حد ممکن پایین اورد و تحصیل آنان را به نوعی بسیار ارزان یا رایگان نماید . برای اطلاع از شرایط بورسیه های موجود جهت تحصیل در کانادا و شرایط اعطای آنان با مشاورین آی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

کار پس از تحصیل در کانادا و اقامت آن

کار پس از تحصیل در کانادا و اقامت آن​

فارغ التحصیلان از دانشگاه های کانادا معمولا پس از اتمام تحصیلات خود به دنبال کار مناسب و ادامه زندگی در این کشور می باشند . خوشبختانه دولت کانادا این اجازه را به آنان می دهد که بتوانند به مدت 8 ماه الی 3 سال شغل مناسب خود را یافته و در آن مشغول به کار شده و در این کشور زندگی کنند . میزان زمان تخصیص گرفته با توجه به مدت زمان تحصیل در این کشور و مدرک دریافتی متفاوت خواهد داشت.
افراد پس از یافتن شغل مورد نظر می توانند درخواست تغییر ویزای تحصیلی به ویزای کار خود را ارسال نمایند و پس از اقامت با این ویزا تا حداکثر 3 سال قادر خواهند بود تا برای اقامت دائم خود اقدام نمایند . در رابطه با بازار کار هم لازم به ذکر است که کانادا از نرخ بیکاری پایینی برخوردار بوده و دارندگان مدارک دانشگاهی از فرصت های شغلی مناسبی پیش روی خود در این کشور برخوردار هستند.
علاوه بر این افراد می توانند با سرمایه گذاری در کانادا و یا ثبت شرکت در کانادا خود نسبت به ایجاد شغل اقدام نمایند و از این طریق ویزا و اقامت خود را پس از تحصیل در کانادا تمدید نموده و درنهایت به اقامت دائم دست پیدا کنند . همچنین باید توجه داشته باشید که هرچه از قدرت زبان بیشتری برخوردار باشید احتمال یافتن شغل نیز بیشتر خواهد بود . کارشناسان آی مهاجر همواره آماده ارائه بهترین مشاوره و راهنمایی در زمینه تحصیل در کانادا به شما عزیزان می باشند.

بیشتر بخوانید : کار در کانادا

انواع روش های مهاجرت به اسپانیا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا​

کانادا

مهاجرت به کانادا

کانادا

مهاجرت کاری به کانادا

کانادا