کار در لهستان

کار در لهستان یکی از روش های مهاجرتی می باشد که امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است ، مهاجرت به لهستان از طریق کار می تواند برای شما مزایای بسیار زیادی نظیر کسب درآمد دلاری ، بهره مندی از رفاه و… داشته باشد ؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتهای این مطلب همراه کارشناسان آی مهاجر باشید.

لهستان با موقعیت اقتصادی قوی خود در اروپا ، هزینه های پایین زندگی و مشاغل در طیف وسیعی از زمینه ها ، گزینه ای عالی برای کسانی است که به دنبال کار هستند.

در کنار بازار کار داغ در شهر هایی مانند ورشو، کراکوف و وروتسولاو این کشور دارای طبیعت ببسیار زیادی است و می تواند در  کنار کار از منظره های طبیعی لهستان نیز لذت ببرید.

مشاغل زیادی برای خارجی ها وجود دارد که لهستان را به عنوان یک مقصد عالی برای کار تبدیل می کند ؛  اگرچه اکثریت نیروی کار کشور در بخش خدمات است ، اما سایر صنایع مواد شیمیایی ، معدن زغال سنگ ، فرآوری مواد غذایی ، آهن و فولاد ، شیشه ، ماشین سازی ، کشتی سازی و نساجی نیز پر فعالیت است.

یکی دیگر از مزایای کار در لهستان این است که پس از چند سال کار در این کشور می توانید برای تابعیت درخواست دهید و اقامت دائم را به دست آورید اگر شما نیز قصد کار در لهستان را دارید حتما با ما در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

قانون کار لهستان و قراردادهای کاری

 • طول زمان کار

زمان کار زمانی است که کارمند برای انجام کار در نظر می گیرید ؛ زمانی که برای آماده شدن برای کار لازم است ، به عنوان مثال ؛ تعویض لباس ، بردن ابزار از انبار و غیره نیز به عنوان زمان کار محسوب می شود ، زمانی که برای دسترسی به محل کار لازم است ، به عنوان زمان کار شناخته نمی شود.

ساعات کار در کشور لهستان انواع مختلفی دارد ؛ نوع اصلی زمان کاری یک روز کاری است که 8 ساعت و 5 روز در هفته طول می کشد ؛ میانگین بعد هفتگی 40 ساعت است.

کارفرما باید زمان کار را به گونه ای برنامه ریزی کند که حداقل 11 ساعت استراحت بدون وقفه در هر روز و حداقل 35 ساعت استراحت بدون وقفه در هفته ارائه دهد ؛ در صورت لزوم می توان این دوره ها را به دلیل امداد و نجات و خنثی سازی آثار حادثه کوتاه کرد.

 

 • انواع قراردادهای کار در لهستان
 1. قرارداد کار برای مدت نامحدود

این نوع قرارداد کاری مدت زمان نسبتاً طولانی اخطار را برای کارمندان تضمین می کند که بستگی به سابقه شغلی کارگران دارد ، در صورتی که کارمند بیش از سه سال در همان محل کار کار کند ، این مدت حتی تا سه ماه قابل تعریف است.

طولانی‌مدت دوره اطلاع‌رسانی یکی از دلایلی است که کارفرمایان به ندرت در آغاز همکاری با انعقاد قرارداد کاری برای مدت نامحدود موافقت می‌کنند ، دلیل دوم «دلیل موجه» فسخ چنین قراردادی است ؛ کارفرما باید چنین دلیلی را در اطلاعیه قید کند ؛ نشان دادن صحیح و دقیق مبنای فسخ قرارداد کار اغلب برای کارفرمایان دشوار است ، گاهی اوقات ، فسخ باید توسط کارفرما با اتحادیه های کارگری مشورت شود.

 1. قرارداد کار برای مدت معین منعقد شده است

ویژگی اصلی قرارداد کاری که برای مدت معین منعقد می شود،  مقرراتی است که مدت استخدام کارمند را مشخص می کند.

این قرارداد برای انجام وظایف خاصی در مدت زمان مشخص شده منعقد می شود ، قرارداد طبق قانون با تاریخ ذکر شده در توافق منقضی می شود ؛ قانون لهستان تصریح می کند که دوره اطلاع رسانی قراردادهای مدت معین نسبتاً کوتاه است ، زیرا به عنوان یک اصل دوره دو هفته ای معمولاً قابل اجرا است ؛ تفاوت دیگر این است که کارفرما مجبور نیست در مورد اخراج با اتحادیه صنفی مشورت کند.

 • نکات جالب قانون کار در لسهتان
 1. سن بازنشستگی در لهستان برای زنان 60 سال و برای مردان 65 سال می باشد.
 2. در طول سال هر کارمند می تواند 20 روز مرخصی با حقوق داشته باشد.
 3. روز تعطیل در لسهتان یکشنبه می باشد و اولین روز هفته کاری دوشنبه است.

چگونه در لهستان کار پیدا کنیم

راه های مختلفی برای یافتن کار در کشور لهستان وجود دارد که از محبوب ترین آنها شرکت های لهستانی ، آشنایان کارگران مهاجر ، سایت های استخدام لهستانی ؛ آگهی های روزنامه ها ، شرکت های اوکراینی ، ارائه خدمات اشتغال در لهستان و … اشاره کرد ، در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد به صورت اختصاصی می پردازیم.

 • یافتن شغل از طریق شرکت

ابتدا ، بیایید بفهمیم که یک شرکت بیرونی چیست ؛ این یک آژانس استخدام لهستانی است که برای مشاغل مختلف لهستانی کارمندان را جستجو و استخدام می کند ؛ صاحبان مشاغل به آنها مراجعه می کنند تا تعداد معینی کارمند برای کارخانه ، انبار یا هر تولید دیگری پیدا کنند.

شرکت بیرونی باید کارمندانی را پیدا و استخدام کند ، استخدام رسمی را ترتیب دهد ، مطمئن شود که در تاریخ توافق شده در دسترس هستند و کار خود را انجام می دهند.

اگر قصد دارید با یک شرکت خارجی کار کنید تا در لهستان کار پیدا کنید ، مجبور نیستید برای خدمات آنها هزینه ای بپردازید ؛  همه مشاغل باید به صورت رایگان ارائه شوند.

در برخی موارد ممکن است از شما خواسته شود که برای ویزای کار ، بلیط و بیمه نامه پرداخت کنید ؛ شما باید خودتان پرداخت را انجام دهید تا بتوانید کل فرآیند پرداخت را خودتان کنترل کنید.

 • جستجوی کار از طریق آشنایان

این احتمال وجود دارد که آشنایان شما قبلاً تجربه کار در خارج از کشور ، یعنی در لهستان را داشته باشند ؛ می توانید از آنها در مورد چگونگی یافتن کار در کشور لهستان به تنهایی راهنمایی بخواهید ؛ آنها تمام جزئیات مربوط به یافتن شغل در لهستان را به تنهایی به شما خواهند گفت.

اگر دوستان یا آشنایانی دارید که در حال حاضر در لهستان هستند ، آنها همچنین می توانند از طریق روزنامه ها و سایت های کاریابی لهستان به شما در جستجوی کار کمک کنند.

 • یافتن کار از طریق سایت های کاریابی یا آگهی در روزنامه ها

چندین وب سایت وجود دارد که می توانید به تنهایی در لهستان کار پیدا کنید ، همچنین می‌توانید در روزنامه‌های لهستانی ، در صفحات آگهی‌دهی، به دنبال شغل بگردید.

با این حال واضح است که این روش بیشتر برای کسانی مناسب است که زبان لهستانی را می دانند و می توانند دقیقاً درک کنند که یک کارفرما چه الزامات و شرایطی را فراهم می کند.

به این واقعیت توجه کنید که در چنین سایت هایی اغلب می توانید با کلاهبرداران یا کارفرمایان نادرست ملاقات کنید ؛ مهم است که هنگام استفاده از این نوع کاریابی مراقب و محتاط باشید و به یاد داشته باشید که شرکت کارفرما را بررسی کنید.

اگر به تنهایی موفق به یافتن شغل در لهستان نشدید ، همیشه این فرصت را دارید که برای استخدام در لهستان به یک شرکت اوکراینی مراجعه کنید ؛ این ساده ترین و مطمئن ترین راه برای یافتن کار در لهستان است.

 • یافتن کار در کشور لهستان از طریق یک شرکت کاریابی اوکراینی

برخی از کارگران مهاجر بر این باورند که یافتن شغل در لهستان از طریق آژانس‌های استخدام اوکراینی خدمات بسیار گرانی است و بنابراین ترجیح می‌دهند خودشان به دنبال کار بگردند ، این تصور اشتباه است. امروزه آژانس های کاریابی اوکراینی در خارج از کشور وجود دارد که خدمات آنها کاملا رایگان است ، وقتی برای کمک به چنین شرکتی درخواست می کنید ، همان خدماتی را می پردازید که اگر به تنهایی به دنبال کار می گردید ، هزینه آن را پرداخت می کنید ؛ لیست هزینه ها شامل:

 1. پرداخت هزینه ویزای شما
 2. بیمه
 3. باید بلیط هواپیما و غیره بخرید.

جستجوی کار از طریق آژانس اوکراینی راه امن تری برای یافتن کار است ؛ اولا ، شرکت اوکراینی همیشه از منافع کارگران مهاجر اوکراینی دفاع خواهد کرد ؛ ثانیاً آنها نمی خواهند با فرستادن کارگران به شرایط بد کاری به اعتبار خود آسیب برسانند ، زیرا با این کار مشتریان بالقوه خود را در قالب کارگران مهاجر از دست می دهند و ثالثا ً، آژانس کاریابی همیشه قبل از ارائه شغل در شرکت کارفرما ، شرکت کارفرما را بررسی می کند.

علیرغم تمام مزایا و معایب ذکر شده در همه راه های یافتن شغل در خارج از کشور، شما باید تصمیم بگیرید که چگونه شغلی در لهستان پیدا کنید.

 • نیازمندی های یافتن کار در لهستان

همانطور که می دانید امروزه افراد بسیار زیادی از سراسر دنیا به دلیل رفاه بالا و دستمزد بسیار خوب قصد کار در لسهتان را دارند به همین دلیل بازار کار لسهتان بازاری بسیار رقابتی شده است.

در هنگام پیدا کردن کار در کشور لهستان کارفرما باید ابتدا آن شغل را برای شهروندان لهستانی در نظر بگیرد و ار فرد مورد نظر پیدا نشد سپس می تواند آن شغل را به شهروندان خارجی پیشنهاد دهد ، در این بین کارهای بسیار زیادی است که می توانید انجام دهید تا شانس بیشتری برای یافتن کار در لهستان داشته باشید در ادامه به برخی از این توصیه ها اشاره خواهیم کرد.

 1. داشتن رزومه ای خوب و حرفه ای
 2. داشتن تحصیلات دانشگاهی و مرتبط با شغل
 3. داشتن توصیه نامه
 4. دانستن زبان این کشور و زبان انگلیسی

با داشتن شرایط بالا بدون شک شانس شما برای یافتن کار در لهستان چندین برابر خواهد شد.

کار پیدا کردن ایرانیان در لهستان

اگر در ایران اقامت دارید و کار و تحصیل در لهستان را دارید راه های بسیار زیادی برای این کار موجود است ، یکی از بهترین و آسان راه ها برای پیدا کردن شغل در لهستان بدون رفتن به کشور مقصد ، سایت های مختلف است.

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی وب سایت های زیادی در زمینه کاریابی آنلاین فعالیت می کنند ، شما عزیزان می تواند با داشتن رزومه ای حرفه ای و دادن اطلاعات کامل در مورد خودتان اقدام به پیدا کردن کارفرمای مناسب در لهستان بکنید.

در لهستان طیف وسیعی از مشاغل موجود است که می تواند با توجه به شخصیت ، تحصیل و علاقه خود دست به انتخاب یکی از این موارد بزنید.

از دیگر راه ها انتخاب یک شرکت مهاجرتی معتبر در زمینه کار در کشور لهستان است ، بدون شک پیشنهاد ما به شما عزیزان در این مورد سایت آی مهاجر می باشد ، این سایت با داشتن کارشناسان حرفه ای و آگاه از اولین قدم های پیدا کردن شغل در لهستان همراه شما خواهند بود برای کسب اطلاعات بیشتر ی توانید از طریق راه های ارتباطی با این افراد در تماس باشید.  

پس اگر قصد کار در لهستان را دارید به هیچ عنوان زمان را از دست ندهید و همین حالا با آی مهاجر تماس بگیرید و یا به سایت های مختلف مشاغل در آلمان سر بزنید.

حقوق کارگر ساده در لهستان

دانستن میزان حقوق و دستمزد هنگام کار در کشور لهستان ضروری است ، لهستان یکی از برترین اقتصاد های دنیا را دارید و همانطور که می دانید نرخ دستمز در این کشور نسبت به کشورهای دیگر بالاتر است لذا با کار در لهستان می توانید درآمد معقولی داشته باشید و به راحتی از پس مخارج خود بر بیایید.

حداقل دستمزد در لهستان از 619.46 یورو در ماه در سه ماهه سوم سال 2021 به 654.79 یورو در ماه در سه ماهه اول 2022 افزایش یافت

حداقل دستمزد ناخالص در ساعت در لهستان در سال 2021 به 18.3 زلوتیچ رسید که در مقایسه با سال قبل نزدیک به هشت درصد افزایش داشت ؛ متوسط ​​دستمزد ناخالص در لهستان در اکتبر 2018 به 5003.78 زلوتی رسید ؛ متوسط ​​دستمزد ناخالص ساعتی 27.79 زلوتی بود.

در سال 2021 ، شورای وزیران پیشنهاداتی را برای حداقل دستمزد و حداقل نرخ ساعتی در سال 2022 که توسط وزیر خانواده ، کار و سیاست اجتماعی ارائه شده بود، به تصویب رساند ؛ پیشنهاد شده بود که حداقل دستمزد ساعتی برای کار در سال 2022 باید 19.60 زلوتی باشد ؛ این به معنای افزایش 7.1 درصدی حداقل دستمزد نسبت به سال 2021 است.

کار در لهستان بدون مدرک تحصیلی

اگر مدرک تحصیلی دانشگاهی ندارید اما قصد کار در لهستان را دارید اصلا نگران نباشید ، در لهستان شغل های بسیار زیادی وجود دارند که می توانید بدون مدرک دانشگاهی مشغول به کار شوید.

در این مورد می توانید از شغل های ساده تر مانند پیش خدمتی ، پرستاری کودک ، تدریس زبان انگلیسی و… شروع کنید ، همچنین اگر دارای مهارت خاصی مانند نجاری ، آرایشگری ، برقکاری و… نیز هستید می توانید به راحتی شغلی مناسب خود را پیدا کنید و یا با داشتن سرمایه کافی دست به ثبت شرکت در لهستان بزنید.

از دیگر راه های خوب برای پیشرفت ؛ تحصیل و کار در کنار هم است ، به عنوان یک دانشجو ، شما همچنین فرصتی برای دوره های کارآموزی مختلف با حقوق یا بدون حقوق دارید.

کاری که اکثر دانشجویان به دنبال آن هستند ، عموماً دشوار نیست ، چنین کارهایی اول از همه شامل معلم زبان ، پیشخدمت ، بارمن ، مراقبت از کودک ، فروشنده ، نظافتچی است ، این نوع فعالیت معمولاً مستلزم دانش زبان لهستانی است.

اگر به زبان لهستانی آشنایی ندارید ، برخی وب سایت ها به شما کمک می کند تا یک دوره پایه لهستانی را پیدا کرده و در آن ثبت نام کنید ، که شانس شما را برای یافتن شغل به میزان قابل توجهی افزایش می دهد ؛ به عنوان یک دانشجو، شما همچنین فرصتی برای دوره های کارآموزی مختلف با حقوق یا بدون حقوق دارید.

اجازه کار برای پناهنده ها در لهستان

امروزه بیش از حدود 5500 نفر در لهستان دارای وضعیت پناهندگی یا حمایت فرعی هستند که بیشتر آنها از روسیه یا کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق آمده اند ، گروه‌های قومی اصلی چینی‌ها ، اوکراینی‌ها ، تاجیک‌ها ، سوری‌ها و بلاروس‌ها هستند.

خارجی هایی که در لهستان به آنها وضعیت پناهندگی داده شده است ، به جز حق رای از امتیازات مشابه شهروندان لهستانی برخوردارند ، پناهندگان برای شروع به کار در کشور لهستان نیازی به دریافت مجوز کار ندارند – همین قوانین در مورد خارجیانی که حمایت بشردوستانه یا اجازه اقامت قابل تحمل دریافت کرده اند اعمال می شود.

کارفرما ها مشروط بر اینکه مهاجران کارت شناسایی موقت و گواهی صادر شده توسط رئیس اداره امور خارجی داشته باشند (در صورتی که پناهجو حداقل شش ماه منتظر تصمیم گیری در مورد وضعیت خود بوده باشد ، می تواند آن را دریافت کند) می توانند دست به استخدام مهاجران بزنند و این سند به پناهجویان اجازه می دهد تا شغلی در لهستان داشته باشند.

کارفرما برای استخدام فردی با وضعیت پناهندگی همان کاری را باید انجام دهند که برای استخدام هر کارمند دیگری انجام می دهد خارجیانی که به آنها وضعیت پناهندگی، حمایت بشردوستانه ، حفاظت فرعی یا مجوز اقامت قابل تحمل اعطا شده اند ، برای شروع به کار در لهستان نیازی به دریافت مجوز کار ندارند ، آنها از حقوق کاری مشابه شهروندان لهستان برخوردارند.

هر چند پیشنهاد ما این است که از طریق قانونی و صحیح دست به مهاجرت به کشور لهستان بزنید.

مدارک مورد نیاز ویزای کار لهستان

کارفرما برای اخذ مجوز کار از طرف یک کارمند خارجی باید چندین سند ارائه دهد. این اسناد عبارتند از:

 1. فرم درخواست تکمیل شده
 2. شواهدی مبنی بر پرداخت هزینه های درخواست
 3. تایید وضعیت حقوقی کارفرما از ثبت دادگاه ملی
 4. سوابق فعلی فعالیت اقتصادی کارفرما
 5. کپی صفحات گذرنامه متقاضی با اطلاعات مربوط به سفر
 6. مدارکی که نشان می دهد متقاضی بیمه درمانی دارد
 7. سندی برای شرکت
 8. یک کپی از بیانیه در مورد سود یا زیان متحمل شده توسط کارفرما
 9. یک کپی از قرارداد مطابق با خدمات ارائه شده در لهستان

افرادی که قصد کار در لهستان را دارند به یک کارفرمای لهستانی نیاز دارند تا از طرف آنها برای مجوز کار درخواست دهند ، مراحل مختلفی در فرآیند درخواست وجود دارد.

 • انجام آزمون بازار کار

قبل از شروع درخواست برای مجوز کار خارجی ، کارفرما باید آزمون بازار کار را انجام دهد ، هدف از این آزمون تعیین این است که آیا شهروندان لهستانی یا سایر اتباع اتحادیه اروپا واجد شرایط برای پر کردن این موقعیت هستند یا خیر ، این افراد نسبت به اتباع خارجی اولویت دارند.

 

اگر هیچ جویای کار واجد شرایطی در بازار وجود نداشته باشد ، کارفرما می تواند از طرف یک خارجی برای مجوز کار درخواست دهد.

 • فرآیند درخواست

کارفرما مسئول درخواست مجوز کار است ، با درخواست ، کارفرما باید مدارکی را ارائه دهد که ثابت کند شرایط زیر برآورده شده است:

 1. شرایط استخدام طبق کلیه مقررات استخدامی قابل اجرا از جمله مفاد قانون کار مساعد است.
 2. دستمزد بیش از 30٪ کمتر از میانگین دستمزد ماهانه نیست.

همچنین کارفرما باید مدارک مورد نیاز ذکر شده در بالا را نیز همراه داشته باشد ؛ این مسئولیت کارمند است که اسناد شخصی لازم مانند صفحات گذرنامه را در اختیار کارفرما قرار دهد.

 • صدور مجوز کار

مجوزهای کار لهستان توسط رئیس دولت محلی این سرزمین، Voivode صادر می شود ، پس از تأیید درخواست مجوز کار ، سه نسخه از مجوز تهیه می شود: یک نسخه برای اداره  Voivodeship، یک نسخه برای کارفرما و یک نسخه برای کارمند ؛ کارفرما مسئول دادن مجوز کار به کارمند است ، سپس کارمند می تواند به طور قانونی در لهستان کار کند.

پس از پیدا کردن کار در لهستان ، مدارک مورد نیاز ویزای کار لهستان را آماده کنید و سپس منتظر خبر کارفرمای خود باشید ، اگر می خواهید که تمامی این مراحل را با داشتن راهنمایی حرفه ای انجام دهید پیشنهاد ما به شما عزیزان کارشناسان آی مهاجر است ، این سایت معتبر با داشتن دو شعبه فعال در تهران و شیراز آماده خدمت رسانی به مردم عزیز در سراسر ایران است ، شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مربوط به سرمایه گذاری در لهستان را نیز مطالعه کنید.