تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان فرصتی مناسب برای افرادیست که تمایل به تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات معتبر سطح اروپا را دارند ؛ همچنین هزینه زندگی دانشجویی و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان به نسبت سایر کشورهای اروپایی کمتر است  ؛ لذا این کشور توانسته دانشجویان بین‌المللی زیادی را برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان بسمت خود جذب کند ؛ پس اگر دارای مدرک دیپلم هستید ، می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی لهستان اقدام نمایید ؛ برای راهنمایی‌های بیشتر درخصوص مهاجرت به لهستان یا تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان می‌توانید با آی مهاجر در تماس باشید.

دقت کنید که علاوه بر این که ، مدارک صادره از طریق دانشگاه‌های کشور لهستان در سرتاسر اروپا دارای اعتبار هستند ، بعضی از دانشگاه‌های پزشکی لهستان ، توسط وزارت بهداشت و علوم کشور ایران نیز تایید شده‌اند و فارغ‌التحصیلان دانشگاههای این کشور می‌توانند به‌راحتی در ایران به کار مشغول شوند.

در حال حاضر تعداد دانشجویان و متقاضیان بین‌المللی که موفق به دریافت ویزای تحصیلی کشور لهستان شده‌اند ، به بیش از 78 هزار نفر رسیده و این کشور شاهد افزایش چشمگیری در تعداد دانشجویان و فارغ‌التحصیلان در سال‌های آینده خواهد بود.

از دیگر مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان ، امکان دریافت اقامت این کشور بعد از فارغ‌التحصیلی است که در اینصورت شخص می‌تواند از مزایای دریافت اقامت لهستان برخوردار شود.

ثبات اقتصادی ، امنیت اجتماعی بالا ، تجهیزات پیشرفته و آزمایشگاههای بسیار مجهز لهستان باعث شده تا تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان دارای اعتبار جهانی باشد.

فهرست مطالب مورد بررسی:

۱-دوره های پیش پزشکی در لهستان

۲- آزمون ورودی رشته های پزشکی لهستان

۳-شرایط پزشکی در لهستان

۴- شرایط دندانپزشکی در لهستان

۵- مدرک زبان رشته های پزشکی در لهستان

۶- مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در لهستان

۷- هزینه های پزشکی و دندانپزشکی لهستان

۸- مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی لهستان

۹-اقامت فارغ التحصیلان پزشکی بعد از تحصیل

 

دوره های پیش پزشکی در لهستان

متقاضیان و دانشجویان بین المللی که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان را برگزیده اند ، می بایست در ابتدا و پیش از شرکت در آزمون ورودی در دوره پیش پزشکی یا پریمدیکال لهستان شرکت نمایند ؛ این دوره یک ساله است و جهت کسب آمادگی های لازم برای پذیرش در آزمون پزشکی و همچنین تسلط به زبان انگلیسی دانشجویان می باشد.

از آن جا که زبان تحصیل رشته پزشکی در لهستان زبان های انگلیسی و لهستانی است ؛ لذا متقاضیان بسیاری از سراسر دنیا جهت تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی اقدام می کنند و متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان با شرکت در دوره های پریمدیکال و مرور درس های پایه به زبان انگلیسی می توانند جهت دریافت نمره مورد نیاز جهت آزمون پذیرش دانشگاه های پزشکی کشور لهستان آماده شوند.

به طور کلی ، هدف از دوره پیش پزشکی کشور لهستان بهبود توانایی های دانشجو در دروسی چون شیمی ، زیست شناسی ، ریاضیات ، فیزیک و همچنین تسلط بیش تر به زبان انگلیسی و یا لهستانی می باشد.

آزمون ورودی رشته های پزشکی لهستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان به مانند سایر دانشگاههای اروپایی ، مستلزم شرکت در آزمون ورودی است ؛ اما توجه کنید که آزمون ورودی در لهستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی از شرایط آسانتری برخوردار است ؛ جهت شرکت در آزمون ورودی رشته‌های پزشکی لهستان به برگزاری آزمون کتبی نیاز نیست و سنجش تمامی متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان به واسطه مصاحبه‌ی اسکایپی امکانپذیر است.

برای تحصیل در مقطع لیسانس ، بغیر از سه دانشکده پزشکی ، در سایر دانشکده‌ها دانشجویان می‌بایست در آزمون ورودی داخلی شرکت نمایند ، این آزمون بصورت جداگانه در هر دانشگاه برگزار خواهد شد ؛ همچنین این آزمون ورودی جهت استاندارد نمودن فرایند پذیرش در دوره های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان طراحی شده و شرایطی یکسان را جهت ورود به دوره‌ها برای متقاضیان تمامی کشورها به وجود آورده است.

همچنین از شش دانشکده‌ای که برنامه‌های مختلفی را جهت تحصیلات تکمیلی برای متقاضیان تحصیل در کشور لهستان فراهم آورده‌اند ، بغیر از یک دانشکده‌ی پزشکی ، لازم است تا دانشجویان در آزمون ورودی شرکت نمایند ، دقت کنید که آزمون داخلی دانشگاه ها ، متفاوت از امتحانات بین المللی معتبری مثل MCAT ،SAT  ،UKCAT  و GAMSAT می باشد و هر دانشگاهی رویکرد خودش را در رابطه با نمرات ، در فرآیند انتخاب دارد.

ناگفته نماند که اخذ نمراتی با سطحی خوب برای دروسی چون زیست ، فیزیک و شیمی برای کلیه متقاضیان ضروری است و نمره ی استاندارد جهت قبولی در آزمون مورد نظر ، بالاتر از سطح متوسط می باشد.

شرایط پزشکی در لهستان

شرایط پزشکی در لهستان جهت پذیرش در دانشگاههای مختلف متفاوت خواهد بود ، اما بطور کلی ، دانشگاههای کشور لهستان برای پذیرش در رشته پزشکی به پیش‌نیازهای موضوعی از جمله زیست ، شیمی و فیزیک پرداخته‌اند و همچنین تعدادی از دانشگاههای این کشور جهت رتبه‎بندی دانشجویان جهت پذیرش ، از امتحانات پذیرش داخلی بهره می‌برند.

ازجمله دانشگاههای پزشکی کشور لهستان که آزمون ورودی جهت پذیرش دانشجویان درنظر گرفته ، دانشگاههای پزشکی سیلسیا و لودز می‌باشد ، دانشگاههایی مثل لودز و یاگیلونیا شامل برنامه پزشکی 4 ساله هستند که برای دانشجویان بین‌المللی است که از آمریکای شمالی و یا تایوان به کشور لهستان می‌روند و مدرک کارشناسی جهت تحصیل پزشکی در لهستان را پیش از این دریافت نموده‌اند.

متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی لهستان می‌بایست در آزمون ورودی دانشگاهها شرکت نمایند ، اما دانشگاههایی نظیر لودز در صورتیکه متقاضی در آزمونهایی مثل MCAT ، GAMSAT ، UKCAT شرکت نموده‌ و به ترتیب نمرات 504 ، 59 و 2600 را دریافت کرده باشد ، از آن چشم‌پوشی می‌کند.

اما در دانشگاهی مثل یاگیلونیا ، شرکت در آزمون MCAT و یا GAMSAT برای تمامی متقاضیانی که می‌خواهند در این دوره 4 ساله شرکت نمایند ، ضروری است ؛ در این آزمون می‌بایست شخص متقاضی حداقل نمره موردنیاز (به ترتیب 498 و 56) را کسب نمایند ، همچنین این دانشجویان می‌بایست در مصاحبه‌ای که بصورت مجازی است ، شرکت نمایند.

اما دانشگاه پزشکی پومرنیا ، هیچگونه مصاحبه و یا آزمون قبولی را برای متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در لهستان در نظر نگرفته است.

شرایط دندانپزشکی در لهستان

آیا از شرایط دندانپزشکی در لهستان اطلاع دارید؟ از آن جا که یکی از بهترین حرفه ها در لهستان و همچنین کشورهای اروپایی ، حرفه دندانپزشکی است ، اما برای شغل دندانپزشکی در کشور لهستان تنها اخذ مدرک کافی نیست و لازم است تا گواهی دندانپزشکی نیز دریافت شود.

از شرایط تحصیل در رشته پزشکی در لهستان می توان به مواردی چون ، داشتن مدرک دبیرستان ، دانشی بالا و نمراتی قابل قبول در زمینه هایی چون شیمی ، فیزیک و زیست شناسی و ریاضی ، تسلط به زبان انگلیسی ، قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های کشور لهستان و مصاحبه و همچنین نمرات آزمون استاندارد ACT ، SAT البته در صورت موجود بودن اشاره نمود.

برای متقاضیان دارای گواهینامه مقطع دبیرستان لهستان ، جهت پذیرش در برنامه های دندانپزشكی به زبان لهستانی در PUMS  حداقل 160 امتیاز لازم است تا از شرایط درخواست برنامه‌ی دندانپزشکی به زبان انگلیسی برخوردار شوند.

مدرک زبان رشته های پزشکی در لهستان

مدرک زبان رشته های پزشکی در لهستان شامل چه مواردی است؟ زبان لهستانی یکی از سخت ترین زبانها است و یادگیری این زبان به زمان زیادی نیاز دارد تا جاییکه ممکن است متقاضیان به زمان 5 ساله جهت آموزش این زبان نیاز داشته باشند.

حتی اگر شخصی در زمان یادگیری زبان لهستانی در لهستان زندگی کند ، باز هم امکان دارد به سالها زمان نیاز باشد تا شخص بتواند بطور کامل به این زبان مسلط شود ، اما توجه داشته باشید که معمولا جهت تحصیل در برنامه پزشکی لهستان تسلط به زبان لهستانی نیاز نیست ، زیرا در بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی لهستان ، تحصیل به زبان انگلیسی امکانپذیر خواهد بود.

با این وجود ، در صورتیکه متقاضی قصد دارد تا بعد از فارع التحصیلی ، بعنوان پزشک در این کشور مشغول به کار شود ، وی می‌بایست در امتحان زبان لهستانی شرکت کند ؛ بطور کلی ،  شهروندان و تمامی فارغ‌التحصیلانی که دوره تحصیل پزشکی در لهستان را به زبان انگلیسی طی نموده‌ا ند ، لازمست در این آزمون شرکت نموده و قبولی آن را دریافت نمایند.

زبان آموزش در رشته‌های پزشکی لهستان برای دانشجویان بین‌المللی ، انگلیسی است ، لذا باید شخص مهارتهای لازم را در زبان انگلیسی کسب نماید ؛ در نتیجه دانشجویان خارجی که زبان بومی‌شان انگلیسی نیست ، می‌بایست مدارکی دال بر مهارت زبان (تافل و یا نمره علمی  Pearson PTE) ارائه دهند ، بعضی از دانشگاهها هم جهت پذیرش ، آزمونهای مربوط به خود را دارند که در اینصورت به مدرک زبان نیازی نیست.

مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در لهستان

فرآیند پذیرش در دانشگاه های پزشکی کشور لهستان به نسبت دیگر دانشگاه های علوم پزشکی سطح اروپا راحت تر است و جهت پذیرش در یکی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور لهستان ، مهیا ساختن شرایط و مدارک مورد نیاز ضروری می باشد.

برای آگاهی از شرایط و مدارک مورد نیاز جهت پذیرش می توان از طرق پایگاه اینترنتی دانشگاه مورد نظر اقدام نمود ؛ لذا روند دریافت پذیرش لهستان به صورت آنلاین انجام می شود ؛ از موارد مورد نیاز جهت ارزیابی درخواست پذیرش تحصیلی شامل موارد زیر می باشند.

 • اسکن فرم درخواست آنلاین
 • اسکن مدرک دیپلم متوسطه (مدرک معادل آن) و ریز نمرات
 • توصیه نامه از مدرسه و یا موسسه آموزشی پیشین
 • سطح دانش بالا در درس هایی چون شیمی ، فیزیک و زیست شناسی
 • مهارت بالا در زبان انگلیسی
 • نمراتی رضایت بخش در دروس شیمی ، فیزیک ، زیست شناسی و ریاضیات مقطع متوسطه
 • شرکت آزمون ورودی و انجام مصاحبه
 • حداقل نمره‌ی آزمون آیلتس حداقل 6.5 و تافل حدود 550 امتیاز

هزینه های پزشکی و دندانپزشکی لهستان

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان در برابر کیفیت آموزشی و امکانات ارائه شده توسط دانشگاه های این کشور بسیار مناسب است و بسته به تخصص و دانشگاه مورد نظر ، تقریبا در حدود 12 – 14 هزار یورو سالانه هزینه خواهد داشت ؛ همچنین ، دانشگاه های این کشور خوابگاه هایی را برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته که لازم به ذکر است که ظرفیت این خوابگاه ها محدود می باشد ؛ با این وجود هزینه های اجاره مسکن در این کشور فوق العاده پایین است.

برای مثال ، دندانپزشکی به عنوان گرانترین رشته شناخته می شود و هزینه های سالیانه برای برنامه ای انگلیسی به ندرت پایین تر از 10 هزار یورو خواهد بود ؛ در ادامه به هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی لهستان در برخی از دانشگاه های این کشور می پردازیم ؛ سوالاتتان را در خصوص شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان و یا کار در لهستان با آی مهاجر در میان بگذارید.

هزینه های مربوط به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان در دانشگاه لودز

هزینه های مربوط به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان در دانشگاه لودز چگونه است؟ هزینه های تحصیل در رشته پزشکی 6 ساله در دانشگاه لودز ، برای سال نخست 11200 یورو و برای سال دوم تا ششم 11 هزار یورو است ، هزینه های تحصیل در برنامه پیشرفته پزشکی 4 ساله هم شامل 13200 یورو برای سال نخست و 13 هزار یورو برای سال دوم تا چهارم می باشد.

همچنین هزینه های دندانپزشکی 5 ساله دانشگاه لودز ، برای سال نخست 13200 یورو و برای سال دوم تا پنجم 13 هزار یورو می باشد.

هزینه های مربوط به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان در دانشگاه ورشو

هزینه های مربوط به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان در دانشگاه ورشو به چه صورت است؟ هزینه‌ی درخواست برای دانشگاه ورشو 20 یورو است و هزینه های تحصیل پزشکی 6 ساله در حدود 10700 یورو سالانه و همچنین هزینه های تحصیل دندانپزشکی 5 ساله در دانشگاه ورشو حدود 13800 یورو سالانه خواهد بود.

هزینه های مربوط به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان در دانشگاه سیلسیا

هزینه های تحصیل پزشکی 6 ساله در دانشگاه سیلسیا 5600 یورو و شهریه های هفتگی جهت برنامه چرخش بالینی پزشکی در سال پنجم و ششم 302 یورو و خارج از لهستان ( برنامه بین المللی ) ، 112 یورو می باشد ؛ همچنین ، هزینه های تحصیل دندانپزشکی 5 ساله در این دانشگاه 6 هزار یورو سالانه خواهد بود.

در صورتی که می خواهید در مورد هزینه های مربوط به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان در دانشگاه سیلسیا اطلاعات بیش تری کشسب نمایید ، می توانید با آی مهاجر در ارتباط باشید.

مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی لهستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان فرصتی بسیار مناسب جهت تحصیل در معتبرترین و بهترین دانشگاه های دنیا است ؛ هزینه های تحصیل پایین ، اعتبار دانشگاه ها و نیز مدراک ارائه شده توسط دانشگاه های کشور لهستان در سرتاسر دنیا ، موجب شده تا هر ساله علاقمندان زیادی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان اقدام نمایند.

برنامه های تحصیل در لهستان از جمله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان بر طبق استانداردهای اروپا بوده و لهستان یکی از اعضای اتحادیه اروپا است و متقاضیانی که ویزای تحصیلی این کشور را دارند از مزایای ویزای شنگن بهره خواهند برد ؛ همچنین افراد پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های لهستان می توانند به عنوان یک پزشک ، دندانپزشک و یا حرفه ای مرتبط با این رشته ها مشغول به کار شوند ؛ علاوه بر این ، فارغ التحصیلان می توانند با دریافت ویزای کاری بعد از تحصیل در کشور لهستان ، اقامت این کشور را دریافت نمایند.

به طور کلی مزایای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی لهستان شامل موارد زیر است:

 • دریافت مدرک معتبر در سراسر دنیا
 • دریافت مدرکی معتبر که توسط وزارت بهداشت ایران مورد تایید قرار گرفته است.
 • تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی
 • امکان کار بعد از تحصیل در کشور لهستان
 • دریافت تابعیت
 • دریافت ویزای شنگن
 • دریافت حقوق بعد از تحصیل
 • هزینه های زندگی مناسب

اقامت فارغ التحصیلان پزشکی بعد از تحصیل

برای دانشجویانی که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان را انتخاب نموده اند ، امکان تبدیل ویزای تحصیلی به کاری بعد از فارغ التحصیلی شان فراهم آمده است که در این صورت شخص می تواند به طبابت در لهستان بپردازند و بعد از چند سال اشتغال ، اقامت کشور لهستان را دریافت نماید.

به طور کلی ، فارغ التحصیلان از دانشگاه های لهستان با دریافت یک پیشنهاد کاری می توانند جهت تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری اقدام نمایند ؛ همچنین ، دانشجویان همزمان با تحصیل می توانند به طور موقت مشغول به کار شوند ؛ فارغ التحصیلان با اخذ ویزای کاری و اقامت 5 ساله لهستان قادرند اقامت دائم این کشور را به دست آورند ؛ البته توجه داشته باشید که جهت کار در کشور لهستان می بایست به زبان لهستانی تسلط کافی داشت و معمولا ویزای کاری این کشور 2 ساله صادر شده و قابل تمدید است. 

پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی ، کیفیت آموزشی بالا ، هم راستایی سیستم آموزشی لهستان با سیستم آموزشی اروپا و امکان اخذ اقامت لهستان از طریق تحصیل و اشتغال و همچنین تحصیل به زبان انگلیسی از عوامل مهمی است که توانسته متقاضیانی را به سمت دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان جذب کند ؛ اگر قصد تحصیل در لهستان و یا تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان را دارید ، می توانید از مشاوره های بسیار مفید آی مهاجر استفاده نمایید.