کار در فرانسه

کار در فرانسه یکی از بهترین راه ها برای تجربه زندگی ای فوق العاده در خارج از کشور است ، ثبت شرکت در فرانسه ، سرمایه گذاری در فرانسه کار در این کشور می تواند افق های جدید را برای شما ایجاد کند ، فرانسه یکی از بهترین کشورهای اروپایی است که مقصد بیشتر افراد محسوب می شود ؛ کارشناسان آی مهاجر تمامی اطلاعات لازم در مورد این کشور و نحوه کار در فرانسه را برای شما توضیح خواهند داد پس با ما همراه باشید.

به عنوان محبوب ترین مقصد گردشگری جهان ، دلایل بسیار خوبی برای سفر به فرانسه وجود دارد اما برای دیدن این کشور از منظری جدید ، می توانید در این کشور کار و زندگی کنید.

با جمعیتی نزدیک به 67 میلیون نفر که آن را به بزرگترین کشور اروپا تبدیل می کند هرگز برای گردش و یا پیدا کردن کار در فرانسه دچار مشکل نخواهید شد ، از نقاط دیدنی پاریس که شهرت جهانی دارد گرفته ، تا معماری شگفت انگیز گوتیک به شکل سنت شاپل و کلیسای نوتردام ، سواحل شنی و آب های آبی ریویرای ساحلی فرانسه این کشور بهترین محل برای زندگی است.

با این حال ، ضروری است که قبل از مهاجرت ، زبان را یاد بگیرید ، به خصوص که قراردادهای کوتاه مدت راحت تر از موقعیت های دائمی در دسترس هستند ، هنگامی که در فرانسه هستید،  با بهره مندی از سیستم مراقبت های بهداشتی قوی و کمک هزینه تعطیلات سخاوتمندانه ، از استاندارد زندگی بالایی برخوردار خواهید شد.

قانون کار فرانسه و قراردادهای کاری

همانطور که در اکثر کشورهای اتحادیه اروپا وجود دارد ، حقوق شما برای کار در فرانسه تا حد زیادی به تابعیت شما بستگی دارد ، سیستم دو لایه به این معنی است که اگر شهروند اتحادیه اروپا هستید ، می‌توانید با حداقل مشکلات در فرانسه کار کنید ، این موضوع برای شهروندان کشورهای منطقه اقتصادی اروپا/منطقه تجارت آزاد اروپا نیز صادق است ، با این حال ، در غیر این صورت به مجوز کار نیاز خواهید داشت.

پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در سال 2021 ، شهروندان بریتانیا نیز اکنون برای کار قانونی در فرانسه به مجوز کار نیاز دارند ، شایان ذکر است که شهروندان بریتانیایی که قبل از 1 ژانویه 2021 در فرانسه اقامت داشتند ، حق خود را برای ادامه زندگی و کار در این کشور از دست ندادند.

با این حال ، هر اتباع بریتانیایی که پس از 1 ژانویه 2021 به دنبال کار در فرانسه هستند ، باید برای مجوز کار درخواست دهند ، علاوه بر این ، از اول اکتبر 2021 ، همه اتباع بریتانیایی که مایلند بیش از سه ماه در فرانسه زندگی کنند ، باید مجوز اقامت داشته باشند.

قراردادهای کاری در فرانسه

تحقیقات خود را انجام دهید و حقوق خود را بدانید ، زیرا قراردادهای کاری در فرانسه می تواند پیچیده باشد ، حتما یک قرارداد کتبی بگیرید و آن را به دقت بررسی کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر شهروند یک کشور اتحادیه اروپا نیستید ، ممکن است فقط به انواع خاصی از قراردادهای کاری دسترسی داشته باشید.

 • قرارداد با مدت معین (contrat de travail à durée déterminée – CDD)

در قراردادهای مدت معین تاریخ شروع و پایان به صراحت ذکر شده است ، حداکثر طول معمولاً 18 ماه است ، این می تواند تا 24 ماه ، تحت شرایط خاص افزایش یابد ، قراردادهای مدت معین باید کتبی باشد ، به خاطر داشته باشید که هیچ یک از طرفین نمی توانند قرارداد را پیش از موعد پایان دهند ، مگر اینکه دلیل واجد شرایطی وجود داشته باشد یا هر دو طرف با این کار موافقت کنند.

 • قرارداد کار دائم (contrat de travail à durée indéterminée – CDI) 

قراردادهای کار دائم قراردادهایی برای کار برای مدت نامحدود هستند. می توانند پاره وقت یا تمام وقت باشند و شرایط و ساعات کاری معمولا در قرارداد مشخص می شود ؛ بنابراین ، اگر کارمند هستید و می‌خواهید استعفا دهید ، باید اخطار مناسب بدهید ، مدت اعلان در قرارداد شما قید خواهد شد ، به طور مشابه ، یک کارفرما باید پروتکل های پایان کار را رعایت کند ، به عبارت دیگر ، اگر بخواهند شما را رها کنند ، باید دلایل اخراج را بگویند.

قوانین کار در کشور فرانسه

ساعات کار در کشور فرانسه

قانون کار فرانسه حکم می کند که استاندارد کار هفته در فرانسه 35 ساعت در هفته است ، با این حال ، این می تواند بر اساس صنعت متفاوت باشد و مشمول هر گونه قرارداد چانه زنی جمعی است ، هر چیزی فراتر از این اضافه کار محسوب می شود و باید جبران شود ، زمانی که مشغول به کار هستید ، به ازای هر شش ساعت کار ، حداقل 20 دقیقه استراحت حق دارید.

کارگران فرانسوی وقت ناهار

البته ، مشخصات شرایط استخدام شما همگی به قرارداد شما بستگی دارد ، این شامل عناصری مانند برنامه های منعطف ، ساعات کاهش یافته یا تعطیلات است ، برای کسب اطلاعات بیشتر باید مستقیماً با فردی در سازمان خود صحبت کنید.

کار شبانه در فرانسه

در فرانسه ، کار شبانه به عنوان کار بین ساعت 21:00 و 06:00 تعریف می شود و اصولاً ممکن است از هشت ساعت در روز و 40 ساعت در هفته تجاوز نکند (اگر با فرمان یا قرارداد جمعی تنظیم شود 44 ساعت) ، کارمندان همچنین روزهای استراحت هفتگی یا حقوق اضافی برای کار شبانه دریافت می کنند.

 

زنان باردار که شب ها کار می کنند باید در طول دوران بارداری خود و در صورت درخواست در طول دوره مرخصی قانونی پس از زایمان ، کار روزانه دریافت کنند.

چگونه در فرانسه کار پیدا کنیم

شما برای کار در فرانسه از طریق ایمیل ، فرم های درخواست آنلاین یا با ارسال رزومه و نامه پوششی خود به شرکت مورد نظر درخواست می دهید ، آماده باشید که این فایل ها را به دو زبان انگلیسی و فرانسوی تهیه کنید ، حتی اگر برای یک کار انگلیسی زبان درخواست می دهید ، زیرا بسیاری از شرکت ها این انتظار را از شما دارند.

رزومه فرانسوی نباید بیش از یک طرف برای یک موقعیت باشد ، باید مهارت زبان ، تجربه کاری (به ترتیب زمانی معکوس) و دستاوردهای آموزشی شما را برجسته کند ، نباید هیچ مسئله غیر قابل توضیحی در تحصیلات یا سابقه کاری شما وجود داشته باشد.

نامه شما باید مختصر باشد و از مرتبط ترین تجربیات شما استفاده کند تا توضیح دهد که چرا کاندیدای مناسبی برای این موقعیت هستید ، رونوشت های خود را به پوشش نامه خود ضمیمه نکنید – اگر درخواست شما موفقیت آمیز باشد ، کارفرمایان فرانسوی از شما درخواست خواهند کرد که شخصاً آنها را ببینند.

فراتر از این مرحله اول ، فرآیند درخواست است که کمی سختگیرانه می باشد ، شرکت‌ها می‌توانند حداکثر چهار مصاحبه برگزار کنند و قبل از ورود باید از شرکت و همچنین اصطلاحات تجاری فرانسوی مطلع شوید ، فرانسوی ها به وقت شناسی و انتخاب لباس هوشمندانه اهمیت می دهند ، بنابراین باید برای یک مصاحبه رسمی آماده باشید.

اگر برای یافتن کار تبلیغاتی مشکل دارید ، رویکردی فعالانه داشته باشید و مستقیماً با شرکت‌هایی که می‌خواهید برای آنها کار کنید تماس بگیرید.

کار پیدا کردن ایرانیان در فرانسه

اگر می خواهید بدانید چگونه به عنوان یک ایرانی در فرانسه کار پیدا کنید در زیر چند توصیه و بهترین روش برای کمک به شما برای شروع آورده شده است.

اگر اهل خارج از فرانسه هستید ، باید مطمئن شوید که تمام شرایط لازم برای کار در فرانسه را دارید ، این بدان معناست که ممکن است به ویزای کار و اجازه اقامت نیاز داشته باشید قبل از اینکه برای کار در کشور فرانسه درخواست دهید ، مطمئن شوید که پروفایل شما مرتبط و به روز با تمام جزئیات فعلی شما باشد.

بهتر است رزومه خود را به فرانسوی ترجمه کنید ، فرانسوی ها معمولاً انتظار دارند که یک نامه پوششی نیز داشته باشد که باید به زبان فرانسوی نیز نوشته شود ، در هر صورت ، بهتر است مدارک خود را به زبان مادری خود و همچنین به زبان فرانسوی داشته باشید.

همچنین می توانید که از یک فرانسوی زبان بومی بخواهید که رزومه و نامه شما را بررسی کند تا مطمئن شود که هیچ خطایی وجود ندارد.

راه های یافتن کار در کشور فرانسه

 1. وبسایت های اینترنتی
 2. شبکه سازی
 3. مشاوران مهاجرتی

اگر به این فکر می کنید که چگونه به عنوان یک ایرانی در فرانسه شغلی پیدا کنید ، اینترنت باید اولین جایی باشد که می توانید به آن بروید ؛ در زیر برخی از وب‌سایت‌های مرتبط با جستجوی شغل برای شروع جستجوی شما آورده شده است:

 • Pole-Emploi
 • کارکنان کادر
 • پورتال تحرک شغلی اروپا
 • مشاغل در پاریس
 • یورو جابز
 • نکات شبکه

شبکه سازی و پیدا کردن دوستان در فرانسه یک راه عالی برای یافتن کار در فرانسه است ، در اینجا چند نکته شبکه ای وجود دارد که می تواند مفید باشد:

    شبکه آنلاین – به گروه های رسانه های اجتماعی بپیوندید که به طور خاص برای اعلام آگهی های شغلی و سایر مشاغل خالی مانند لینکدین ایجاد شده اند.

    شبکه به صورت حضوری میزبان رویدادهای اجتماعی مختلف است که در آن امکان ملاقات و گفتگو با سایر مهاجران به صورت آفلاین وجود دارد.

    رویدادهای صنعت مربوطه کار در فرانسه را پیدا کنید و در آن شرکت کنید.

    همیشه طوری لباس بپوشید که مردم تحت تأثیر قرار بگیرید و چند کارت ویزیت در دست داشته باشید.

همچنین همیشه می توانید از یک شرکت خوب کمک بگیرید ، مشاوران مهارجتی به شما در پیدا کردن کار در فرانسه کمک می کنند همچنین این افراد به شما در گرفتن ویزای کار فرانسه نیز کمک می کنند.

نکات رزومه

رزومه یکی از مهم ترین موارد هنگام یافتن شغل است ، مهم نیست که برای چه شغلی درخواست استخدام می دهید با داشتن رزومه ای قوی احتمال شما برای گرفتن شغل به طرز چشم گیری افزایش پیدا خواهد کرد.

رزومه ها در فرانسه معمولاً رسمی و مختصر هستند ؛ اطلاعاتی که باید در رزومه فرانسوی خود درج کنید عبارتند از:

 • نام کامل (اول نام خانوادگی)
 • نشانی
 • شماره تلفن
 • پست الکترونیک
 • سن
 • وضعیت تأهل
 • ملیت
 • واجد شرایط بودن برای کار قانونی
 • هد شات حرفه ای به اندازه پاسپورت (اختیاری)

حقوق کارگر ساده در فرانسه

حداقل دستمزد فرانسه در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا چگونه است؟ شرایط حداقل دستمزد در فرانسه و همچنین میانگین حقوقی که مهاجران می توانند انتظار داشته باشند را بیابید.

تمام خارجی هایی که دارای مجوز کار در فرانسه هستند حداقل حداقل دستمزد فرانسه را دارند.

حداقل دستمزد فرانسه یکی از بالاترین‌ها در اروپا است و کارگران حداقل 10.03 یورو در ساعت حقوق می‌گیرند ، حداقل دستمزد در فرانسه برای همه افراد بزرگسال شاغل صرف نظر از سن و تجربه اعمال می شود.

برخی از صنایع در فرانسه دستمزدهای بالاتری را بر اساس قراردادهای جمعی بین اتحادیه ها و کارفرمایان تعیین می کنند ، این باعث افزایش حقوقی می شود که کارگران می توانند در برخی از مشاغل در فرانسه انتظار دریافت کنند.

ممکن است بشنوید که به حقوق و دستمزد در زبان فرانسوی به چندین روش اشاره می شود:

 • le salaire
 • les gages
 • la paie/paye
 • le revenu
 • la rémunération

حداقل دستمزد فرانسه

حداقل دستمزد فرانسه در ژانویه 2019 با 1.5 درصد افزایش به 10.03 یورو در ساعت رسید ، این مبلغ معادل 1521.22 یورو در ماه در یک هفته کاری 35 ساعته است.

 

حداقل دستمزد در فرانسه در حال افزایش بوده است ، رشد حداقلی بوده است ، دستمزد فعلی فقط 15 سنت بالاتر از حداقل حقوق 9.88 یورو در ساعت در سال 2018 است.

در اصل ، فرانسه یک سیستم حداقل دستمزد ثابت را اجرا می کند ، اگرچه برخی استثناها وجود دارد:

    افراد زیر 17 سال با کمتر از شش ماه سابقه کار حرفه ای می توانند تا 17 سالگی 80 درصد حداقل دستمزد و سپس تا 18 سالگی 90 درصد حداقل دستمزد دریافت کنند.

    افرادی که دوره کارآموزی دارند ، بسته به سن و سطح تجربه خود ، می توانند از 25 تا 78 درصد حداقل دستمزد دریافت کنند.

از نظر تئوری ، افرادی که سابقه کار دارند ، مجبور نیستند حداقل دستمزد را دریافت کنند ، اگر قرارداد سابقه کار بیش از دو ماه طول بکشد ، شرکت ها باید حداقل مبلغی را برای هزینه های خود به کارورز پرداخت کنند ، این در حال حاضر 554.40 یورو در ماه تعیین شده است.

از هر 10 کارمند بخش خصوصی بیش از یک نفر حداقل دستمزد را در فرانسه دریافت می کند ، در حالی که تقریباً یک نفر از هر چهار کارمند پاره وقت حداقل حقوق را دریافت می کند ، تعداد کل افرادی که حداقل دستمزد فرانسه دارند حدود 1.7 میلیون نفر است.

کار در فرانسه بدون مدرک تحصیلی

بی شک پیدا کردن کار در فرانسه بدون مدرک تحصیلی کار آسانی نیست اما غیر ممکن هم نخواهد بود ، از آنجایی که فرانسه مهد هنر است اگر هنرمند هستید می توانید با خیال راحت به زندگی رویایی خود بپردازید ، فرانسه بهترین مکان برای دیدن هنرممند ترین افراد از سراسر دنیا است.

پس پیشنهاد ما به شما این است که به دنبال علاقه خود بروید ، در این حین سعی کنید با تحصیل در فرانسه مهارت های خود را ارتقا ببخشید و به مرور می توانید بهترین و مناسب ترین کار در فرانسه را برای خود پیدا کنید.

در ادامه به برخی از مشاغل اشارره می کنیم که مدرک خاصی را نمی خواهند و درآمدی خوبی هم دارند.

نویسندگی/ویرایش آزاد

اگر به دنبال شغلی هستید که به شما امکان می دهد بیشتر در خانه بمانید و خانه خود را ترک نکنید ، کار به عنوان نویسنده یا ویراستار آزاد می تواند برای شما بسیار جالب باشد.

شرکت‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند شما را استخدام کنند تا برای آنها ویرایش یا بنویسید تا بتوانند محتوای خود را با بقیه جهان به اشتراک بگذارید.

مترجم

یکی از موارد کاملا واضح ، تبدیل شدن به یک مترجم است ، برای انجام این کار در فرانسه ، باید مقداری دانش زبان فرانسه داشته باشید ، اما لازم نیست که مسلط باشید.

با کمی کمک از سیستم های ترجمه و تسلط به زبان انگلیسی ، می توانید به راحتی کار کنید ، شرکت هایی وجود دارند که مشاغل ترجمه را ارائه می دهند.

اجازه کار برای پناهنده ها در فرانسه

برای کار ، پناهجویان در فرانسه باید 9 ماه منتظر بمانند و از مقامات پلیس محلی مجوز بگیرند که دریافت آن بسیار سخت است ، به دلیل این مشکلات ، بسیاری از پناهجویان در نهایت به کار غیرقانونی می پردازند ، اما این امر با خطرات و مشکلات متعددی همراه است.

آلیون ترائوره ​​پس از سال‌ها زندگی در اروپا بدون اسناد و مدارک مناسب ، به ما اطلاعاتی در مورد این موضوع می دهد.

ترائوره ​​که اصالتاً اهل سنگال است ، می گوید: «در ابتدا در فرانسه گوجه فرنگی می چیدم ، “این تجربه واقعا سختی بود. ما 5 دلار دستمزد می گرفتیم تا جعبه هایی را پر کنیم که قد آنها تقریباً به اندازه من بود ؛ من چند مرد از بورکینافاسو و لهستان را می شناختم که مواد مخدر مصرف می کردند تا بتوانند مدت بیشتری ادامه دهند و جعبه های بیشتری را پر کنند ، آنها می توانند 50 دلار یا حتی 60 دلار در روز با انجام این کار درآمد داشته باشند.”

ترائوره ​​در ماه‌هایی که به چیدن گوجه‌ فرنگی گذراند ، شاهد رنج‌های زیادی بود ، برخی از همکاران او در حوادث محل کار مجروح شدند و برخی دیگر از فتق یا خونریزی رنج می بردند خودش به سختی می توانست فشار فیزیکی کار را مدیریت کند.

همانطور که می بینید کار به عنوان پناهنده بسیار سخت و طاقت فرسا است ، در کنار کار فیزیکی شدید ممکن است حقوق بسیار پایینی دریافت کنید حتما هنگام مهارجت از روش های قانونی و صحیح بهره ببرید.

مدارک مورد نیاز ویزای کار فرانسه

مدارک مورد نیاز ویزای فرانسه را می توانید به راحتی  در این مقاله پیدا کنید ، ما تمام مدارک لازم برای کار در فرانسه و مهاجرت به فرانسه را در اختیار شما می گذاریم پس حتما در ادامه این مطلب با کارشناسان آی مهاجر همراه باشید.

کارفرما باید مدارک زیر را ارائه دهد:

    نامه ای که نقش کارمند یا دلایل استخدام آنها را توضیح می دهد و وظایفی که آنها انجام خواهند داد را شرح می دهد.

    گزیده ای از ثبت تجاری به روز برای اشخاص حقوقی و مالکان انحصاری پروانه صنایع دستی (عنوان صنایع دستی) ؛ یا در غیر این صورت ، برای افراد خصوصی ، اخطار مالیاتی.

    برای نقل و انتقالات درون شرکتی ، شواهدی دال بر رابطه بین شرکت مستقر در فرانسه و شرکت مستقر در خارج از کشور

 کپی گذرنامه یا مدرک ملی کارمند

    برای کارمندانی که قبلاً در فرانسه اقامت دارند ، یک کپی از مجوز اقامت که به آنها اجازه اقامت در فرانسه را می دهد.

    رزومه کارمند یا شواهد دیگری مبنی بر مهارت و تجربه آنها

    در صورت لزوم، یک کپی از هر مدرک یا گواهینامه مورد نیاز برای موقعیت مورد نظر

    در مواردی که موقعیت مورد نظر تابع شرایط نظارتی خاص است ، شواهدی مبنی بر رعایت این شرایط

    در مواردی که سطوح اشتغال ممکن است دلیلی برای رد شدن باشد ، شواهدی مبنی بر تلاش‌های انجام شده برای یافتن نامزدی در بازار کار فرانسه وجود دارد.