تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه می تواند راه بسیار خوبی برای تغییر زندگی شما باشد ، تحصیل پزشکی در فرانسه یک فرصت مهم برای همه دانشجویان این تخصص است ، بدیهی است که فرانسه یک مقصد واقعی برای بیش از 18000 دانش آموز سالانه و از ملیت های مختلف است ، علاوه بر این ، مطالعه پزشکی در دانشگاه های فرانسه با کاربرد عملی و همچنین مطالعه نظری مشخص می شود برای کسب اطلاع از راه های تحصیل در فرانسه تا انتهای این مطلب با مشاورین آی مهاجر همراه باشید.

فرانسه یکی از معدود کشورهایی است که دارای سنت طولانی در تعالی پزشکی است ، حدود 80 اولین پیشرفت پزشکی در این کشور انجام شد ، که منجر به این شد که 13 شهروند فرانسوی محبوب ترین جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی را به خانه آوردند.

همانطور که گفته شد ، فرانسه به مقصدی جذاب برای خارجی هایی که می خواهند پزشک شوند تبدیل شده است ، برای فرانسه ، 9 سال طول می کشد تا متخصصان پزشکی در رشته پزشکی عمومی تحصیل کنند ، از سوی دیگر ، برای سایر متخصصان مانند جراح یا متخصص اطفال 10 تا 12 سال طول می کشد.

با مهاجرت به فرانسه ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه و تحصیل در بهترین دانشگاه های کشور فرانسه می توانید برای همیشه زندگی خود را تغییر دهید.

دوره های پیش پزشکی در فرانسه

از آغاز سال تحصیلی 2020 ، داوطلبانی که به تازگی از مقطع کارشناسی یا معادل آن فارغ التحصیل شده اند ، دو گزینه برای تحصیل در رشته پزشکی خواهند داشت.

دوره اول مطالعات پزشکی (پیش پزشکی)

دوره اول مطالعات پزشکی (به طور خلاصه PCEM) دو سال طول می کشد ، با یک “کنکور” (امتحان نهایی رقابتی) در پایان سال اول دانشجویان پذیرفته شده برای ادامه تحصیل پزشکی یا دندانپزشکی را انتخاب می کند.

علاوه بر این حداکثر تعداد دانشجویان خارجی پذیرش شده از خارج از اتحادیه اروپا به 8٪ از تعداد کل دانشجویان محدود می شود.

این به شرطی است که مدرک دانشجو برابر یا بالاتر از آخرین دانشجوی فرانسوی پذیرفته شده باشد.

قانون کشور تصریح می کند که تدریس در نوبت اول و سال اول سیکل دوم باید رشته ها یا واحدهای انضباطی زیر را تدریس کند :

    فیزیک ، بیوفیزیک و پردازش تصویر ؛

    شیمی ، بیوشیمی ، زیست شناسی سلولی و مولکولی ؛

    آناتومی ، جنین شناسی ، زیست شناسی رشد و تولید مثل ؛

    سیتولوژی ، بافت شناسی و آناتومی پاتولوژیک ؛

    باکتری شناسی ، ویروس شناسی و انگل شناسی ؛

    هماتولوژی بنیادی ، ایمونولوژی و انکولوژی؛

    ژنتیک و بیوتکنولوژی ؛

    فیزیولوژی و تغذیه ؛

    فارماکولوژی و کلاس های اصلی داروها؛

    اپیدمیولوژی و آمار زیستی ؛

    نشانه شناسی بالینی و بیولوژیکی و اصطلاحات تصویرسازی پزشکی ؛

    کمک های اولیه ؛

    جمعیت شناسی ، اقتصاد سلامت و سیستم های سلامت.

تدریس همچنین باید شامل زبانهای خارجی ، معرفت شناسی ، روانشناسی ، اخلاق پزشکی و دیونتولوژی باشد.

آزمون های ورودی رشته های پزشکی فرانسه

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه باید ابتدا در آزمون هایی شرکت کنید ، در فرانسه به این منظور دو آزمون وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

 1. آزمون ETR
 2. آزمون PAS

قبولی پزشکی با آزمون ((ETA

رقابت ETR فقط برای اتباع خارجی خارج از اتحادیه اروپا ، منطقه اقتصادی اروپا ، کنفدراسیون سوئیس آزاد است.

 

این مسابقه برای داوطلبانی آزاد است که دارای مدرک دیپلم پزشکی هستند که آنها را قادر می سازد در کشور خود طبابت کنند.

داوطلبان برای دریافت دیپلم مطالعات تخصصی (DES) اقدام می کنند و آموزش تمام وقت دریافت می کنند. مدرک تحصیلی به دارنده این حق نمی دهد که مدرک دکترای پزشکی دولتی فرانسه را دریافت کند یا در فرانسه به طبابت بپردازد.

 

این مسابقه توسط مرکز ملی مدیریت پزشکان بیمارستان مدیریت می شود.

دیپلم دولتی دکتری پزشکی

 

اتباع خارجی می توانند دیپلم دولتی را که به آنها اجازه می دهد در فرانسه طبابت کنند ، دریافت کنند ، آنها باید امتحان رقابتی را در پایان سال اول تحصیلات بهداشتی بگذرانند و در “رتبه مفید” در رشته پزشکی طبقه بندی شوند ، خواه عبارتند از:

 

 • دارندگان مدرک پزشکی در کشور مبدأ خود
 • ادامه تحصیل پزشکی در کشورشان
 • دارندگان دیپلم دبیرستان خارجی

قبولی پزشکی با آزمون  (PASS)

آموزش پزشکی فرانسه کاملاً انتخابی است در پایان سال اول ، دانشجویان داخلی و خارجی نیاز به قبولی در آزمونی به نام  PASS دارند ، این آزمون می تواند بسیار دشوار باشد ، زیرا تنها حدود 10٪ از دانش آموزان در آزمون موفق می شوند و سال دوم تحصیل پزشکی خود را ادامه می دهند.

 مانند همه دانشجویان مقطع کارشناسی، دانشجویان PASS باید 60 واحد ECTS از جمله حداقل 10 واحد در رشته بهداشت را تایید کنند تا در سال دوم پزشکی ، مایوتیک ، ودنتولوژی ، پذیرش شوند.

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه باید ابتدا یکی از این آزمون ها را قبول شوید.

سیستم تحصیل پزشکی در فرانسه

اصولاً مطالعات پزشکی در فرانسه به سه دوره (PCEM، DCEM و پزشکی عمومی یا سایر تخصص ها) تقسیم می شود و با اخذ مدرک دکتری پزشکی کشور خاتمه می یابد ، اولین آنها Premier Cycle d’études Médicales  یا PCEM است ؛ این دو سال اول تحصیل را پوشش می دهد ، برنامه درسی PCEM برای دانشجویان پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، پرستاری و فیزیوتراپی یکسان است.

چرخه اول (PCEM)

سیکل اول تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه دو سال آمادگی تحصیلی با یک دوره تحصیلی برای کلیه دانشجویان پزشکی ، داروسازی ، دندانپزشکی ، پرستاری و همچنین فیزیوتراپی می باشد.

شایان ذکر است که دانش آموزان تنها دو فرصت برای گذراندن سال اول دارند ، برای قبولی در سال دوم ، باید در پایان سال اول در آزمون رقابتی شرکت کنید.

علاوه بر این ، حداکثر تعداد دانشجویان خارجی پذیرش شده از خارج از اتحادیه اروپا به 8٪ از تعداد کل دانشجویان محدود می شود.

این به شرطی است که مدرک دانشجو برابر یا بالاتر از آخرین دانشجوی فرانسوی پذیرفته شده باشد.

پس از سال اول تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه ، دانشجویان پزشکی باید امتحان PACES را بگذرانند تا به سال دوم تحصیلات دیپلم آموزش عمومی در علوم پزشکی (DFGSM) بروند ، برای قبولی در این آزمون به ثبت نام کنندگان فقط دو فرصت داده می شود.

چرخه دوم (DCEM)

چرخه دوم تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه چهار سال طول می کشد ، دانش آموزان سال چهارم برای رسیدن به مرحله سوم باید سیکل دوم را با موفقیت پشت سر گذاشته و امتحانات نظری را پشت سر گذاشته باشند ، علاوه بر اعتبارسنجی کلیه دوره های کارورزی در بیمارستان ها و شرکت در سمینارها.

دانش آموزان پس از موفقیت و بسته به نمرات خود، حق دارند تخصص مورد نظر خود را دنبال کنند.

چرخه سوم (DES)

چرخه سوم شامل دو برنامه تحصیلی است: پزشکی عمومی یا سایر تخصص ها ، که هر دوی آنها شما را قادر می سازد تا دیپلم مطالعات تخصصی DES را دریافت کنید ، چرخه بعدی/دوم DCEM است ، این چهار سال طول می کشد ، در این مرحله دانش آموز باید تمام شرایط تحصیلی خود را تکمیل کند ، به عنوان مثال ، در دانشکده پزشکی دانشگاه مونپلیه ، دوره دوم دروس انکولوژی ، هماتولوژی و پوست را پوشش می دهد.

علاوه بر گذراندن تمام دروس ، سمینارها و دوره های کارآموزی بیمارستان نیز باید انجام شود ، در پایان سال چهارم ، دانشجو باید بتواند یک دور دیگر از امتحانات نظری را پشت سر بگذارد تا به مرحله سوم تحصیل برسد.

DES یا چرخه سوم دو مسیر ارائه می دهد: پزشکی عمومی و پزشکی تخصصی ، مدت زمان این برنامه ها به ترتیب 3 و 4-5 سال است ، پس از تکمیل هر یک از این موارد ، به فرد دیپلم مطالعات تخصصی داده می شود.

پس از این ، یک پزشک مشتاق می تواند 2 سال دیگر دوره آموزشی فوق تخصصی را بگذراند ، با این تجربه ، به او مدرک DESC یا گواهی برای مطالعات تخصصی تکمیلی اعطا می شود.

برای گرفتن Ph.D. در رشته پزشکی، دانشجو باید پایان نامه تحقیقاتی خود را ارائه و با موفقیت از آن دفاع کند ، پس از آن ، او می تواند در Conseil National de l’Ordre des Médecins برای مجوز فعالیت پزشکی ثبت نام کند.

شرایط پزشکی در فرانسه

شرط اولیه برای دانشجویان مشتاق تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه داشتن دیپلم دبیرستان است ، مدرک رسمی که نشان دهنده دانش زبان فرانسه باشد نیز مورد نیاز است ، اگرچه در صورتی که متقاضی دارای مدرک لیسانس فرانسوی باشد ، این مدرک لغو می شود.

سایر الزامات ممکن است شامل نمرات خوب در دروس خاص باشد ، به عنوان مثال ، در دانشگاه نانت ، متقاضیان باید نمرات خوبی در علوم زیستی ، فیزیک ، شیمی ، ریاضیات ، فرانسه و زبان داشته باشند.

سایر اسنادی که ممکن است مورد نیاز باشد شامل انگیزه نامه یا توصیه و تجربه مرتبط در صورت وجود است.

آیا می توانید به عنوان یک دانشجوی بین المللی در فرانسه در رشته پزشکی تحصیل کنید؟

بله با این حال ، سیاست های متفاوتی برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل پزشکی در فرانسه هستند اعمال می شود ؛ 46 کشور تحت پوشش روش Etudes en France هستند و کسانی که چنین ملیتی دارند می توانند از طریق وب سایت Parcoursup درخواست دهند.

خارجی هایی که تحت پوشش روش Etudes en France نیستند ، باید قبل از ثبت نام و درخواست از طریق وب سایت ، درخواست پذیرش اولیه به نام Demande d’Admission Préalable (DAP) را تضمین کنند.

برای دکتر شدن در فرانسه به چه چیزهایی نیاز دارید؟

برای انجام کار به عنوان پزشک در فرانسه ، متقاضی باید مدرکی دال بر مدرک پزشکی یا مدرک دولتی دکترای پزشکی خود را به شورای ملی نظم پزشکان ارائه دهد ، باید شرایط شهروندی را نیز داشته باشد تا بتواند در هر نقطه از فرانسه تمرین کند.

پس از این ثبت نام اولیه ، متقاضی می تواند برای وضعیت تخصصی نیز اقدام کند ؛ سپس صلاحیت پزشک توسط کمیته ای ارزیابی می شود که توصیه های لازم را به شورا ارائه می کند.

پزشکانی که از دانشگاه‌های اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا فارغ‌التحصیل شده‌اند می‌توانند بدون نیاز به مجوز در فرانسه تمرین کنند ، فارغ التحصیلان غیر اتحادیه اروپا نیز می توانند این کار را به محض رعایت شرایط واجد شرایط بودن و گذراندن Epreuves de verifications de انجام دهند.

شرایط داندانپزشکی در فرانسه

به دندانپزشکی علاقه دارید و می خواهید بخشی از سیستمی باشید که تخصص و توانایی های شما را توسعه می دهد؟ بیا در فرانسه دندانپزشکی بخوان! فرانسه کرسی‌های خود را در بین دانشگاه‌ها تقسیم می‌کند به طوری که هیچ دانشگاه سوربن در مقایسه با برخی از کشورها بیش از حد بارگذاری نمی‌شود.

لیسانس دندانپزشکی رشته پزشکی است که بیماری های دهان را از طریق تشخیص و تحقیق ، که شامل بررسی احتمالات درمان می شود ، مطالعه می کند ، برای دندانپزشک شدن باید بر تکنیک های درمان و پیشگیری تخصصی در پزشکی دندانپزشکی تسلط داشته باشید.

 وظایف اصلی لیسانس دندانپزشکی چیست؟

وظایف اساسی در دندانپزشکی حل مشکلات مرتبط با بیماری های دهان و دندان بیماران است ، وظایف دندانپزشکی در این رشته پزشکی شامل تحقیق ، درمان و مشاوره می باشد ، دندانپزشکان باید پروتزهای دندانی را درک کنند.

 برنامه های کارشناسی در آمار دندانپزشکی

طبق کتابچه راهنمای عمل دندانپزشکی اتحادیه اروپا ، ویرایش 2008 ، فرانسه تا آن زمان 40968 دندانپزشک داشت که به ازای هر 1556 نفر یک دندانپزشک را ارائه می کرد ، علاوه بر پوشش بیمه عمومی ، حدود 90 درصد بیماران از بیمه دندانپزشکی خصوصی اضافی استفاده می کنند ، کمبود دندانپزشک تا سال 2015 پیش بینی می شود که منجر به افزایش ثبت نام دانشجویان مجاز در سال 2008 شد ، فقط یک تخصص دندانپزشکی در فرانسه مجاز است ، ارتودنسی ، که نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

الزامات آموزش دندانپزشکی

پذیرش در دانشکده دندانپزشکی پس از پایان 12 سال تحصیلات ابتدایی انجام می شود ، بخش لیسانس آموزش دندانپزشکی باید شامل موضوعات علوم پایه از جمله شیمی ، فیزیک و زیست شناسی باشد ، فراتر از آن ، دانشجویان دوره هایی را در موضوعات پزشکی عمومی مانند آناتومی ، فیزیولوژی ، بهداشت ، رادیولوژی ، پزشکی پیشگیری و بیهوشی می گذرانند.

با پیشرفت آنها ، دوره های مفصلی که تمام جنبه های دندانپزشکی را پوشش می دهند ، پوشش داده می شوند. در مجموع ، این برنامه در یکی از 16 دانشکده دندانپزشکی فرانسه شش سال طول می کشد ، این برنامه از یک دوره دو ساله ، یک دوره سه ساله و یک دوره سوم یک ساله تشکیل شده است ، بر اساس اطلاعات آژانس کنترل در فرانسه ، حداکثر تعداد دانشجویان سال اول ثابت است ، برای سال تحصیلی 2007-08، 1047 بود ، آموزش برای ارتودنسی چهار سال دیگر در یک برنامه پاره وقت طول می کشد.

صدور مجوز و ثبت نام

برای مجوز شروع تمرین به Ordre National که در بالا اشاره شد درخواست دهید ، برای افتتاح یک مطب باید از تعدادی مقررات دقیق پیروی کرد و تا آنجا پیش رفت که ظاهر و محتوای تابلوی مطب دندانپزشکی را مشخص کرد ؛ هزینه ثبت نام در سال 2008 354 یورو بود و هر دندانپزشک باید سالانه هزینه ای بپردازد تا در رجیستری رسمی باقی بماند.

الزامات آموزش مداوم

هر دندانپزشک شاغل ملزم به گذراندن 800 ساعت آموزش مداوم در یک دوره پنج ساله با حداقل 150 ساعت در سال است.

مدرک زبان رشته های پزشکی در فرانسه

برنامه درسی پزشکی در فرانسه به چه زبانی است؟

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه باید به زبان فرانسه مسلط باشید ؛ به این ترتیب ، دانشکده های پزشکی متقاضیان را ملزم به داشتن مدرک DELF یا DALF می کنند ؛ این مدرک توسط وزارت آموزش فرانسه به دانش آموزانی داده می شود که در این زبان مهارت دارند ، سطح رایج مورد نیاز برای خارجی ها C1(گوینده مسلط) است.

سپس دانشجو برای شرکت در یکی از دو آزمون زیر اقدام می کند که به او امکان ثبت نام در دانشگاه های فرانسه را می دهد:

دیپلم زبان فرانسه DELF & DALF

دیپلم زبان فرانسه DELF و دیپلم متمرکز در زبان فرانسه (DALF). این مدارک نشان دهنده مهارت های دانش آموز در زبان فرانسه است ، اینها مادام العمر معتبر هستند و در تمام دنیا به رسمیت شناخته شده اند.

در واقع ، آنها همچنین برای جستجوی شغل در فرانسه یا هر کشور فرانسوی زبان ضروری هستند (برای مثال B2 سطحی است که عموماً در دانشگاه های فرانسه مورد نیاز است.)

تست های TCF / TFE فرانسه

اساساً این آزمون ها سطح مهارت داوطلب در زبان فرانسه را ارزیابی می کند ، برخلاف مدارک معتبر DELF و DALF مادام العمر ، گواهینامه TCF فقط برای دو سال معتبر است.

آیا تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

متاسفانه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه در دانشگاه های دولتی فقط به زبان فرانسه می باشد ، از این رو تسلط بر این زبان یکی از مهمترین موانع در برابر دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل و کار در فرانسه می باشد.

از سوی دیگر و به منظور جذب دانشجویان خارجی از سراسر جهان،  گروهی از دانشگاه ها و کالج های خصوصی پزشکی برنامه های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می کنند.

این کار با هزینه تحصیلی انجام می شود که از دانشگاه و کالج دیگری بسته به تخصص یا مقطع تحصیلی متفاوت است.

فرانسه تعدادی از بهترین دانشکده های پزشکی در اروپا را دارد و بسیاری از آنها دوره های آموزشی را به زبان انگلیسی تدریس می کنند ، با طیف گسترده ای از برنامه ها و دانشگاه ها برای انتخاب ، مطمئناً برنامه ای را پیدا خواهید کرد که متناسب با نیازها و بودجه شما باشد.

تحصیل پزشکی در این کشور مقرون به صرفه است و نیازی نیست نگران پرداخت وام های دانشجویی باشید زیرا اکثر بیمارستان های فرانسه هزینه تحصیل شما را به عنوان بخشی از تعهد شغلی مورد نیاز شما پس از فارغ التحصیلی پرداخت می کنند.

مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در فرانسه

یکی از مهم ترین قسمت ها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه دانشتن مدارک مورد نیاز است ، اگر شما نیز می خواهید زندگی رویایی خود را در فرانسه و با تحصیل رشته مورد علاقیتان شروع کنید حتما تا انتهای این مطلب با مشاوران سایت آی مهاجر همراه باشید ؛ در ادامه به بررسی مدارک لازم جهت ثبت نام در رشته پزشکی و در کشور فرانسه خواهیم پرداخت.

مدارک زیر نیز برای در تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه مورد نیاز است:

 • یک کپی از بیانیه هدف (SOP)
 • آخرین نسخه رزومه
 • فتوکپی گزارش نمره آزمون های زبان و GRE/GMAT (در صورت وجود)
 • کپی های تایید شده زیراکس برگه های علامت استاندارد X، XII، و مدرک لیسانس (در صورت وجود)
 • نامه های مرجع علمی از حداقل 2 معلم یا استادی که اخیراً به شما آموزش داده اند
 • توصیه نامه (LOR) (در صورت داشتن تجربه کاری) ، از حداقل 2 کارفرما/مدیر که شما را به خوبی می شناسند و می توانند در مورد توانایی های حرفه ای شما نظر دهند.
 • اثبات وجوهی که نشان می دهد داوطلب می تواند هزینه تحصیل و زندگی در کشور را بپردازد
 • بیمه درمانی برای شرایط پزشکی و درمان
 • یک کپی از پاسپورت شما
 • عکس های اسکن شده اندازه پاسپورت

هزینه های پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

در بسیاری از کشورها ، دانشجویانی که پزشکی را انتخاب می کنند ، بالاترین شهریه را پرداخت می کنند ؛ با این حال ، این مورد در مورد فرانسه نیست ، جایی که هزینه های تحصیل با توجه به توسعه کشور در طول سال ها بسیار پایین است.

در این کشور ، دانشجویان بین المللی که تحصیلات خود را در زمینه پزشکی دنبال می کنند ، به طور متوسط ​​420 یورو (512 دلار) در سال پرداخت می کنند ، هزینه اضافی برای هزینه های تحصیل ، هزینه های درخواست است ، اینها بستگی به دانشگاهی دارد که انتخاب می‌کنید ، اما معمولاً هزینه‌های مقرون به صرفه‌ای هستند.

83 دانشگاه در فرانسه وجود دارد ، آنها توسط دولت ملی حمایت می شوند ، آنها آموزش باورنکردنی را با هزینه متوسط ​​به افراد کم تحصیل می دهند ، هزینه تحصیل در فرانسه با توجه به برنامه خاصی که انتخاب می کنید متفاوت است.

قبل از سال 2019 متوسط ​​هزینه های تحصیل تقریباً 190 یورو در سال برای برنامه های کارشناسی در فرانسه بود ، برای تحصیل پزشکی در فرانسه متوسط ​​شهریه 450 یورو در سال بود ؛ برای مدارک پزشکی ، 620 یورو در سال بود و شهریه برای کارشناسی ارشد و دکترا 260 یورو در سال و 396 یورو در سال بود ؛ اما تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه بیشتر به زبان فرانسه است ، از سال 2019 ، هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی 2770 یورو در سال برای لیسانس است.

مزایای رشته پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

دلایل تحصیل پزشکی در فرانسه

 1. دانشگاه های عالی

یکی از مهم ترین دلایلی که هزاران دانشجوی بین المللی برای تحصیل در کشور فرانسه انتخاب می کنند ، دانشگاه های این کشور است ، این موسسات با هدف معرفی خود در بین دانشگاه های برتر دنیا به کار خود ادامه می دهند ، مطمئناً از متخصصانی که در زمینه پزشکی سرآمد هستند ، یاد خواهید گرفت.

 1. فرانسه یکی از کارآمدترین سیستم های مراقبت های بهداشتی را در جهان دارد!

سیستم مراقبت های بهداشتی در فرانسه به عنوان یکی از بهترین سیستم های مراقبت های بهداشتی در جهان شهرت دارد ، این سیستم شامل شبکه ای از بیمارستان های دولتی و خصوصی و افرادی است که خدمات پزشکی ارائه می دهند ؛ علاوه بر این سیستم مراقبت های بهداشتی در فرانسه برای هر شهروند بدون در نظر گرفتن سن ، ثروت و موقعیت اجتماعی آنها پوشش جهانی فراهم می کند.

شهرت خوب سیستم مراقبت های بهداشتی فرانسه عامل دیگری است که باید به شما در درک برتری رشته پزشکی در فرانسه کمک کند.

 1. یک تجربه ارزشمند

فرانسه یک کشور چند فرهنگی با شهرهای توسعه یافته است که هزاران ماجراجویی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد ، علاوه بر این فرانسه در مجاورت سایر کشورهای اروپایی قرار دارد که به این معنی است که نه تنها زیبایی های خود فرانسه بلکه کشورهای اطراف آن را نیز خواهید دید ؛ با وجود اینکه پزشکی رشته ای است که به مطالعه و فداکاری زیادی نیاز دارد ، مطمئن شوید که زمانی را برای کاوش و تفریح اختصاص می دهید.

 1. شما فرصت های شغلی پزشکی متنوعی خواهید داشت

این دلیل در واقع یکی از قانع کننده ترین دلایل است ، پس از فارغ‌التحصیلی ، طیف وسیعی از فرصت‌ها برای شغل آینده در زمینه پزشکی دارید ، بیش از 60 تخصص وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید.

فارغ‌التحصیلان پزشکی هستند که هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی را در بخش‌های اقتصادی مدیریت می‌کنند یا در کارهای قانونی که به منظور تأیید خطاهای پزشکی و دفاع از حقوق بیماران است ، مشارکت می‌کنند ، همه چیز با انتخاب مسیر تحصیلی مناسب شروع می شود.

 اگر خود را به عنوان یک متخصص اطفال ، جراح یا درمانگر آینده نمی بینید نگران نباشید ، به عنوان یک دانشجوی پزشکی ، شش سال فرصت دارید تا تصمیم بگیرید که به چه چیزی علاقه دارید.

از آنجایی که پزشکی یک رشته گسترده است ، می توانید زیررشته ای را انتخاب کنید که بر تحقیق یا مدیریت تمرکز دارد. ،ما به درمان ها و درمان های جدید برای بیماری های مزمن نیاز داریم و موسسات مراقبت های بهداشتی به مدیرانی نیاز دارند که ارزش های اصلی و اصول پزشکی را درک کنند.

 1. از درد و رنج مردم بکاهید

اگر تا به حال در بیمارستان بستری شده اید یا افرادی را که در بیمارستان بوده اند ملاقات کرده اید ، می دانید که آن لحظات از سخت ترین لحظات زندگی یک نفر هستند ، برای بیماران بسیار آسان است که احساس ناامیدی کنند و رنج بکشند ، حتی اگر بیماری قابل درمان باشد،  یا فقط باید یک مداخله پزشکی جزئی را انجام دهند ؛ یک تفاوت ایجاد کن.

بسیار مهم است که با بیماران صادق باشیم ، اما تشویق و امید دادن به آنها به همان اندازه مهم است ، حرفه یا حتی اولویت های زندگی در آن لحظات ، به یاد می آورید که چرا در وهله اول تصمیم گرفتید در پزشکی کار کنید و احساس رضایت می کنید.

هیچ چیز بهتر از دیدن مردم شاد و سالم نیست ، دانستن اینکه شما نقش بزرگی در بازیابی سلامت و تسکین درد آنها دارید،  شاید قوی ترین و مهمترین دلیلی باشد که بسیاری از افراد برای تحصیل و کار در رشته پزشکی انتخاب می کنند.

حالا که در مورد مزایای این رشته اطلاعاتی کسب کردید بیایید نگاهی به معایب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه بیندازیم.

 1. رقابت

 ورود به رشته پزشکی ، مگر اینکه از مسیرهای کمتر رقابتی عبور کند ، سخت است ، ابتدا باید در امتحانات نمره کافی کسب کنید ؛ سپس باید با جمع آوری یک برنامه جذاب مبارزه کنید.

اما این پایان رقابت نیست ؛ زیرا خود مدرسه پزشکی مملو از توپچی ها (کسانی که برای نمرات عالی می روند) و استعدادهای فکری دارد ، همه با هم جمع می‌شوند تا محیط را چالش‌برانگیزتر کنند.

 و در نتیجه شما باهوش‌تر به نظر می‌رسید ؛ خطر شکست ، اگر پشتکار خود را بالا نبرید ، واقعی است.

برای دانشجویان بین المللی فشار آسان تر نیست ، وقتی از دانشکده پزشکی بیرون بیاید ، در جمع فارغ التحصیلان گرسنه غوطه ور خواه ید بود که همگی برای مشاغل پزشکی رقابت می کنند، پس آنجا هم مهلتی وجود ندارد.

 1. مطالب حجیم و سخت

پزشکی ، اگرچه از نظر فنی چالش برانگیز نیست، اما از نظر حجم بسیار زیاد است.

رسیدگی به همه این اطلاعات در آن زمان و گیج نشدن ، یکی از بزرگترین مشکلاتی است که دانشجویان پزشکی با آن روبرو هستند ؛ شما باید برای پیشرفت مبارزه کنید در این فرآیند استرس بیشتری روی شما انباشته می شود.

ساختن کلاس های آناتومی سال اول (و تلاش برای درک هزاران ساختار تشکیل دهنده بدن) ، در مقایسه آسان به نظر می رسد ، یکی از سخت‌ترین مدارک تحصیلی موجود را دارم.

 

بنابراین اگر نمی‌توانید نظم و انضباط پیدا کنید یا یاد بگیرید که عادت‌های خوب را پرورش دهید ، احتمالاً بهتر است چیز دیگری را انتخاب کنید و باید در نظر داشته باشید که یادگیری با تمام شدن مدرسه پزشکی نیز تمام نمی شود.

 1. زمان

بدون احتساب امتحانات دبیرستان ، پیش پزشکی یا هر چیز دیگری ، مدرک پزشکی همچنان طولانی تر از دوره متوسط شماست.

و اگر زمان صرف شده برای گرفتن مدرک شما واضح به نظر می رسد ، شاید وقت آن رسیده که در مورد هزینه های روزانه صحبت کنید.

آیا دانشجویان پزشکی وقت آزاد دارند؟ بله ، اما در مقایسه با دانش آموزان دیگر وقت زیادی نیست ؛ درعوض ، باید در ساعات زیادی در حوالی کلاس و در بین کلاس بنویسید تا از همه چیز مطلع باشید.

 البته مدت زمانی که هر دانشجوی پزشکی می گذارد متفاوت است ، کسانی که به طور موثر مطالعه می کنند ، ممکن است با کمتری از زندگی خود خلاص شوند.

در هر صورت شما ساعت های زیادی را برای قبولی در امتحانات خود اختصاص خواهید داد.

فداکاری که وقتی می بینید دوستانی در سایر جنبه های زندگی (شغل ، برنامه های تحصیلی و غیره) وقت خود را سپری می کنند ، می تواند سخت تر شود.

 1. مسئولیت زیاد

 دانشجو بودن در رشته پزشکی سطح مشخصی از مسئولیت را به همراه دارد ، افراد ناامید در مواقع بحران به شما نگاه می کنند و شما مردم را در آسیب پذیرترین وضعیت خود خواهید دید.

اقامت فارغ التحصیلان پزشکی بعد از تحصیل

خبر خوب است است که می توانید پس از تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه برای اقامت در کشور فرانسه درخواست دهید ، اگر به تحصیل در خارج از کشور فکر می کنید حتما با کارشناسان آی مهاجر در تماس باشید این افراد در دو شعبه شیراز و تهران به صورت حضوری و مجازی در زمینه مهاجرت به شما مشاوره خواهند داد و از اولین مراحل تا کسب اقامت همراه شما خواهند بود ، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اقامت فارغ التحصیلان پزشکی بعد از تحصیل با ما همراه باشید.

رزیدنتی پزشکی پس از اتمام یک دانشکده پزشکی توسط متقاضی آغاز می شود ، رزیدنت ها باید سه تا هشت سال در بیمارستان یا سایر مؤسسات مراقبتی کار کنند و از طریق تجربه در حین کار تحصیل کنند. این رزیدنتی می تواند شامل کار در تعدادی از تخصص ها باشد.

اقامت پزشکی در فرانسه برای شهروندان اتحادیه اروپا

آنها می توانند برای شرکت در آزمون رتبه بندی ملی ECN: “Epreuve Classantes National” که توسط مرکز مدیریت ملی (Centre National de Gestion) سازماندهی شده است ، درخواست دهند.

 

این آزمون به آنها امکان می دهد به تخصص (11 تخصص، از جمله تمرین عمومی) دسترسی پیدا کنند ، پس از قبولی در آزمون ، پزشکان خارجی با توجه به نتیجه امتحان و سایر معیارها رتبه بندی و در برنامه دستیاری تخصیص می یابند.

طول دوره آموزش تخصصی بستگی به تخصص انتخابی دارد ، یعنی آموزش پزشکی عمومی برای 3 سال است در حالی که برای سایر تخصص ها می تواند بین 4 تا 5 سال باشد.

برای فارغ التحصیلان غیر اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس

پزشکان خارجی می توانند در فرانسه دوره های رزیدنتی را دریافت کنند ، اما باید در آزمون “concours d’internat à titre d’étranger” که توسط مرکز مدیریت ملی سازماندهی شده است ، بگذرانند اما تعداد کمی از موقعیت ها باز شده و برخی از تخصص ها ارائه می شود.

برای تخصص جزئی در فرانسه:

پزشکان خارجی که هنوز متخصص نیستند می توانند به مدت 1 سال مدرک تحصیلی تخصصی پزشکی دریافت کنند.