تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه یکی از بهترین راه ها برای شروع زندگی ای جدید و رویایی است ، امروزه با توجه به موقعیت اقتصادی و شرایط سخت مهاجرت به کشور های اروپایی ، مهاجرت به ترکیه یکی از بهترین گزینه ها می باشد ؛ اگر قصد سرمایه گذرای در ترکیه و ثبت شرکت در ترکیه را دارید حتما تا انتهای این مطلب با کارشناسان آی مهاجر همراه باشید.

ترکیه که سابقاً خانه یکی از قدرتمندترین امپراتوری های تاریخ بود ، امروز یکی از جذاب ترین تاریخ ها و شخصیت های فرهنگی را دارد ، ترکیه به دلیل موقعیت جالب و بین قاره ای خود دارای ترکیب قومی و فرهنگی منحصر به فردی از نظر غذا ، هنر ، زبان و تاریخ است.

دانش آموزان در ترکیه این شانس را دارند که خود را در کشوری با غنی ترین و پیچیده ترین تاریخ بیابند ، در این کشور شما حتی خود را در نزدیکی نه یک ، بلکه دو مورد از عجایب هفتگانه جهان باستان خواهید دید: معبد آرتمیس و مقبره در هالیکارناسوس.

اگر به دنبال مکانی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا لیسانس خود هستید ، جایی جذاب تر از ترکیه برای تحصیل نخواهید یافت ، در طول هفته دوره های خود را بگذرانید و سپس یک سفر آخر هفته به سایت باستان شناسی تروی یا سایت های صخره ای کاپادوکیا داشته باشید.

چرا برای تحصیل ترکیه را انتخاب کنیم؟

 1. هزینه های تحصیل مقرون به صرفه است.

دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار مقرون به صرفه هستند ، دانشجویان بین المللی در هر سال تحصیلی بین 100 تا 4000 یورو شهریه پرداخت می کنند ، این مبلغ بسیار کمتر از متوسط شهریه در کشورهایی مانند بریتانیا ، ایالات متحده ، کانادا ، استرالیا یا چین است.

 1. هزینه های زندگی پایین است.

از محل اقامت گرفته تا غذا و مواد غذایی ، از حمل و نقل گرفته تا تفریح و سفر ، همه این هزینه های زندگی در ترکیه به طرز شگفت آوری پایین است ، با بودجه ماهانه 400 تا 600 یورو می توانید راحت زندگی کنید.

 1. بورسیه های تحصیلی متعددی در دسترس است

اگر از خواندن در مورد شهریه کم و هزینه های زندگی لذت بردید ، خبرهای خوب دیگری نیز وجود دارد! طیف گسترده ای از بورسیه ها برای بین المللی هایی که می خواهند در دانشگاه های ترکیه ثبت نام کنند در دسترس است.

 1. تاریخ باستان و بناهای نمادین را کاوش کنید.

برای کسانی که علاقه مند به تاریخ و تمدن های قدیمی هستند ، زندگی و تحصیل در ترکیه مانند یک رویا خواهد بود ، آثار باستانی و مکان‌های بسیار زیادی وجود دارند که ارزش دیدن را دارند ، مکان‌هایی که هاله‌ای از رمز و راز برای مقاومت در برابر زمان را حفظ کرده‌اند.

سیستم آموزشی ترکیه

طبق قانون اساسی جمهوری ترکیه ، هر شهروندی حق تحصیل در ترکیه رایگان برای دوره ابتدایی اجباری را دارد ، به جز در موسسات دارای مجوز خاص و خارجی ، زبان ترکی باید به عنوان زبان مادری تدریس شود ، از سال  2012، دوازده سال تحصیل برای پسران و دختران اجباری است که می تواند به 4+4+4 سال تحصیلی تقسیم شود.

وزارت معارف ملی اداره آموزشی کشور را اداره می کند و مسئول تنظیم برنامه های درسی ، هماهنگی کار سازمان های رسمی ، خصوصی و داوطلبان ه، طراحی و ساخت مدارس ، توسعه مواد آموزشی و غیره است.

هدف آموزش عالی تربیت دانشجویان در راستای علایق و مهارتهای خود ، مطابق با سیاست علمی کشور و با در نظر گرفتن نیازهای نیروی انسانی شایسته جامعه در سطوح مختلف ، به انجام تحقیقات در زمینه های علمی ، ترتیب دادن انواع نشریاتی که نتایج تحقیقات و آزمایشات را نشان می‌دهد و پیشرفت علم و فناوری را تسهیل می‌کند ، برای نهایی کردن تحقیقات و بررسی‌های درخواستی دولت و اظهار نظر ، اعلام عمومی کتبی یا شفاهی در توضیح داده‌های علمی که باعث افزایش عمومی می‌شود.

بر اساس این قانون ، مؤسسات آموزش عالی مسئول آموزش کادر علمی خود هستند ، این در حالی است که معلمان دوره ابتدایی و متوسطه به مدت 4 سال در دانشگاه ها آموزش می بینند و در پایان مدرک کارشناسی می گیرند.

آموزش پیش دبستانی

آموزش پیش دبستانی یک آموزش اختیاری برای کودکان 3 تا 5 ساله است که زیر سن آموزش ابتدایی اجباری هستند ، هدف از این آموزش ، اطمینان از رشد جسمی ، ذهنی و حسی کودکان و کسب عادات خوب ، آماده سازی کودکان برای آموزش ابتدایی ، ایجاد فضای مشترک رشد برای کسانی است که در شرایط نامناسب زندگی می کنند و اطمینان از صحبت کردن به زبان ترکی است.

آموزش پیش دبستانی در مهدکودک ها کلاس های مهدکودک در دبستان ها و در مهد کودک های خصوصی همه زیر نظر وزارت داده می شود.

آموزش ابتدایی

با قانون جدید در سال 2012 ، چهار سال مدرسه ابتدایی + چهار سال مدرسه راهنمایی امروز اجباری است و به دنبال آن چهار سال تحصیل در دبیرستان اجباری است (در مجموع 12 سال آموزش اجباری می شود).

 تحصیلات ابتدایی برای تمامی دختران و پسران در سنین 5/5 سالگی اجباری است و در مدارس دولتی به صورت رایگان ارائه می شود ، این مدارس هشت سال (4+4) دوره آموزشی ارائه می دهند ، همچنین مدارس خصوصی (و پولی) تحت کنترل دولت وجود دارد ؛ در بیشتر مدارس ابتدایی درس زبان خارجی از کلاس چهارم شروع می شود.

بیشتر دانش‌آموزان دبستانی برای جلوگیری از هرگونه تفاوت طبقاتی اجتماعی بین دانش‌آموزان فقیر و ثروتمند ، لباس‌های مشابهی به تن می‌کنند ، اگر بچه ها نتوانستند کلاس را بگذرانند ، باید همان کلاس را در سال آینده تکرار کنند ، در پایان 8 سال ، دانش آموزان موفق به مدت 4 سال دیگر به دوره متوسطه می روند.

هدف از آموزش ابتدایی این است که اطمینان حاصل شود که هر کودک دانش ، مهارت ها ، رفتارها و عادات اولیه را برای تبدیل شدن به یک شهروند خوب کسب می کند ، مطابق با مفاهیم اخلاقی ملی تربیت می شود و برای زندگی و برای سطح تحصیلات بعدی به موازات آن آماده می شود.

آموزش عالی

پس از پایان دبیرستان، فارغ التحصیلان برای پذیرش در موسسات آموزش عالی وارد یک سیستم امتحانی دو مرحله ای امتحان انتخاب دانشجو می شوند ، این امتحانات متمرکز در سراسر کشور هر ساله توسط مرکز گزینش و تعیین تکلیف دانشجو برگزار می شود که داوطلبان را برای ثبت نام هر دانشگاه و دانشکده پس از ارزیابی نمرات موضوعات مرتبط ، نتایج معدل دبیرستان و ترجیحات آنها تعیین می کند.

ظرفیت دانشجویی هر دانشکده کسانی که نمرات خوب دارند واجد شرایط دوره های چهار ساله کارشناسی هستند و در پایان می توانند مدرک لیسانس بگیرند ، کسانی که نمرات حد مجاز دارند می توانند در برنامه های آموزش عالی دو ساله پذیرفته شوند و در پایان آنها می تواند مدرک کاردانی را دریافت کند ؛ دوره های دندانپزشکی و دامپزشکی به مدت پنج سال و پزشکی به مدت شش سال طول می کشد.

پس از یک دانشکده چهار ساله، می توان برای مدرک کارشناسی ارشد خود که دو سال طول می کشد با گزینه های پایان نامه و غیر پایان نامه ادامه داد ، دسترسی به برنامه های دکترا نیاز به مدرک کارشناسی ارشد و مدت زمان حداقل چهار سال با پایان نامه دکترا دارد ، فارغ التحصیلان رشته های پزشکی ، دامپزشکی و دندانپزشکی می توانند مستقیماً برای برنامه های دکترا درخواست دهند.

زبان تحصیل در ترکیه

در حالی که زبان تحصیل در برخی از دانشگاه های ترکیه انگلیسی است ، در اکثر دانشگاه ها هنگام تحصیل در ترکیه زبان ترکی زبان اصلی آموزش است ، اگر چه تسلط به زبان ترکی از نظر پذیرش در بسیاری از رشته های تحصیلی پیش نیاز است ، اما می توانید بدون دانستن زبان ترکی نیز در دانشگاه ها پذیرفته شوید.

پس از پذیرش در دوره های کارشناسی یا کارشناسی ارشد در بسیاری از دانشگاه ها ، به دانشجویان بین المللی این فرصت داده می شود تا در دوره های آمادگی ترکی شرکت کنند ، با پرداخت هزینه ای معقول یا در برخی موارد به صورت رایگان معمولاً روزانه 4-6 ساعت درس زبان در سطوح مختلف دریافت می کنید ، در پایان دوره مقدماتی ، همه دانش‌آموزان در امتحان شرکت می‌کنند و در صورت داشتن سطح مشخصی از مهارت زبان ، برنامه را در دانشگاهی که در آن پذیرش می‌شوند آغاز می‌کنند.

دانشجویانی که در چارچوب بورسیه تحصیلی ترکیه در دانشگاهی پذیرفته می شوند که هزینه هایی مانند کمک دانشگاه ، هزینه خوابگاه و بیمه سلامت عمومی را تامین می کند ، همچنین می توانند برای یک سال تحصیلی تحصیل رایگان ترکی دریافت کنند ، انتظار می رود در پایان کلاس مقدماتی ، دانش آموزان گواهی مهارت ترکی در سطح C1 را دریافت کنند ، دانشجویانی که مدرک C1 دارند به تحصیلات دانشگاهی خود ادامه می دهند.

 دانش آموزانی که مردود می شوند ، تا آغاز سال تحصیلی آینده حق دریافت وقت و امتحان اضافی را دارند.

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

این کشور دارای بیش از 200 موسسه آموزش عالی است که حدود هشت میلیون دانشجو را پوشش می دهد ، تقریباً 120 مورد از این دانشگاه‌های دولتی هستند ، در حالی که بقیه بنیادهای خصوصی غیرانتفاعی تأسیس شده‌اند.

در مجموع 21 موسسه ترکیه در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS 2022 حضور دارند که دانشگاه کوچ، دانشگاه سابانچی ، دانشگاه فنی خاورمیانه و دانشگاه بیلکنت در رتبه بندی 600 دانشگاه برتر قرار دارند.

از آنجایی که ترکیه توسط بورس فایننشال تایمز به عنوان یک اقتصاد نوظهور پیشرفته طبقه بندی می شود رتبه بندی دانشگاه های اقتصادهای نوظهور آموزش عالی تایمز در سال 2021 نشانه خوبی از عملکرد این کشور در شرایط فعلی است ، در مجموع 43 دانشگاه ترکیه ظاهر می شوند که چهار دانشگاه در بین 100 دانشگاه برتر هستند.

 • دانشگاه سابانچی 44
 • دانشگاه کوچ 51
 • دانشگاه کانکایا 86
 • دانشگاه بیلکنت 89

مدرک کارشناسی در ترکیه

شما به راحتی می توانید با داشتن مدرک دیپلم برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل در ترکیه را آغازکنید ، دوره کارشناسی در کشور ترکیه چهارسال طول می کشد و پس از آن دوره کارشناسی ارشد در (و دیپلم مهندسی عالی معادل آن) تا دو سال طول می کشد تا تمام وقت به پایان برسد.

دانشگاه های ترکیه دوره های کارشناسی ارشد را هم با و هم بدون اتمام پایان نامه ارائه می دهند ، اگر یک دوره پایان نامه را انتخاب کنید ، مجموعه ای از ماژول ها و همچنین نوشتن و ارسال پایان نامه را در ترم دوم سال دوم خود مطالعه خواهید کرد ، اگر در یک دوره غیر پایان نامه ثبت نام کنید ، مجموعه گسترده تری از ماژول ها را انتخاب خواهید کرد ، با این گزینه که موضوعاتی خارج از رشته تحصیلی خود مطالعه کنید.

موضوعات پرطرفدار در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از:

 • مدیریت کسب و کار
 • مهندسی صنایع
 • فناوری اطلاعات (IT)
 • روابط بین المللی
 • زیست شناسی مولکولی و ژنتیک

تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه

اگر قصد تحصیل در ترکیه و در مقطع کارشناسی ارشد را دارید می توانید به صورت خصوصی در برخی از دانشگاه ها شوع به تحصلی کنید و تحصیل خود را به زبان انگلیسی بگذرانید هر چند این کار ممکن است برای شما هزینه بر باشد.

چندین برنامه در دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی هستند ، علاوه بر این ، شما همچنین می توانید ترکی، پنجمین زبان پر صحبت در جهان را یاد بگیرید!

هر چند یادگیری زبان ترکی نیز می تواند برای شما بسیار لذت بخش و کاربردی باشد حتی اگر در حال تحصیل در یک دوره زبان انگلیسی هستید ، این فرصت عالی برای یادگیری زبان ترکی است – مسیریابی در کشور آسان‌تر خواهد بود و در نتیجه ممکن است فرصت‌های شغلی بیشتری را برای خود باز کنید ؛ بسیاری از دانشگاه ها ، دوره های فشرده زبان را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند.

اگر در یک دوره آموزشی با زبان انگلیسی ثبت نام می کنید و زبان انگلیسی زبان اول شماست ، نیازی به ارائه مدرکی دال بر مهارت انگلیسی خود نخواهید داشت ، با این حال ، اگر انگلیسی زبان دوم شماست ، ممکن است لازم باشد:

    یک نامه تأیید از هماهنگ کننده یا استاد انگلیسی در دانشگاه محل اقامت شما

    یک مدرک زبان بین المللی به رسمیت شناخته شده، مانند سیستم آزمون بین المللی زبان انگلیسی (IELTS) یا آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی (TOEFL)

    آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی که ممکن است در بدو ورود در موسسه شما گرفته شود.

شرط معدل برای تحصیل در ترکیه

برای تحصیل در ترکیه و اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه ، اولین کاری که باید انجام دهید این است که برای تحصیل در دانشگاه دولتی یا خصوصی تصمیم بگیرید ، بنابراین اگر می خواهید در دانشگاه ترکیه تحصیل کنید ، باید در چندین آزمون نمره قبولی را کسب کنید.

اما اگر قصد تحصیل در ترکیه و دانشگاه های خصوصی این کشور را دارید ، در بسیاری از موارد نیازی به شرکت در آزمون ورودی ندارید ، اما هر دانشگاهی شرایط ورودی خاص خود را دارد ، به عنوان مثال دانشگاه های خصوصی که دروسی مانند پزشکی و دندانپزشکی را ارائه می دهند ، شرط معدل حداقل 15را تعیین کرده اند. (اگر هم مدرک دیپلم و هم پیش دانشگاهی داشته باشید ، این شرط معدل برای هر دوی این دوره ها است و اگر فقط مدرک دیپلم داشته باشید ، شرط معدل برای دیپلم شما در نظر گرفته می شود.)

امکان تحصیل رایگان در ترکیه

در ترکیه ، دانشگاه های دولتی بسیار مقرون به صرفه هستند ، به خصوص در مقایسه با موسسات مشابه در اروپا یا ایالات متحده ؛ در این کشور دانشجویان بین المللی معمولاً بین 100 تا 4000 یورو در هر سال تحصیلی پرداخت می کنند ، هرچند رشته هایی مانند پزشکی یا مهندسی می توانند گران تر باشند.

ورود به دانشگاه از طریق بورسیه تحصیلی با بودجه کامل می تواند شما را از بسیاری از مشکلات مالی نجات دهد ؛ با این حال ، کسب بورسیه تحصیلی می توانند بسیار مشکل باشند و در حالی که شما به خوبی برای پذیرش آماده شده اید ، داشتن یک برنامه پشتیبان حیاتی و لازم است.

اینجا جایی است که باید برای دانشگاه هایی که برنامه های تحصیلی را با هزینه نسبتا ارزان تر ارائه می دهند ، درخواست کنید ، در ترکیه ، هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی از 100 یورو تا 4000 یورو در سال است ، برنامه‌ها و حوزه‌های تحصیلی نیز از نظر شهریه متفاوت هستند و پزشکی معمولاً پرهزینه‌ترین آنهاست.

برای طرح پشتیبان خود در ترکیه ، مطمئن شوید که برای دانشگاه های مقرون به صرفه اقدام کنید. برخی از دانشگاه‌هایی که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید ، دانشگاه فنی خاورمیانه و دانشگاه عبدالله گل هستند ، که در آن‌ها تحصیل در مقطع لیسانس از 236 یورو تا 439 یورو در سال متغیر است. دانشگاه کوچ و دانشگاه اوکان استانبول نیز گزینه های عالی برای کارشناسی ارشد و دکتری هستند.

کار پس از تحصیل در ترکیه و اقامت آن

شما می توانید پس از اتمام تحصیل در ترکیه در آن کشور کار کنید و اقامت تحصیلی خود را تبدیل به اقامت کاری کنید ، ما با شما نحوه و مدارک لازم برای کار پس از تحصیل در ترکیه و اقامت آن را بررسی می کنیم پس حتما تا پایان این مطلب با مشاوران آی مهاجر همراه باشید.

پس از تکمیل مدارک تحصیلی ، دانشجویان بین المللی می توانند برای مجوز کار درخواست دهند زیرا ویزای دانشجویی آنها منقضی می شود ، برخلاف سال‌های گذشته ، لازم نیست به کشور خود بازگردید و دوباره به ترکیه درخواست دهید ؛ به شما اجازه اقامت موقت داده می شود که به شما امکان می دهد بلافاصله پس از فارغ التحصیلی به دنبال کار بگردید ، پس از استخدام ، کارفرمای شما کسی است که مجوز کار شما را در وزارت کار بررسی می کند ، سه نوع مجوز کار برای خارجی ها وجود دارد: کار کوتاه مدت ، کار دائمی یا کار مستقل.

دستورالعمل های درخواست مجوز کار ترکیه

    برای واجد شرایط بودن برای درخواست ، باید یک پیشنهاد کار یا قرارداد کار با یک سازمان در ترکیه داشته باشید ، این یک فرآیند دوگانه است ؛ زمانی که شما و کارفرمایتان درخواست را ارسال کردید ، وزارت کار و تامین اجتماعی پس از دسترسی به درخواست شما ظرف مدت 3 ماه تصمیم گیری خواهد کرد.

    برای دریافت مجوز کار می توانید از ترکیه یا خارج از کشور اقدام کنید ، در صورت ثبت درخواست از خارج از کشور ، دانشجویان بین المللی باید به نزدیکترین کنسولگری جمهوری ترکیه که در آن شهروند یا مقیم دائم هستند ، درخواست دهند.

    اگر مقیم خارج از کشور هستید ، می توانید ویزا و مجوز خود را از سفارت ترکیه دریافت کنید و اگر از داخل ترکیه درخواست داده اید ، پس از تایید درخواست ، می توانید ویزا و مجوز خود را در آنکارا دریافت کنید.

    مجوز کار حداکثر برای یک سال در اولین درخواست صادر می شود ، در هنگام درخواست برای تمدید در اولین درخواست حداکثر برای 2 سال صادر می شود.

مدارک مورد نیاز برای درخواست مجوز کار ترکیه

مدارک مورد نیاز برای درخواست مجوز کار در ترکیه در داخل یا خارج از کشور به شرح زیر است:

قرارداد استخدام

کپی پاسپورت

کپی دیپلم

در صورت لزوم، یک توصیه نامه کپی از مجوز

اقامت معتبر برای مدت حداقل ۶ ماه

یک عکس بیومتریک

اگر از یک کشور خارجی درخواست می دهید ، موارد زیر را به نزدیکترین سفارت ترکیه ببرید:

    گذرنامه

    فرم درخواست ویزای کار

    قرارداد استخدام

    یک عکس بیومتریک