تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان یکی از انتخاب های عالی برای افراد علاقه مند به تحصیل خارج از کشور است ؛ لهستان با بیش از 500 دانشگاه و موسسه آموزش عالی بهترین خدمات آموزشی را به شما عزیزان ارائه می دهد ، شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل و کار در لهستان با مشاورین آی مهاجر در تماس باشید.

لهستان کشوری باورنکردنی با تاریخچه آموزشی متنوع و غنی است ، تحصیل در لهستان به شما مدرک اروپایی با کیفیتی می دهد که در سراسر جهان معتبر است ، در لهستان نه تنها از کیفیت بالای تدریس لذت خواهید برد ، بلکه فرصتی خواهید داشت که آینده شغلی خود را در اتحادیه اروپا دنبال کنید.

دانشگاه های لهستان نه تنها برای ارائه طیف گسترده ای از دوره های با کیفیت با یکدیگر رقابت می کنند ، بلکه شهریه های مناسبی را در برنامه هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی ، مهندسی ، تجارت بین المللی ، گردشگری ، مهمانداری و دوره های دیگر ارائه می دهند ، لهستان در قلب قاره اروپا قرار دارد و دسترسی آسان به سایر کشور های محبوب اروپایی را برای شما فراهم می کند.

در ادامه به برخی از مهم ترین دلایل تحصیل در کشور لهستان می پردازیم پس حتما در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

 1. کیفیت بالای آموزش

سیستم آموزش عالی لهستان به خوبی توسعه یافته است ، کیفیت آموزش ارائه شده نظارت و به طور منظم ارزیابی می شود.

مؤسسات اصلی لهستانی که مسئول تضمین کیفیت در آموزش عالی هستند عبارتند از: کمیته اعتبار سنجی لهستان ، شورای عمومی آموزش عالی و کنفرانس روسای مدارس دانشگاهی در لهستان ؛ بیش از 5000 دوره در لهستان موجود است و هر یک از آنها باید تأییدیه کمیته اعتبار لهستان را کسب کنند ؛ در میان آنها تعدادی از رشته های تحصیلی وجود دارد که نمره عالی را دریافت کرده اند.

 1. هزینه های رقابتی زندگی و تحصیل

در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا ، هزینه های تحصیل در لهستان واقعا رقابتی است و هزینه های زندگی کسری از هزینه ای است که یک دانشجوی خارجی باید در سایر شهرهای اروپایی خرج کند.

 1. مدرنیته

امروزه سیستم آموزش عالی لهستان به سرعت در حال توسعه است ، لهستان از نظر تعداد افرادی که در آموزش عالی ثبت نام کرده اند ، رتبه چهارم را در اروپا (پس از بریتانیا ، آلمان و فرانسه) دارد لذا دانشگاه در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

 جمعیت کل دانشجویان در بیش از 400 مدرسه در سطح دانشگاه تقریباً یک و نیم میلیون نفر است ، هر سال تقریباً نیم میلیون جوان تحصیلات خود را در دانشگاه ها و کالج ها آغاز می کنند ، اکثر مدارس دوره های آموزشی زبان های خارجی مانند انگلیسی را ارائه می دهند.

سیستم آموزشی لهستان

بدون شک تحصیل در لهستان اجباری است ، هر کودک باید از سن 7 سالگی تا 18 سالگی آموزش ببیند ، همچنین برای کودکان 6 ساله اجباری است که قبل از شروع مدرسه ابتدایی در سن 7 سالگی ، یک سال آموزش مهدکودک را دریافت کنند ، دوره ابتدایی هشت سال طول می کشد (کلاس 1 تا 8) و دانش آموزان باید در پایان کلاس هشتم در امتحان نهایی شرکت کنند.

پس از فارغ التحصیلی از مدرسه ابتدایی ، مردم معمولاً به مدرسه متوسطه می روند که 4 یا 5 سال طول می کشد ، آنها همچنین می توانند انتخاب کنند که خود را برای یک حرفه یا حرفه خاص آموزش دهند و از طریق دوره های کارآموزی تجربه کاری و مدارک تحصیلی دریافت کنند ، پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان و گذراندن امتحان نهایی می توان تحصیلات عالی را در دانشگاه ، کالج و غیره دنبال کرد.

در ادامه به صورت خاص به نظام آموزشی لهستان می پردازیم.

 1. موسسات برای کودکان 0-3 سال:

حضور در مهدکودک اجباری نیست ، مهدکودک ها بخشی از سیستم آموزشی نیستند زیرا تحت نظارت وزارت خانواده و سیاست اجتماعی هستند.

 1. موسسات برای کودکان 3-6 سال:

آموزش پیش دبستانی برای کودکان  3، 4 و 5 ساله اختیاری و برای کودکان 6 ساله الزامی است ، هر کودک  3، 4 و 5 ساله حق دارد در یک محیط پیش دبستانی در جامعه خود جایگاهی داشته باشد.

آموزش اجباری در کلاس اول دبستان از سن 7 سالگی شروع می شود ، همه کودکان 6 ساله باید قبل از شروع مدرسه به مدت یک سال در یک موسسه پیش دبستانی شرکت کنند تا مهارت های اولیه را کسب کنند.

 1. آموزش ابتدایی

مدرسه ابتدایی 8 ساله (آموزش تک ساختاری) برای همه دانش آموزانی که معمولاً 7 تا 15 سال دارند اجباری است.

شامل دو مرحله است:

 • پایه های 1-3 (تحصیلات ابتدایی)
 • پایه های 4-8 (تدریس بر اساس موضوع).

در پایان کلاس 8 دانش آموزان دبستان در یک امتحان خارجی اجباری شرکت می کنند ؛ نتایج آزمون به همراه پایان پیشرفت تحصیلی بر پذیرش در مدارس متوسطه تأثیر می گذارد.

 1. آموزش متوسطه

اصلاحات ساختاری در حال انجام است ، برخی از دانش آموزان هنوز از نوع مدارس قبل از اصلاحات پیروی می کنند.

اگرچه این مرحله از آموزش اجباری نیست (یا در واقع تا سن 18 سالگی نیمه وقت اجباری است) ، اکثریت قریب به اتفاق دانش آموزان به تحصیل در مدارس متوسطه ادامه می دهند.

ساختار اصلاح شده آموزش متوسطه (ISCED 3) شامل انواع مدارس زیر است:

 • دبیرستان عمومی 4 ساله liceum ogólnokształcące))
 • دبیرستان فنی 5 ساله (تکنیکوم)
 • مدرسه فنی حرفه ای 3 ساله مرحله اول (szkoła branżowa I stopnia)
 • مدرسه حرفه ای بخشی 2 ساله مرحله دوم (szkoła branżowa II stopnia.)
 1. آموزش عالی

دو نوع مؤسسه آموزش عالی وجود دارد:

    نوع دانشگاهی uczelnia akademicka))

    از نوع غیر دانشگاهی (uczelnia zawodowa.)

آنها هر دو برنامه های دوره اول و دوم و همچنین دوره های طولانی دوره کارشناسی ارشد را ارائه می دهند در حالی که فقط HEI های نوع دانشگاه می توانند برنامه های دوره سوم (مطالعات دکترا) را ارائه دهند و مجاز به اعطای مدرک دکترا هستند.

مطالعات در قالب برنامه های تمام وقت یا پاره وقت سازماندهی می شود.

دارندگان مدرک لیسانس می توانند وارد برنامه های دوره دوم شوند که بسته به منطقه تحصیلی 1.5-2 سال طول می کشد.

فقط چندین رشته تحصیلی دوره های طولانی دوره کارشناسی ارشد را ارائه می دهند که 4 تا 6 سال طول می کشد ، دوره های دوره اول ، دوره دوم و دوره های کارشناسی ارشد دوره طولانی با آزمون دیپلم به پایان می رسد و به دانشجویانی که آن را گذرانده اند مدرک مربوطه اعطا می شود.

مدرک کارشناسی ارشد (کارشناس ارشد یا معادل آن) به دارنده آن این حق را می دهد که یک حرفه خاص را انجام دهد و امکان دسترسی به تحصیلات دوره سوم را فراهم می کند.

زبان تحصیل در لهستان

بی شک داشتن هنگام در نظر گرفتن یک کشور برای تحصیل ، آگاهی کامل در مورد زبان آن کشور یکی از الزامات است ، لهستان سنت آموزش چند زبانه در مدارس و دانشگاه های خود دارد ، البته زبان لهستانی زبان اصلی است و به صورت اجباری تدریس می شود ، اما بسیاری از زبان های خارجی دیگر مانند انگلیسی ، فرانسوی و آلمانی نیز در آموزش عالی گنجانده شده اند.

 • زبان آموزش آموزش پیش دبستانی

هیچ الزامی برای یادگیری زبان خارجی در این سطح وجود ندارد ، آنها در برنامه درسی گنجانده نشده اند ، با این حال ، بیشتر کودکان زبان های خارجی را از دوران پیش دبستانی شروع می کنند ، روش یادگیری شامل “بازی” با یک زبان مشخص ، با استفاده از روش ها و تکنیک های جدید مناسب برای کودکان است. رایج ترین زبان های خارجی انگلیسی ، آلمانی و فرانسوی هستند.

 • زبان تدریس در دوره ابتدایی

در دوره ابتدایی یک زبان خارجی واحد از کلاس اول اجباری است ، این شرایط می تواند پس از سال   2014 ، زمانی که بازسازی جدید آموزش به طور کامل مؤثر واقع شود ، برای بهتر شدن تغییر کند.

رایج ترین زبان های خارجی انگلیسی ، آلمانی و فرانسوی هستند.

 • زبان تدریس در دوره متوسطه

در سراسر تحصیلات متوسطه ، دانش پژوهان به مطالعه زبان خارج از کشور انتخاب شده در مقطع ابتدایی ادامه می دهند ؛ آنها به ترتیب زبان خارجی دوم را در همان سال اول متوسطه شروع می کنند ، دو زبان خارجی اجباری است و دانش آموزان می توانند زبان خارجی دوم خود را از میان انگلیسی ، فرانسوی ، آلمانی ، روسی و اسپانیایی انتخاب کنند.

در برخی موسسات ، دانشجویان به زبان چینی آموزش می بینند ، مدارس تابعه با مدرک لیسانس بین قاره ای وجود دارد و برنامه درسی بر اساس محتوا و همچنین آموزش زبان است.

زبان تدریس در آموزش عالی

در مقطع آموزش عالی دانشگاه های بسیار زیادی وجود دارند که به دو زبان انگلیسی و لهستانی آموزش می دهند ، اغلب دانشگاه های بین اللمی زبان تحصیل انگلیسی دارند که در این صورت دانشجو باید برخی از مدارک معتبر زبان را به دانشگاه ارائه دهد ، پس اگر با زبان لهستانی آشنایی ندارید نگران نباشید زیرا می توانید به راحتی و با زبان انگلیسی با دیگر دانشجویان ارتباط برقرار کنید و مشغول به تحصیل شوید.

تحصیل در لهستان با مدرک دیپلم

برای تحصیل در لهستان ، به منظور پذیرش در مقطع کارشناسی ، باید قبلاً تحصیلات دبیرستانی را به پایان رسانده باشید و گواهی پایان دوره متوسطه را از مدرسه معتبر کشور خود دریافت کرده باشید ، این عمل به طور خودکار دانشجو را برای پذیرش در مقطع کارشناسی واجد شرایط می کند.

شایان ذکر است، همه گواهی‌ها باید توسط نهاد حاکم لازم در جایی که به دست آمده است ، مجاز باشند و باید از طریق روشی به نام Nostrification ترجمه شوند تا استانداردهای لهستانی را برآورده کنند.

برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی ، آنها به طور مشابه باید مدارکی را ارائه دهند که ثابت کند حداقل سه سال تحصیل در مقطع کارشناسی را از یک موسسه عالی معتبر گذرانده اند.

دانشجویان متقاضی مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا باید مدارک و ریز نمرات لازم را نشان دهند که ثابت می کند دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد مورد نیاز را تکمیل کرده اند.

پس اگر قصد مهاجرت به کشور لهستان را دارید و می خواهید تحصیلات عالی خود را در این کشور ادامه دهید سعی کنید از همین امروز برای داشتن معدل بهتر و نمرات عالی تلاش کنید تا بتوانید به راحتی در مقطع کارشناسی در دانشگاه های لهستان پذیرفته شوید.

تحصیل به زبان انگلیسی در لهستان

برای شروع تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و یا دکترا لازم نیست به زبان لهستانی مسلط باشید ، دانش انگلیسی ، فرانسوی یا آلمانی کافی است.

در لهستان دانشگاه های بسیاری وجود دارد که آموزش های خود را زبان انگلیسی ارائه می دهد و شما نیز می توانید به راحتی با این زبان در لهستان مشغول به تحصیل شوید ، البته ممکن است تحصیل به زبان انگلیسی در لهستان برای شما هزینه اضافه به همراه داشته باشد.

در هنگام درخواست به دانشگاه های لهستان باید مهارت زبان انگلیسی را به یکی از روش های زیر نشان دهید:

    حداقل نمره آزمون استاندارد:

 • حداقل نمره آیلتس 6.5
 • حداقل امتیاز GTEC CBT 1210
 • حداقل نمره آزمون انگلیسی Duolingo 105
 • حداقل نمره آکادمیک Pearson PTE 58
 • حداقل نمره تافل 81 (آزمون مبتنی بر اینترنت)
 • حداقل امتیاز SAT 500 در بخش خواندن و نوشتن مبتنی بر شواهد آزمون SAT
 • آزمون انگلیسی کمبریج – حداقل نمره گواهینامه زبان انگلیسی پیشرفته (CAE) 176، سطح CEFR
 • ارائه گواهینامه عمومی آموزش متوسطه یا گواهینامه عمومی آموزش سطح “O” به زبان انگلیسی.
 • داشتن مدرک کاردانی یا لیسانس آمریکایی از یک موسسه معتبر واقع در کشوری که زبان مادری آن انگلیسی است.
 • فارغ التحصیلی از دبیرستان معتبر در یک کشور بومی انگلیسی زبان که متقاضی حداقل چهار سال در آن اقامت داشته است.

لطفاً توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه‌های لهستان برای آزمون‌ها یا گواهی‌های زبان جداگانه درخواست نمی‌کنند ، زیرا آنها آزمون‌ها و آزمون‌های ورودی خود را به عنوان بخشی از فرآیند ورود دارند.

شرط معدل برای تحصیل در لهستان

بدون شک برای قبول در دانشگاه های معتبر لهستان در مقطع کارشناسی باید معدل خوبی را در دبیرستان کسب کنید ، در سیستم لهستانی حداقل میانگین 4 از 5 ، Good یا معادل آن در سیستم ایالات متحده: میانگین “B” یا میانگین نمره 3.00 (GPA)  در مقیاس درجه بندی معدل 4.00 برای ورود به اکثر دانشگاه ها لهستان لازم است.

اگر حداقل شرایط را ندارید ، ممکن است همچنان برای پذیرش در نظر گرفته شوید ، پس نا امید نشوید و حتما برای دانشگاه های مختلف درخواست دهید ، هر چند نا گفته نماند که هر دانشگاه دارای سیستم ارزش یابی مختص به خود است.

برای مثال دانشگاه ورشو در لهستان از دانشجویان می خواهد که حداقل معدل 2 را حفظ کنند تا شانس خوبی برای پذیرش در دانشگاه ورشو داشته باشند ، دانش آموزان همچنین باید در فعالیت های دیگری مانند ورزش ، هدایت برخی پروژه ها ، خدمات اجتماعی برای بهبود شانس پذیرش شرکت کنند.

هر دانشگاه در لهستان دارای معیارهای خاصی برای واجد شرایط بودن در مورد مدرک کارشناسی ارشد در لهستان است ، با این حال ، نمرات عمومی معدل برای مدرک کارشناسی ارشد در لهستان حداقل 50٪ است ، حداقل نمره 50% در مقطع کارشناسی و دیپلم پس از فارغ التحصیلی برای پذیرش مورد نیاز است ، در برخی از دانشگاه ها به نمره آیلتس نیز نیاز است.

امکان تحصیل رایگان در لهستان

اگرچه دانشجویان بین المللی باید هزینه ای برای تحصیل در دانشگاهی در لهستان پرداخت کنند ، اما اگر شما نیز می خواهید که در لهستان به صورت رایگان و یا با کمترین هزینه تحصیل کنید ما تعدادی از راهکار ها را برای شما عزیزان جمع آوری کرده اییم پس حتما انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 • یک فرم درخواست خوب داشته باشید

برنامه های کاربردی عالی بلیط های شما برای تحصیل رایگان در لهستان هستند ، در مورد تمام نکات خوب خود از جمله دستاوردهای خود بنویسید.

مطمئن شوید که کارنامه شما دستاوردهای تحصیلی ، نمرات آزمون و معدل بالای شما را برجسته می کند تا مقامات فکر کنند که شما دارایی خوبی برای کشورشان خواهید بود ؛ البته برای اجرای آن باید سابقه خوبی در تحصیلات قبلی خود داشته باشید.

فرم های شما باید منعکس کننده این باشد که شما یک شهروند خوب و قانونمند با رفتار خوب و اخلاق خوب هستید.

با این شرایط ، شانس شما برای قبولی در بهترین ور دانشگاه های لهستان مطلوب خواهد بود ، بنابراین تمام تلاش خود را به کار بگیرید.

 • فرم درخواست را زودتر ارسال کنید

اگر درخواست خود را دیر ارسال کنید ، داشتن فرمی برجسته نمی تواند معنایی نداشته باشد ، ممکن است شما را به عنوان فردی غیرمسئول یا حتی تنبل ارزیابی کنند و ممکن است فرصت را از دست بدهید. بنابراین ، بهتر است در ارسال برنامه های خود مسئولیت پذیر و فعال باشید زیرا هر زمان که بخواهید با یک اشتباه می توانید شکست بخورید ، با ارسال زودهنگام ، احتمال بیشتری برای پذیرش در لهستان خواهید داشت.

 • برای چندین دانشگاه در لهستان اقدام کنید

پس از آماده شدن برای درخواست های خود ، اکنون باید دانشگاهی را که 2-4 سال آینده زندگی دانشجویی خود را در آن سپری خواهید کرد ، پیدا کنید ، در مورد دانشگاه های اطراف منطقه یا شهری که می خواهید تحصیل خود را دنبال کنید ، پرس و جو کنید.

قرار گرفتن در یک محیط راحت در حالی که تحصیلات خود را ادامه می دهید می تواند برای سلامت عاطفی ، ذهنی و جسمی شما مثبت باشد، به خصوص اگر در یک سرزمین خارجی هستید.

برخی از دانشگاه های محبوب در لهستان ، دانشگاه صنعتی ورشو و دانشگاه جاگیلونیا هستند ، بنابراین در مورد آنها در وب سایت آنها پرس و جو کنید.

همچنین لازم به ذکر است که بیشتر دانشگاه های لهستان که به زبان بومی آموزش ها را ارائه می دهند رایگان هستند و یا هزینه کمتری را دریافت می کنند پس حتما تحصیل به زبان لهستانی را نیز در نظر داشته باشید.

 • ثبت نام در دانشگاه های مقرون به صرفه در لهستان

وقتی مجموعه دانشگاه‌هایی را که می‌خواهید در آن‌ها ثبت‌نام کنید تهیه کردید ، اگر توانایی مالی تحصیل در چنین دانشگاه‌هایی را دارید ، وقت خود را به محدودیت‌ها و توانایی‌های مالی خود اختصاص دهید.

هزینه های زندگی خود و محیط اطراف همه آن دانشگاه ها را در نظر بگیرید و ارزیابی کنید که آیا پس از استقرار در آنجا با مشکل بزرگی مواجه نخواهید شد.

همیشه مقرون به صرفه ترین دانشگاه را نسبت به دانشگاه های دیگر انتخاب کنید ، میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های لهستان از 2400 دلار تا 4800 دلار متغیر است.

 • مشاغل پاره وقت

داشتن شغل پاره وقت می تواند راهی عالی برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل رایگان در لهستان باشد ، لهستان برای حمایت از تحصیل دانش‌آموزان خود به دانشجویان خود اجازه می‌دهد و آنها را تشویق می‌کند تا در حین تحصیل شغل پیدا کنند.

آنها بر این باورند که این می تواند به دانشجویانشان  از نظر مدیریت زمان و سازماندهی به بلوغ کمک کند. با این حال ، برای دانشجویان بین المللی ، آنها باید در یک دانشگاه یا پردیس ثبت نام کنند و باید یک مجوز اقامت معتبر برای کار داشته باشند ، دانشجویان در طول ترم تحصیلی حداکثر 20 ساعت در هفته و در تعطیلات به صورت تمام وقت مجاز به کار هستند.

از دیگر راه های کسب درآمد در لهستان می توان به ثبت شرکت در لهستان و سرمایه گذاری در لهستان اشاره کرد ، پس اگر شما نیز به داشتن درآمدی بالا در کشور لهستان علاقه مند هستید برای کسب اطلاعات بیشتر این مقالات را مطالعه کنید.

کار پس از تحصیل در لهستان و اقامت آن

برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا ، کار در این کشور و کسب ویزای پس از تحصیل در لهستان آسان و بدون دردسر است ، دانشجویانی که خود را به عنوان دانشجوی عادی در لهستان ثبت نام کرده‌اند ، اجازه دارند در لهستان بدون مجوز کار مشخص به مدت تمام وقت در طول تعطیلات موسسات آکادمیک کار کنند.

در بقیه ایام سال اجازه کار پاره وقت یعنی 20 ساعت در هفته را دارند ، اما همیشه به یاد داشته باشید که دانشجویان اتحادیه اروپا همیشه بیشترین و بالاترین اولویت را برای پر کردن جای خالی دارند ، پس از پایان تحصیلات ، ویزای پس از تحصیل در کشور لهستان ضروری است ، پس از مطالعه همیشه مجوز کار که مجوز اقامت است مورد نیاز است.

ویزای دانشجویی برای دسترسی به تحصیلات پس از کار کافی نیست ، تشریفات ضروری است که باید توسط کارفرما انجام و سازماندهی شود زیرا این مدرک اجباری است ، اما پس از فارغ التحصیلی ، با تمدید مناسب در مجوز اقامت خود ، به مجوز کار خاصی برای لهستان نیاز ندارید.

اگر دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاه های لهستان هستید ، مجوز کار ، حتی پس از اتمام تحصیل ، لازم نیست.

چگونه و چه زمانی پس از تحصیل در لهستان شروع به کار کنم؟

برای استخدام باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشد ، زبان هایی مانند آلمانی ، اسپانیایی و فرانسوی نیز کار می کنند ، اما انگلیسی بیشتر صحبت می شود ، برای جلوتر بودن ، حتی قبل از ورود به لهستان ، باید شبکه سازی خود را شروع کرده و در حین تحصیل در لهستان به دنبال شغلی برای کار بگردید.

با این حال ، قبل از امضای قرارداد باید برای مجوز اقامت دانشجویی اقدام کرد ، یک دانشجوی شاغل باید از طریق کار برای اقامت اقدام کند ، بنابراین توصیه می شود ابتدا اقامت دانشجویی را دریافت کنید و سپس کار خود را در لهستان شروع کنید.

با توجه به موارد گفته شده کار پس از تحصیل در لهستان و اقامت آن می توانید به راحتی پس از اتمام تحصیل در لهستان شروع به کار کنید و در یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا زندگی ای که همیشه رویا داشتید را به دست آورید ، مهاجرت به لهستان از شما دور نیست کارشناسان آی مهاجر در دو شعبه تهران و شیراز آماده کمک به شما برای دستیابی به رویایتان هستند پس حتما از طریق راه های ارتباطی با این افراد در ارتباط باشید و آینده خود را تضمین کنید.