مهاجرت به لهستان

مهاجرت به لهستان در چند سال اخیر یکی از بهترین رویاهای ایرانیان شده است ؛ از این رو ، آی مهاجر در نظر دارد تا در این مقاله شما را با انواع روشهای مهاجرت به این کشور آشنا کرده و اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهد ؛ همچنین شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مخارج زندگی ، مقاله هزینه های زندگی در کشور لهستان را مطالعه فرمایید.

لهستان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و متقاضیان می توانند با اخذ اقامت این کشور به تمامی کشورهای عضو شینگن سفر کنند ؛ اعتبار پاسپورت لهستان بسیار بالا است و در جایگاه هفتم جهان قرار دارد ؛ دارندگان این پاسپورت بدون نیاز به ویزا ، براحتی می توانند به 161 کشور در دنیا سفر کنند.

 

قبل از سال 2018 میلادی ، لهستان مقصد تعداد کمی از ایرانیان بود ؛ اما از سال 2018 ببعد ، آمار مهاجرت ایرانیان به این کشور به دلایل مختلفی افزایش چشمگیری یافت ؛ از عمده ترین دلایل مهاجرت به این کشور می توان به فرصت های شغلی مناسب ، چشم اندازهای تجاری متنوع ، مالیات پایین ، درآمد خوب و اقتصاد در حال رشد لهستان نام برد.

میزان رضایت مهاجران از زندگی در لهستان ، حدود 90 درصد می باشد که بسیار بالا است ؛ مهاجرپذیرین شهر لهستان ، شهر ورشو پایتخت آن می باشد ؛ از دیگر شهرهای مهاجرپذیر این کشور ، کراکوف می باشد که یک گزینه عالی برای افرادی است ‌که قصد مهاجرت به لهستان را دارند.

روش های قانونی مهاجرت به لهستان

لهستان یکی از کشورهایی است که هر ساله مهاجران زیادی از سرتاسر دنیا می‌پذیرد ، راههای گوناگونی برای اخذ اقامت این کشور وجود دارد که با توجه به شرایط متقاضیان برای هر فرد متفاوت است ؛ یکی از روش‌های قانونی مهاجرت به لهستان از طریق یافتن کار می باشد ؛ پیدا کردن کار و اخذ اقامت کاری لهستان شاید آنقدرها آسان نباشد ؛ اما داشتن تخصص و مهارت ، نقش کلیدی در اخذ این نوع اقامت دارد.

از سریع‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور ، سرمایه گذاری است ؛ همچنین مهاجرت از راه های دیگری مانند ازدواج ، ثبت شرکت ، تحصیل و تمکن مالی امکان پذیر است ؛ البته باید بدانید که تمامی روشهای مهاجرتی منجر به اخذ اقامت لهستان نمی‌شوند ؛ بنابراین اگر قصد اخذ اقامت ، تابعیت و پاسپورت این کشور را دارید ، باید در مورد روشهایی که سبب اخذ اقامت دائم لهستان می شوند ، اطلاع پیدا کنید ؛ در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در مورد روش‌های مختلف مهاجرتی کسب کنید.

مهاجرت به لهستان از طریق پناهندگی

امروزه متقاضیان زیادی به دلیل عدم آگاهی از شرایط و خطرات فراوان در مسیر پناهندگی ، همچنین تبلیغات دروغین افراد قاچاقچی و سوجو ، روش غیر قانونی پناهندگی را برمی گزینند ؛ اما نمی دانند که با انتخاب این روش جان و مالشان را به خطر می اندازند ؛ پناهندگان برای درخواست پناهندگی ، باید به دولت لهستان ثابت کنند که از نظر جانی در کشور خود در خطرند و تا بررسی پرونده خود در کمپ های پناهندگی مستقر شوند.

اگر این اثبات دروغین باشد ، جرم محسوب شده و فرد محاکمه و از لهستان اخراج خواهد شد ؛ همچنین پناهندگانی که نمی توانند پناهندگی لهستان را اخذ کنند ، در صورت بازگشت به کشور خود ممکن است مورد مجازات قرار گیرند ؛ بررسی پرونده پناهجویان معمولا طولانی است و در برخی موارد پناهندگان مجبور شده اند تا 4 سال نیز در کمپ های پناهندگی با شرایط نامناسب بمانند.

لهستان درخواست تعداد کمی از پناهندگان را می پذیرد ؛ در صورت پذیرش نیز ، پناهندگان اوضاع خوبی برای زندگی در لهستان ندارند ؛ زیرا حدود 70 درصد از مردم لهستان تمایلی به زندگی پناهجویان در کشورشان ندارند ؛ لهستان در سال های اخیر دیگر از کشورهای عضو کنوانسیون ژنو نیست و بیشتر پناهندگان را رد می کند ؛ بنابراین انتخاب مناسبی برای پناهندگی نمی باشد ؛ بدلیل اینکه پناهندگی پرریسک ترین روش مهاجرت به لهستان است ، آی مهاجر برای احترام قائل شدن به جان و مال هموطنان عزیز هیچ گونه خدماتی در این زمینه ارائه نمی دهد.

مهاجرت به لهستان از طریق ازدواج

یکی از راحت ترین روش های اخذ تابعیت کشور لهستان ، ازدواج با یک شهروند لهستانی می باشد ؛ البته اخذ تابعیت لهستان بلافاصله پس از ازدواج امکان پذیر نیست ؛ اخذ تابعیت لهستان پروسه ای زمانبر است ، بنابراین یک فرد خارجی برای ازدواج با یک تبعه لهستانی باید ابتدا اجازه اقامت موقت دوساله دریافت کند ؛ این اقامت به فرد اجازه کار در این کشور را نیز می دهد.

پس از گذشت سه سال از ازدواج با شهروند لهستانی ، فرد خارجی می تواند درخواست اقامت دائم لهستان را  بدهد و مدتی پس از آن نیز شهروندی این کشور را کسب کند ؛ البته برای مهاجرت به لهستان از طریق ازدواج ، باید این ازدواج ، در دفاتر ثبت ازدواج مدنی USC ثبت شود.

اخذ اقامت لهستان از طریق تحصیل

یکی از انتخاب های هوشمندانه برای مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل می باشد ؛ مهاجرت تحصیلی به لهستان  از بهترین و ارزانترین روش‌هاست ؛ میزان رضایت محصلان از کیفیت آموزشی لهستان بیش از 90 درصد است ؛ مدارس و دانشگاه‌های لهستان بسیار پیشرفته هستند و اکثر آموزشها در لابراتورهای مجهز و بصورت عملی انجام می‌شود.

هزینه تحصیل در این کشور پایین است ؛ تحصیل در لهستان شرایط دشواری ندارد ؛ به عنوان مثال برای ورود به مراکز آموزشی و دانشگاه های این کشور نیازی به شرکت در آزمون های سخت نیست ؛ همچنین می توانید با داشتن مدرک آیلتس بالای 6 ، به زبان انگلیسی تحصیل کنید و اجباری به یادگیری زبان دیگری نیست.

اگر قصد اقامت لهستان پس از تحصیل را دارید ، باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید ؛ شما پس از فارغ التحصیلی 6 ماه فرصت دارید تا به دنبال شغل مورد نظر خود بگردید ؛ همچنین در طول تحصیل اجازه کار پاره وقت دانشجویی دارید ، البته برای این کار باید مجوز کار دریافت کنید.

مزیت کارهای دانشجویی این است که در صورت رضایت کارفرما می توانید پس از پایان تحصیل به راحتی کار پاره وقت خود را به کار تمام وقت تبدیل نموده و ویزای کاری این کشور را اخذ نمایید ؛ با اخذ ویزای کاری می توانید امیدوار باشید که پس از مدتی اقامت دائم این کشور را دریافت کنید ؛ به علاوه مهاجرت تحصیلی به لهستان یک روش آسان برای اخذ تابعیت این کشور است.

اخذ اقامت لهستان از طریق کار

مهاجرت کاری به لهستان یکی از روش های کم هزینه برای ایرانیانی است که مایلند اقامت این کشور را دریافت کنند ؛ البته برای کار در لهستان باید شرایط و قوانین خاص آن را بدانید ؛ برای این که بتوانید ویزای کاری لهستان را دریافت کنید ، باید یک پیشنهاد کاری یا جاب آفر از یک کارفرمای لهستانی داشته باشید.

برای اینکه شانس استخدام خود را در لهستان بالا ببرید ، حتما سری به لیست مشاغل مورد نیاز این کشور بزنید  ؛ می‌توانید از سایت های کاریابی در لهستان کمک بگیرید ؛ این سایت ها هر ساله کلیه مشاغل مورد نیاز را منتشر می کنند و شما می‌توانید شغل مورد نظر خود را یافته و درخواست کار دهید.

اگر کارفرمای لهستانی درخواست شغلی شما را قبول کند ، باید قبل از ارسال دعوت نامه کاری ، به اداره اشتغال لهستان اعلام نیاز به نیرو نماید ؛ در این مرحله ، اداره کار لهستان آزمونی در سرتاسر اروپا برگزار می کند تا فرد مورد نظر را از میان شهروندان لهستانی یا اروپایی معرفی کند.

 اگر در مدت زمانی که اداره کار در نظر می گیرد ، هیچ فردی از میان شهروندان لهستانی یا اروپایی کاندید نشد ، کارفرمای لهستانی اجازه دارد تا برای شما دعوت نامه کاری ارسال کند ؛ در واقع برای مهاجرت کاری به لهستان ، باید مجوز اشتغال را اخذ نمایید تا بتوانید به صورت قانونی در لهستان کار کنید.

اخذ اقامت دائم از طریق مهاجرت کاری به لهستان

پس از آن که کارفرما مجوز کاری شما را دریافت کرد ، یکی از نسخه های آن را برای تان ارسال می کند ؛ توجه داشته باشید که اجازه کار شما تا زمانی معتبر است که برای کارفرمایی که مجوز اشتغال شما را اخذ کرده ، کار کنید ؛ به عنوان مثال ، اگر بخواهید شغل خود را تغییر دهید ، کارفرمای جدید باید دوباره اقدام به دریافت مجوز کار برای شما کند.

حداکثر زمان اعتبار مجوز کاری 3 سال است ؛ البته گاهی ممکن است مدت اعتبار ویزای کاری شما کمتر باشد و این بستگی به قراردادی دارد که شما با کارفرمای خود بسته اید ، اگر اعتبار این قرارداد کاری دو ساله باشد ، ویزای شما دو سال اعتبار خواهد داشت ؛ اگر تا پنج سال در لهستان به طور مداوم و قانونی کار کنید ، می توانید درخواست اقامت دائم دهید و پس از گذشت دو سال از اقامت دائم خود ، تابعیت و پاسپورت لهستان را دریافت نمایید.

اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری

لهستان به عنوان ششمین ابرقدرت اقتصادی در اتحادیه اروپا به شمار می رود ؛ متقاضیان مهاجرت به این کشور در صورت داشتن سرمایه و درآمد خوب می‌توانند از طریق سرمایه گذاری در سریعترین زمان ممکن ، اقامت این کشور را اخذ کنند ؛ برای سرمایه گذاری در لهستان باید حداقل 100 هزار یورو داشته باشید تا بتوانید اقامت موقت این کشور را کسب کنید ؛ همچنین درخواست اقامت موقت برای خانواده خود نیز بدهید.

مهاجرت به لهستان با سرمایه گذاری از طرق مختلفی مانند کارآفرینی ، ثبت شرکت یا استارت آپ ، خرید اوراق بهادار ، خرید ملک و مستغلات امکان پذیر است ؛ همان طور که اشاره شد ، اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری در ابتدا به صورت موقت و حداکثر تا 3 سال می باشد ، اما اگر در کار خود موفق باشید و این اقامت را به مدت 10 سال تمدید کنید ، پس از آن ، می توانید درخواست اقامت دائم خود را به کنسولگری لهستان بدهید.

کارآفرینان موفق جزو افرادی هستند که می توانند براحتی اقامت لهستان را بدست آورند ؛ البته باید طرح تجاری موفقی برای ایجاد یک بیزینس ارائه داده و حداقل سرمایه را داشته باشند ؛ همچنین دو نفر از شهروندان لهستانی را استخدام نموده و تجارت شان برای لهستان سودآور باشد ؛ مهاجرت به لهستان با سرمایه گذاری بسیار سودآور است و این کشور برای جذب سرمایه گذاران خارجی مزایای مناسبی در نظر گرفته است ؛ مهمترین مزایای این روش اخذ اقامت دائم و تابعیت لهستان است.

سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق بهادار

خرید اوراق قرضه دولتی ، یکی از گزینه های مناسب برای سرمایه گذاران خارجی می باشد ؛ برای این کار ، سرمایه گذاران باید مبلغ معینی را در مدت زمان مشخصی به حساب دولت لهستان واریز کنند ؛ دولت نیز در بازه های زمانی منظمی ، میزان مشخصی از سود را به سرمایه گذاران می دهد و پس از اتمام دوره ، سرمایه اولیه به سرمایه گذار برگشت داده خواهد شد.

اوراق قرضه در دوره های کوتاه مدت و کمتر از یک سال ، یا در دوره های بلند مدت و تا 30 سال عرضه می شود ؛ سرمایه گذاران می توانند هر کدام از آنها را انتخاب کرده و در آن سرمایه گذاری کنند ؛ اوراق قرضه دولتی جزو کم ریسکترین و پایدارترین اوراق بهادار در لهستان هستند ؛ البته اقامت لهستان از طریق خرید اوراق قرضه دولتی امکان پذیر نیست و سرمایه گذاران تنها می توانند در جهت سودآوری از آن استفاده نمایند.

اقامت لهستان با ثبت شرکت

سرمایه گذاران خارجی می توانند از بین اشکال مختلف شرکت های تجاری در لهستان یکی از آنها را انتخاب کنند ؛ محبوب ترین و رایج ترین انواع شرکت ها در لهستان ، شرکت با مسئولیت محدود می باشد ؛ پروسه ثبت شرکت حدود 3 تا 5 هفته طول می کشد ؛ برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لهستان باید به دولت این کشور ثابت کنید که در جهت رشد اقتصاد و اشتغال زایی این کشور قدم بر می دارید.

برای مهاجرت به لهستان با ثبت شرکت باید مراحل مختلفی را طی کنید ؛ اولین مرحله انتخاب نوع شرکت و نامگذاری آن می باشد ؛ در مرحله بعد باید به کمک یک وکیل کاربلد ، اساسنامه ثبت شرکت را تهیه و تنظیم کنید ؛ سپس حداقل سرمایه لازم را واریز کنید ؛ همچنین با ارائه مدارک لازم ثبت شرکت را در اداره ثبت ملی دادگاه قانونی کنید و در نهایت شماره KRS را از امور مالیاتی دریافت کرده و شماره NIP را بگیرید.

در این روش شما امکان دریافت مجوز همراه را دارید و می توانید خانواده تان را ببرید ؛ همچنین فرزندان شما می توانند با هزینه ای پایین در مدارس مدرن لهستان به تحصیل بپردازند ؛ البته مهاجرت به لهستان با ثبت شرکت ، در ابتدا سبب اخذ اقامت موقت یکساله می شود ؛ اما اگر بتوانید به مدت 5 سال این اقامت را تمدید کنید ، پس از 5 سال در صورت داشتن شرایط لازم می توانید اقامت دائم لهستان را دریافت کنید.

شرایط لازم برای اخذ اقامت دائم لهستان از طریق ثبت شرکت

1- در طول مدت اقامت 5 ساله خود ، حداقل 2 سال در لهستان یا کشورهای عضو اتحادیه اروپا ساکن باشید.

2- در طول این سال ها توانایی مالی برای تأمین هزینه های زندگی خود و خانواده تان را داشته باشید.

3- شرکت شما برای کشور لهستان سودآور باشد و هیچ گونه بدهی مالیاتی نداشته باشد.

اقامت لهستان با خرید ملک

اجاره و خرید ملک در لهستان یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در این کشور است ؛ البته این روش به تنهایی منجر به اخذ اقامت نمی شود ؛ براساس قوانین مهاجرتی لهستان ، افراد خارجی برای خرید ملک در این کشور ، نیازمند اخذ مجوز MIA می باشند ؛ این مجوز تنها زمانی توسط وزارت کشور لهستان صادر می گردد که شما بتوانید رابطه خود با لهستان را ثابت کنید ؛ به عنوان مثال ، دارای اقامت موقت یا دائم لهستان باشید.

روند خرید ملک حدود یک تا سه ماه طول می کشد ؛ برای ثبت خرید ملک باید به یکی از دفترخانه ها در لهستان مراجعه کنید ؛ ابتدا در دفترخانه یک قرارداد اولیه نوشته می شود که در آن شرایط لازم برای خرید ملک شرح داده خواهد شد ؛ سپس زمانی برای تکمیل قرارداد تعیین می گردد ؛ خریدار باید 20 درصد از مبلغ ملک را در همان ابتدا پرداخت کند.

پس از تکمیل تمامی موارد ، خریدار باید مابقی مبلغ قرارداد را بپردازد و فروشنده نیز مدرکی ارائه دهد تا اثبات کند که در زمان عقد قرارداد ملکش در گروی هیچ وامی نیست ؛ در سال های اخیر قیمت خرید املاک مسکونی در لهستان افزایش یافته است ؛ بیشترین رشد قیمت در بازار املاک کلان شهرها مشاهده می شود ؛ مثلا میانگین قیمت فروش یک آپارتمان در شهر ورشو به ازای هر متر مربع حدود 2310 یورو می باشد ؛ این قیمت در شهرهای کوچکتر به حدود 1079 یورو می رسد.

وکیل مهاجرت به لهستان

مطالعه در مورد راه های مهاجرت بسیار مهم و ضروری است ، اما کافی نیست ؛ شما برای مهاجرت به کشورهای مختلف از جمله لهستان ، علاوه بر اینکه باید از آخرین شرایط و قوانین مهاجرتی آگاه باشید ، لازم است یک مشاور دلسوز و مجرب در کنار خود داشته باشید تا در بسیاری از مشکلات ، به عنوان کارشناس وارد عمل شده و مشکل پرونده تان را با تخصص خود به بهترین وجه حل کند.

شما با گرفتن یک مشاوره اصولی از کارشناسان خود ، می توانید مناسب ترین و بهترین شیوه مهاجرتی را انتخاب نمایید ؛ بودن یک متخصص در کنار شما برای مهاجرت به لهستان تاثیر بسزایی در آینده تان دارد ؛ یک کاربلد متعهد از ابتدای مسیر با شما همسفر شده و تا رسیدن به کشور مقصد و حتی پس از آن ، در کنارتان خواهد ماند ؛ این مشاور می تواند به شما در اخذ اقامت دائم و حتی اخذ پاسپورت کشور لهستان کمک کند.

کارشناس مهاجرتی باید درمورد تمامی روش های مهاجرتی اطلاع دقیقی داشته و تجربه کافی داشته باشد ؛ او از  شرایط تحصیلی و کیفیت آموزشی ، شرایط و قوانین یک سرمایه گذاری امن ، نرخ بیکاری و لیست مشاغل مورد نیاز کشور لهستان به خوبی مطلع است ؛ یک فرد متعهد تنها روش های قانونی و بدون خطر را به کلاینت خود پیشنهاد می دهد و قبل از اهمیت دادن به مسائل مالی خود ، به جان و مال متقاضی فکر می کند.

موسسه مهاجرتی به لهستان

مهاجرت به لهستان قوانین و پیچیدگی های خاص خود را دارد ، بنابراین متقاضیان برای اقدام از طریق هر کدام از روشهای مهاجرتی باید مشاوره ای تخصصی دریافت کنند ؛ گرفتن مشاوره درست تنها از طریق انتخاب موسسات معتبر مهاجرتی امکان پذیر می باشد ؛ موسسات معتبر از کادری حرفه ای و مجرب استفاده می کنند و با داشتن بهترین تیم کاری ، اعتبار خود را بالا می برند.

موسسات معتبر و باسابقه ترسی از حضور در برابر متقاضیان خود ندارند ، آنها علاوه بر فعالیت مجازی به صورت حضوری نیز فعلالیت می کنند تا متقاضیانی که مشاوره حضوری را به مشاوره مجازی ترجیح می دهند به یک مکان حقیقی مراجعه کنند ؛ موسسات معتبر پرونده های مهاجرتی موفق زیادی دارند و رضایت متقاضیان خود را به روشهای قانونی کسب می کنند.

موسسه آی مهاجر با سالها تجربه فعالیت درخشان و داشتن کارشناسانی حاذق در زمینه مهاجرت به لهستان در خدمت هموطنان عزیز می باشد ؛ آی مهاجر در شهرهای تهران و شیراز شعبه دارد و متقاضیان عزیز می توانند برای دریافت مشاوره در زمینه انواع روشهای مهاجرت به صورت حضوری مراجعه کنند ؛ همچنین متخصصان کاربلد آی مهاجر پاسخ گوی تمامی سوالات شما عزیزان از سرتاسر کشورمان می باشند ؛ بنابراین اگر سوال یا ابهامی در مورد هر کدام از روشهای مهاجرتی دارید ، می توانید با آی مهاجر در تماس باشید تا زودتر به نتیجه دلخواه برسید.