تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه به دلیل برخورداری از دانشگاه های با کیفیت ، فرهنگ غنی ، زندگی جذاب دانشجویی و آینده کاری مناسب ، یکی از بهترین انتخاب ها برای تحصیل در اروپا است که همه ساله متقاضیانی زیادی از هر گوشه جهان در تلاش هستند تا خود را به این کشور و دانشگاه های بزرگ و معتبر آن رسانده و با دریافت مدرک از این مراکز بتوانند آینده ای مطمئن برای خود بسازند . در ادامه این مطالب کارشناسان آی مهاجر شما را با تحصیل در فرانسه بیشتر و کامل تر آشنا خواهند کرد.

تحصیل در فرانسه مزایا و امتیازات بسیاری را برای دانشجویان خارجی به همراه خواهد داشت که بهره مندی از این مزایا می تواند یک اقامت دلچسب و آرام را در کنار تحصیلی موفق در این کشور فراهم آورد که حتی در صورت ترک این کشور پس از اتمام تحصیلات همواره به عنوان یکی از بهترین دوران زندگی از آن یاد نمایید . اهمیتی بالایی که مردم و دولت فرانسه برای تحصیلات و آموزش قائل هستند ، باعث رشد و پیشرفت روز افزون سیستم آموزشی این کشور شده است.

 

به گونه ای که در حال حاضر فرانسه داراس رتبه ششم در میان برترین سیستم های آموزشی در جهان است و در اروپا پس از انگلستان از بیش ترین میزان درخواست از سوی دانشجویان خارجی مواجه است . پس چنان چه شما هم به دنبال یک تحصیل با کیفیت و مقرون به صرفه در اروپا هستید حتما تحصیل در فرانسه را جز گزینه های اصلی خود قرار دهید.

سیستم آموزشی فرانسه

در فرانسه آموزش برای کودکان بین سه تا 16 سال اجباری است و شامل چهار دوره زیر می باشد :

 • آموزش پیش دبستانی – سنین سه تا شش سال
 • آموزش ابتدایی – سنین شش تا 11 سال
 • آموزش راهنمایی ( کالج ) – سنین 11 تا 15 سال
 • آموزش دبیرستان ( لیسه ) – سنین 15 تا 18 سال

مانند سایر کشورها والدین می توانند در هر دوره تحصیلی فرزندان خود را به یک مدرسه خصوصی یا دولتی برای ادامه تحصیل بفرستند که طبیعتاً تفاوت های زیادی بین این دو نوع مراکز وجود دارد . به عنوان مثال دانش آموزان در مدارس دولتی ممکن است در هر مرحله از تحصیل خود مجبور به تغییر ساختمان ، کلاس درس و معلمان شوند اما از سوی دیگر، مدارس خصوصی تمایل دارند چندین یا حتی تمام دوره ها را در یک محل و مدیریت واحد تدریس کنند.

همچنین مدارس دولتی همواره سکولار و رایگان هستند با اینکه مدارس خصوصی ممکن است تک جنسیتی یا وابستگی مذهبی خاصی داشته باشند . علاوه بر این مدارس خصوصی همواره شهریه هایی از دانش آموزان اخذ می نمایند و با اینکه مراکز دولتی هم برنامه های دوزبانه ارائه می دهند ، اما آموزش دو زبانه عمدتاً در مدارس خصوصی در دسترس است.

آموزش پیش دبستانی

پیش دبستانی های فرانسوی آموزش اجباری را برای کودکان سه تا شش ساله فراهم می کنند و به آماده سازی آنان برای مدرسه ابتدایی کمک شایانی می نمایند . کودکان در این کلاس ها مهارت‌های خواندن ، نوشتن و شمارش را در کودکان توسعه می‌دهند و گاهی اوقات شامل یادگیری یک زبان خارجی به صورتی بسیار ساده می‌شوند . علاوه بر این پیش دبستانی ها همچنین راهی عالی برای کودکان بین المللی برای یادگیری زبان فرانسه هستند.

آموزش ابتدایی در فرانسه

در فرانسه ، کودکان از سن 6 تا 11 سالگی به مدرسه ابتدایی می روند و باید پنج سال تحصیلی را در این دوره بگذرانند :

 • CP سنین شش تا هفتم سال
 • CE1 سنین هفت تا هشت سال
 • CE2 سنین هشت تا نه سال
 • CM1 سنین نه تا ده سال
 • CM2 سنین ده تا یازده سال

دانش آموزان در 3 سال اول دبستان نوشتن را یاد می گیرند و مهارت های خواندن خود را توسعه می دهند و در ادامه در دروسی مانند فرانسه ، ریاضیات ، علوم و هنر آموزش هایی ابتدایی را دریافت می کنند و آماده ورود به دوره های بالاتر و حرفه ای تر می شوند.

طبق آخرین آمار نزدیک به 80 درصد از دانش آموزان فرانسوی در مدارس دولتی این کشور به تحصیل مشغول می شوند که به دلیل کیفیت بالای آموزش در این مراکز است.

آموزش متوسطه در فرانسه

وزارت آموزش و پرورش مسئول مدارس دولتی فرانسه است و طبق قانون همه کودکان باید تا سن 16 سالگی به مدرسه بروند و آموزش تا این سن در فرانسه اجباری است . دانش آموزان در فرانسه بین سنین 11 تا 15 سالگی در مدرسه راهنمایی ( کالج ) تحصیل می کنند و اکثریت قریب به اتفاق دانش آموزان بیش از این در مدرسه می مانند و تا سن 18 سالگی به تحصیل ادامه می دهند.

دانش آموزان پس از دوره ابتدایی به دوره متوسطه می روند که به دو مرحله تقسیم می شود :

 • مرحله اول کالج ، شامل چهار سال تحصیل برای دانش آموزان سنین یازده تا پانزده سال ( شبیه به مدرسه راهنمایی ایالات متحده ) . دانش‌آموزان پس از اتمام این دورره مدرک مربوط به آن را دریافت می نمایند.
 • مرحله دوم دانش آموزان سه سال آخر دوره متوسطه را در دبیرستان (لیسه) می گذرانند و سه نوع لیسه وجود دارد . دانش‌آموزان با تفکر آکادمیک بیشتر در یک لیسه عمومی یا لیسه فناوری شرکت می‌کنند ، در حالی که دانش آموزان علاقمند به یادگیری حرفه و مشاغل خاص در یک لیسه حرفه ای شرکت می نمایند.

نزدیک به 22 درصد از دانش آموزان دبیرستانی در فرانسه در مدارس خصوصی تحصیل می کنند و چون آموزش در این مدارس از استاندارد بالایی برخوردار است برخی از افراد از این مراکز استقبال به عمل می آورند . علاوه بر این ، این مدارس ممکن است برنامه های درسی دو زبانه یا بین المللی ، آموزش مذهبی خاص یا یک رویکرد آموزشی غیر سنتی را نیز ارائه دهند.

زبان تحصیل در فرانسه

برای تحصیل در فرانسه باید زبان فرانسوی را بیاموزید ، زیرا زبان رسمی و اداری در این کشور زبان فرانسوی است ، البته مردم این کشور بعضا قدرت ارتباط برقرار کردن به زبان انگلیسی را دارا هستند و مدارس دو زبانه و دانشگاه هایی که به این زبان تدریس کنند نیز در این کشور در حال فعالیت می باشند اما زبان تحصیل در فرانسه به طور رسمی و بومی زبان فرانسوی می باشد.

همانطور که گفتیم زبان مدارس این کشور از دوره ابتدایی تا پایان دانشگاه زبان فرانسوی است و همه مقاطع و تمامی رشته ها قطعا به این زبان به دانشجویان تدریس می شود که متقاضیان ورود به دانشگاه را ملزم به کسب مهارت لازم در درک و تسلط به زبان فرانسوی می نماید ، حتی در صورت تحصیل رشته دانشگاهی به زبان انگلیسی نیز باید برای ارتباط با مردم و اساتید و بسیاری موارد دیگر تا حد ممکن قدرت فهم و تکلم به این زبان را به دست اورید.

دانشگاه ها و مراکز آموزشی فرانسه معمولا مدارک زبان فرانسوی سطح B2 یا مدارک DELF و TCF را از دانشجویان با حداقل نمره مد نظر خود قابل قبول می دانند . لازم به ذکر است که دوره کارشناسی در فرانسه در اکثر دانشگاه ها و رشته ها به زبان فرانسوی به دانشجویان ارائه می گردد ، پس باید لازمه ورود به مقطع کارشناسی و تحصیل در فرانسه را دانستن زبان فرانسوی در نظر گرفت.

تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم

برای مهاجرت به فرانسه و ورود به دانشگاه های آن و تحصیل در مقطع کارشناسی نیاز به ارائه مدرک دیپلم پایان دوره 12 ساله دارید و در ادامه باید شرایط خاص دانشگاه مد نظرتان را فراهم آورده تا در آن جا پذیرفته و به تحصیل مشغول شوید . دانشجویان خارجی نیز باید با ارائه مدرک دیپلم خود با ترجمه کامل و معادل سازی کامل برای ثبت نام و پذیرش در دوره لیسانس در خواست ارسال نمایند که معمولا باید پس از آن در یک دوره پیش از دانشگاه شرکت کرده و دروس پیش نیاز را گذرانده و مجاز به تحصیل در دانشگاه شوند.

در ادامه قادر خواهند بود در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نموده و یا به تحصیل مشغول گردند . همانطور که گفتیم اکثر رشته ها در دانشگاه های فرانسه در دوره کارشناسی به زبان فرانسوی و در دانشگاه های دولتی به صورت رایگان برگزار می گردد و فقط در صورت پذیرش در مراکز غیر دولتی احتمال تحصیل به زبان انگلیسی فراهم خواهد بود.

توجه داشته باشید که دانشگاه های فرانسه دارای رشته های بسیار متنوعی در تمامی مقاطع هستند و با تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم می توانید در رشته های تحصیلی گوناگونی از جمله پزشکی و دندان پزشکی ، مهندسی، داروسازی ، هنر ، اقتصاد ، حقوق و غیره مدرک دانشگاهی معتبری دریافت نمایید و زندگی مناسبی را در آینده برای خود رقم بزنید.

تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه

همانطور که در بالا گفتیم زبان رسمی تدریس و تحصیل در فرانسه زبان فرانسوی می باشد ، اما برخی از مدارس خصوصی نیز هستند که به صورت دو زبانه نیز به دانش آموزان تدریس می کنند که معمولا زبان دوم زبان انگلیسی می باشد . دانشگاه های دولتی نیز مقطع کارشناسی را به زبان فرانسوی به دانشجویان ارائه می دهند و باید برای تحصیل به زبان انگلیسی به دانشگاه های خصوصی مراجعه نمایید که این امر ملزم پرداخت شهریه های گران قیمتی می باشد.

به نوعی تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه در دوره کارشناسی نیازمند پرداخت شهریه های گرانی است . اما خوشبختانه مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به دلیل استقبال بیشتر دانشجویان بین المللی در اکثر دانشگاه ها از شانس بیشتری برای برگزاری به زبان انگلیسی برخوردار است ، به خصوص دوره دکترا که اکثرا به زبان انگلیسی در دانشگاه ها ، چه مراکز دولتی و چه خصوصی برگزار می شود.

توجه داشته باشید که اگر قصد ادامه تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی را دارید باید مدارک معتبری همچون مدارک تافل و آیلتس و یا دیگر مدارکی که از سوی دانشگاه ها معتبر شناخته می شود را به آنان ارائه نمایید . حتما باید از نوع مدرک و سطح نمره قابل قبول هر دانشگاه از طریق مکاتبه با آنان مطلع شوید زیرا این موضوع با توجه به دانشگاه و مقاطع مختلف با یکدیگر متفاوت هستند.

شرط معدل برای تحصیل در فرانسه

شرط معدل برای تحصیل در فرانسه از جمله شروط دارای اهمیتی است که می تواند تاثیر زیادی در پذیرش دانشجویان در دانشگاه ها بگذارد . برای تحصیل در فرانسه به خصوص در مقطع کارشناسی داشتن معدل بالای دیپلم اهمیت بسیاری دارد و این موضوع در کنار دیگر رزومه و سوابق متقاضیان مورد بررسی قرار خواهد گرفت . همچنین نمرات دروس اصلی با توجه به رشته مورد درخواست در دانشگاه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

به طور مثال برای رشته های پزشکی دروس زیست شناسی ، شیمی و ریاضی و برای رشته های مهندسی دروس فیزیک ، ریاضی و شیمی از بیش ترین اهمیت برخوردار هستند . البته لازم به ذکر است که جهت پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری معدل دوره های تحصیلی پیشین اهمیت کمتری داشته و رزومه و سوابق تحصیلی برای پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی از تاثیر بسیار بیشتری برخوردار هستند.

البته در هر صورت با ارائه سوابق درخشان چون مقالات علمی ، پژوهش های بین المللی ، تحقیقات و دیگر فعالیت های علمی می توان از تاثیر معدل در پذیرش کاهش داد ، اما در صورت قوی نبودن رزومه معدل می تواند نقش بسیار تاثیر گذاری را در پذیرش در هر مقطعی به خصوص کارشناسی ایفا نماید . همچنین پایین بودن نمرات دروس اصلی امکان الزام به گذراندن پیش نیاز و طولانی نمودن دوره های پیش از دانشگاه را برای دانشجویان به وجود می آورد.

امکان تحصیل رایگان در فرانسه

یکی از مزیت های بسیار بزرگ تحصیل در فرانسه که در همان وهله اول به چشم می اید و شاید همین مزیت باعث جذب دانشجویانی بسیاری شده است ، امکان تحصیل رایگان در فرانسه در مقطع کارشناسی و به زبان فرانسوی است . بله در صورت پذیرش در دانشگاه های این کشور و ادامه تحصیل به زبان فرانسوی در مقطع کارشناسی ، هزینه شهریه در دانشگاه های دولتی بسیار ارزان و به نوعی رایگان است.

اما تحصیل به زبان انگلیسی اکثر مواقع فقط در مراکز غیر دولتی امکان پذیر بوده و نیازمند پرداخت شهریه است که می تواند سالانه با توجه به رشته از 2000 تا 20000 یورو در سال تغییر نماید . همچنین تحصیل به زبان فرانسوی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی نیز بسیار ارزان و حتی رایگان است و دانشجویان فقط نیاز به پرداخت هزینه های ثبت نام و دفتری به دانشگاه را دارند.

شرایط در مقطع دکترا متفاوت است و این دوره اکثرا با بورسیه یا فاندهای تحصیلی همراه است و هزینه های تحصیل چندان اهمیتی ندارد و مهم نیست که به چه زبانی این دوره را پشت سر خواهید گذاشت ، با اینکه در بیشتر مواقع دوره دکترا در فرانسه به زبان انگلیسی برگزار می شود.

علاوه بر این موارد بورسیه های تحصیلی در تمامی مقاطع در دانشگاه های دولتی فرانسه برای دانشجویان واجد شرایط وجود دارد که می تواند علاوه بر پوشش هزینه دانشگاه ، کمک هزینه هایی را نیز جهت اقامت و زندگی در این کشور به افراد پرداخت نماید. 

کار پس از تحصیل در فرانسه و اقامت آن

یافتن کار در فرانسه معمولا برای افراد دارای مدارک دانشگاهی راحت تر و در دسترس تر می باشد و هرچه مدرک بالاتری نیز به دست آورده باشید گزینه های شغلی بیشتر با مزایای بهتری بر سر راه شما قرار خواهند گرفت . البته افرادی که دارای سرمایه و یک ایده مناسب و خوب برای راه اندازی یک شغل و کارآفرینی در این کشور هستن می توانند با سرمایه گذاری در فرانسه و یا ثبت شرکت در فرانسه پس از اتمام تحصیلات خود ویزای کار و در نهایت اقامت دائم این کشور را به دست آورند.

فارغ التحصیلان خارجی از دانشگاه های فرانسه قادر خواهند بود تا با یافتن شغل مناسب و مورد نظر خود در این کشور ویزای تحصیلیشان را به ویزای کار تبدیل کرده و اجازه کار و زندگی در این کشور را به دست آورند . دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود 12 ماه فرصت دارند که در فرانسه شغلی را بیابند و این شغل باید حداقل 1.5 برابر حداقل دستمزد قانونی در فرانسه را به آنان حقوق پرداخت نماید ، در این صورت ویزای یک ساله برای آنان صادر خواهد شد که می توانند آن را سالانه تمدید نمایند.

در نهایت پس از 5 سال کار و اقامت در فرانسه این افراد می توانند جهت اقامت دائم خود اقدام نمایند و این مهم را دریافت کنند . البته چنان چه حتی بعد از دریافت اقامت دائم خود به مدت بیش از 2 سال متوالی از فرانسه خارج شوید اقامت شما باطل خواهد شد.

شرایط لازم جهت دریافت اقامت دائم

دقت داشته باشید که در همان ابتدا و پس از فارغ التحصیلی به دنبال کار ایده  آل خود نباشید و سعی کنید شغلی را یافته که بتواند حداقل شرایط دریافت ویزا را برای شما فراهم نماید و پس از دریافت ویزا برای یافتن شغل مناسب و مد نظر خود تلاش نمایید . همچنین یکی از مهم ترین شرایط لازم جهت دریافت اقامت دائم فرانسه تسلط کافی داشتن به زبان فرانسوی است پس سعی نمایید در مدت اقامت خود در این کشور این مهارت خود را تقویت نمایید.

توصیه ما این است که در حین تحصیل در فرانسه به صورت پاره وقت در شغلی استخدام شده و کار کنید ، زیرا هم می توانید حقوق بابت کمک مخارج خود داشته باشید و هم با کارفرمایان و افراد متفاوت در این کشور آشنا شده و شرایط یافتن یک شغل مناسب برای پس از پایان تحصیلات خود را فراهم آورید.

کارشناسان آی مهاجر همواره آماده ارائه بهترین مشاوره ها جهت تحصیل در فرانسه و اقامت در این کشور به شما عزیزان می باشند.