تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه در این نوشتار توسط کارشناسان حاذق آی مهاجر بررسی خواهد شد تا علاقمندان به این رشته های تاپ دنیا با آن بیشتر آشنا شده و اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارند ، با دید بازتری این کار را انجام دهند ؛ کشور ترکیه دارای دانشگاه های پزشکی معتبری است که هر ساله پذیرای دانشجویان بین المللی می باشد.

محبوبیت رشته های پزشکی سبب شده تا متقاضیان زیادی برای تحصیل در کشورهای مختلف داوطلب شوند ؛ یکی از کشورهایی که برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بین ایرانیان محبوبیت زیادی دارد ، ترکیه است ؛ کشور ترکیه بدلیل فاصله نزدیک و تشابهات فرهنگی زیادی که با کشورمان ایران دارد ، رویای بسیاری از متقاضیان می باشد.

بدلیل این که بخشی از کشور ترکیه در قاره اروپا قرار دارد ، سیستم آموزشی آن اروپایی است و مدارک دانشگاه های ترکیه ، در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز معتبر می باشند ؛ این کشور دارای 190 دانشگاه بین المللی است ، همچنین عضو برنامه اروپایی بولونیا نیز می باشد.

دانشگاه های معتبر ترکیه با دانشگاه های معتبر جهانی همکاری نزدیک دارند و بسیاری از اساتید این دانشگاه ها از اساتید بین المللی کشورهای دیگر هستند ؛ در حال حاضر دانشگاه های معتبری از جمله بیلکنت ، بغازیچی ، حاجت تپه ، استانبول ، سابانجی ، کوچ ، غازی ، اژه ، مرمره و چندین دانشگاه دیگر ، مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند.

دوره های پیش پزشکی در ترکیه

همانطور که می دانید برای قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های کشورهای مختلف باید در دوره های پیش دانشگاهی این کشورها شرکت کنید ؛ این دوره ها در واقع به عنوان دوره های آمادگی قبل از دانشگاه محسوب می شوند و شما را برای ورود به دانشگاه مورد نظر آماده می سازند.

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه و پذیرش در این رشته ها نیز بهتر است ابتدا دوره های یک ساله پیش پزشکی ترکیه را بگذرانید تا برای کنکور پزشکی آمادگی بیشتری پیدا کنید ؛ البته الزامی به گذراندن دوره های پیش پزشکی یا پریمدیکال در ترکیه وجود ندارد ، اما مسلم است که شرکت در این دوره ها در کشور ترکیه شانس موفقیت شما را در آزمون های یوس و ست بسیار بالا می برد.

متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه با گذراندن دوره های پریمدیکال ، برای شرکت در آزمون های ورودی بیش از 15 دانشگاه معتبر این کشور ، آمادگی لازم را بدست می آورند ؛ دانش پذیران در این یک سال دروس هوش ، هندسه و ریاضی را به خوبی می آموزند ، همچنین زبان انگلیسی و ترکی آنها تقویت می شود ؛ توجه داشته باشید که برای پذیرش در اکثر دانشگاه های معتبر پزشکی ترکیه ، باید به زبان ترکی تسلط داشته باشید ، بنابراین شرکت در این دوره ها به شما کمک شایانی می کند.

آزمون ورودی رشته های پزشکی ترکیه

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه باید در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه نمره قبولی را کسب کنید ؛ البته لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه های خصوصی پزشکی در ترکیه آزمون ورودی ندارند و دانشجویان خارجی می توانند بدون شرکت در آزمون ، در این دانشگاه ها ثبت نام کنند ؛ هر چند که اعتبار برخی از این دانشگاه ها نسبت به دانشگاه هایی که آزمون ورودی برگزار می کنند ، کمتر است ؛ همچنین هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی بسیار بیشتر از دانشگاه های دولتی ترکیه برآورد شده است.

پس اگر بدنبال ورود به دانشگاه های دولتی پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه هستید ، باید در یکی از آزمون های ورودی ترکیه به نام های آزمون YÖS یا آزمون SAT شرکت کنید ؛ برخی از دانشگاه‌های ترکیه آزمون YÖS را قبول دارند ، اما برخی دیگر آزمون SAT را به عنوان آزمون ورودی در نظر می گیرند ؛ بنابراین شما باید با توجه به نوع دانشگاه انتخابی خود در یکی از این آزمون‌ها شرکت نمایید ؛ با ما در سایت آی مهاجر همراه باشید تا در ادامه به شرح مختصری از هر دو آزمون بپردازیم.

آزمون ورودی YÖS

اگر متقاضی تحصیل در دانشگاه استانبول یا سایر دانشگاه های دولتی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه هستید ، باید در آزمون YÖS شرکت کنید ؛ زمان ثبت نام آزمون یوس در ترکیه از بهمن ماه تا اسفند است و زمان برگزاری آن به طور معمول از ماه فروردین تا تیر است ؛ مدت اعتبار این آزمون در ترکیه 2 سال است ؛ برای پذیرش در آزمون یوس ، ارجحیت با داوطلب بومی می باشد.

آزمون یوس در خود دانشگاه ها برگزار می گردد و سوالات آن معمولا به زبان ترکی طرح می شود ؛ البته گاهی شما می توانید از بین زبان انگلیسی و ترکی ، زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید ؛ دانشگاه های برگزار کننده این آزمون هر ساله تعداد مشخصی از داوطلبان بین المللی را پذیرش می کنند ؛ هزینه ثبت نام در این آزمون با توجه به نوع دانشگاه از حدود 50 تا 400 لیر متغیر است.

این آزمون حدود 80 تا 100 سوال دارد و به سه بخش ریاضی ، هندسه و هوش تقسیم می شود ؛ زمان پاسخ گویی به سوالات حدود 100 تا 120 دقیقه می باشد ؛ البته تعداد دقیق سوالات و مدت زمان پاسخ گویی به آنها  ممکن است در یک دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت باشد ؛ بنابراین برای اطلاع دقیق از جزئیات بیشتر ، بهتر است به سایت رسمی دانشگاه موردنظر خود مراجعه نمایید.

آزمون ورودی SAT

آزمون SAT که به آزمون استدلالی نیز معروف است ، یکی از پرکاربردترین آزمون‌های ورودی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه می باشد ؛ برای تحصیل در رشته های پزشکی در برخی از دانشگاه‌های معتبر و برتر ترکیه از جمله دانشگاه آنکارا ، باید در آزمون استاندارد و جهانی SAT پذیرفته شوید ؛ البته این آزمون تنها مختص به رشته های پزشکی و دندانپزشکی نیست و برای ورود به اکثر رشته های تحصیلی در ترکیه قابل قبول است.

این آزمون در ترکیه معمولا به زبان انگلیسی است ، بنابراین تسلط شما به زبان انگلیسی بسیار مهم است ؛ آزمون ست ۴ بار در سال و در ماه های اکتبر ، دسامبر ، مارس و می برگزار می گردد ؛ این آزمون شامل 154 سوال تستی است و مدت زمان پاسخ گویی به آن حدود سه ساعت و چهل پنج دقیقه می باشد.

سوالات آزمون مربوط به هوش و درک مطلب ، ریاضی ، زبان انگلیسی و انشا می باشد و هر یک از بخش های آن شامل 200 تا 800 امتیاز است ؛ میانگین نمره قبولی با توجه به دانشگاه تعیین می شود ، اما به طور کلی برای پذیرش در دانشگاه های خوب باید حداقل 1600 امتیاز کسب کنید ؛ هزینه این آزمون حدود 55 دلار است و پذیرش در آن فقط از طریق برتری در کسب امتیاز می باشد و بین دانشجویان بین المللی و بومی فرقی نیست.

شرایط پزشکی در ترکیه

برای ورود به دانشگاه های ترکیه پس از قبولی در یکی از آزمون های مورد نظر یوس یا ست ، می توانید اقدام به ثبت نام کنید ؛ اکثر دانشگاه های این کشور جزو بهترین دانشگاه های دنیا هستند ؛ تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار است ؛ مدت زمان تحصیل رشته پزشکی عمومی در دانشگاه های ترکیه حدود شش سال است.

در سال های اول و دوم ، دروس علوم پایه تدریس می شوند ؛ در سال سوم ، آموزش ها به صورت تئوری و عملی می باشد ؛ در سال‌های چهارم و پنجم شما باید در بخش کارآموزی‌های بالینی شرکت کرده و با بیماران مختلف آشنا شوید ؛ در سال آخر شما به عنوان پزشک آینده ، در جایگاه یک دستیار پزشک یا انترن در بیمارستان های پزشکی دانشگاه خود مشغول به کار شده و دوره کارآموزی را می گذرانید ؛ همچنین حقوق محدودی هم دریافت می‌کنید.

از بهترین و معروفترین دانشگاه های پزشکی ترکیه که دارای رنکینگ جهانی می باشند ، می توان به دانشگاه حاجت تپه ، دانشگاه استانبول ، دانشگاه جراح پاشا استانبول ، دانشگاه کوچ ، دانشگاه آجی بادم ، دانشگاه آکدنیز ، دانشگاه آنکارا ، دانشگاه آتاتورک ، دانشگاه باهچه شهیر و دانشگاه باشکنت اشاره نمود ؛ مدارک این دانشگاه ها در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی معتبر است ؛ اگر قصد مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل را دارید ، وکلا و مشاوران متخصص آی مهاجر در خدمت شما خواهند بود.

شرایط دندانپزشکی در ترکیه

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه باید دارای مدرک دیپلم تجربی یا ریاضی ، ریز نمرات 12 سال تحصیلی ، تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی ، همچنین نمره قبولی در آزمون یوس یا ست باشید ؛ از بهترین دانشگاه های دندانپزشکی در ترکیه که مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز می باشند ، می توان از دانشگاه استانبول ، دانشگاه حاجت تپه ، دانشگاه آنکارا ، دانشگاه اژه ، دانشگاه آتاتورک و دانشگاه خاورمیانه آنکارا نام برد.

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه حدود 5 سال است ؛ در سال های اول و دوم ، به دانشجویان مباحث پایه و تئوری آموزش داده می‌شود ؛ از جمله دروس دندانپزشکی می توان به تاریخچه اصطلاحات علمی و فنی آتاتورک ، اطلاعات عمومی و فناوری ، شیمی و زیست شناسی پزشکی ، بیوفیزیک ، زبان انگلیسی ، اعضای مصنوعی و مواد دندانپزشکی ، آناتومی دندان و اهمیت سلامت در دندانپزشکی اشاره نمود.

پس از آن که دانشجویان دو سال اول به صورت تئوری با این رشته آشنا شدند ، در طول سه سال بعد وارد کلینیک‌ها و درمانگاه‌های دندانپزشکی می‌شوند تا از نزدیک با بیماران آشنا شده و به طور عملی مهارت‌ها و تخصص‌های لازم را به عنوان یک دندانپزشک حرفه ای بیاموزند ؛ امکانات آموزشی در دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه در سطح بسیار مناسبی قرار دارد و اکثر آموزش های تئوری نیز در آزمایشگاه های مجهز انجام می گیرد.

مدرک زبان رشته های پزشکی در ترکیه

برای شرکت در آزمون یوس که اکثر دانشگاه های ترکیه آن را قبول دارند و نسبت به آزمون ست فراگیرتر است ، باید به زبان ترکی تسلط داشته باشید ؛ زیرا یکی از بخش های آزمون یوس به زبان ترکی است تا سطح تسلط داوطلبین را بسنجد ؛ در این بخش به داوطلبین بر اساس تسلط آنها به زبان ترکی نمره داده خواهد شد و اگر داوطلب نتواند حداقل نمره را کسب کند ، باید در دوره های شش ماهه یا ۱ساله زبان ترکی استانبولی TOMER‌ در کشور ترکیه یا کشور خود شرکت کند.

البته دانشگاه های انگلیسی زبان زیادی هستند که شما می توانید ، برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه انتخاب کنید ؛ برای تحصیل در این دانشگاه ها باید یکی از مدارک تافل یا آیلتس بالای6 را ارائه دهید ؛ اکثر دانشگاه های ترکیه مدرک تافل را قبول دارند و شما برای ورود به این دانشگاه ها باید تافل 85 داشته باشید.

هر چند دانشجویانی که در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل می کنند نیز از سال سوم به بعد باید به زبان ترکی مسلط شوند ؛ زیرا برای کار در بیمارستان و گذراندن دوره های کارآموزی و انترنی باید با بیماران ارتباط برقرار کنند و تنها تعداد بسیار کمی از مردم ترکیه به زبان انگلیسی تسلط دارند ؛ آزمون زبان ترکی یا تومر در شهر استانبول برگزار می شود ؛ حداقل نمره قبولی در این آزمون ، در بیشتر دانشگاه های خصوصی سطح B2 و در دانشگاه های دولتی سطح C1 می باشد.

مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در ترکیه

برای این که شانس پذیرش شما برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه بیشتر شود ، باید مدارک مورد نیاز دانشگاه را به طور دقیق و کامل آماده کرده و ارائه دهید ؛ برای اطلاع از مدارک مورد نیاز هر دانشگاه باید به وب سایت رسمی آن دانشگاه مراجعه کرده و طبق درخواست آنها مدارک لازم را ارسال نمایید.

موارد زیادی وجود داشته که متقاضیان به دلیل نقص در مدارک ارسالی ، پذیرش دانشگاه را نمی‌گیرند ؛ بنابراین دقت کنید که شرط لازم برای اطلاع از مدارک لازم هر دانشگاه ، سرزدن به وب سایت رسمی آن می باشد ؛ اما به طور کلی مدارکی که اکثر دانشگاه ها برای پذیرش از شما درخواست می کنند عبارتند از :

1- تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه مورد نظر

2- ارائه اصل شناسنامه و فتوکپی آن به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی

3- ارائه ریزنمرات تحصیلی ( برای تحصیل در دانشگاه های برتر پزشکی ترکیه باید نمرات بالایی داشته باشید. )

4- ارائه مدرک دیپلم و ترجمه رسمی آن به زبان ترکی یا انگلیسی ( برای ورود به دانشگاه های برتر ترکیه باید معدل دیپلم شما حداقل 17 باشد. )

5- ارائه مدرک برای اثبات تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی ( نوع زبان و سطح آن در سایت رسمی هر دانشگاه مشخص شده است. )

6- داشتن تمکن مالی برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی

7- قبولی در آزمون YOS یا SAT

8- ارائه انگیزه نامه یا توصیه نامه در صورت نیاز

9- پرداخت پیش هزینه پذیرش دانشگاه

هزینه های پزشکی و دندانپزشکی ترکیه

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه ، در دانشگاه های دولتی و خصوصی بسیار متفاوت است ؛ همچنین هزینه تحصیل در رشته های پزشکی به زبان انگلیسی گران تر است ؛ هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان بین المللی بصورت سالانه حدود 300 تا 1500 دلار می باشد که بسیار ارزان است ؛ اما هزینه تحصیل سالانه در دانشگاه های خصوصی حدود 10 تا 25 هزار دلار است که در مقایسه با دانشگاه های دولتی بسیار گران است.

 قبولی در دانشگاه های دولتی بسیار سخت است و معمولا ارجحیت پذیرش در این دانشگاه ها ، دانشجویان بومی می باشند ؛ البته اگر شما در طول یک یا دو سال اول تحصیلی خود بتوانید نمرات عالی کسب کنید ، ممکن است از بورسیه تحصیلی ترکیه بهره مند شوید ؛ علاوه بر اینکه می توانید از این بورسیه به عنوان کمک هزینه تحصیلی استفاده کنید ، به شما اجازه کار پاره وقت دانشجویی نیز داده خواهد شد.

هزینه های تحصیل در رشته پزشکی نسبت به رشته دندانپزشکی کمی بیشتر است ؛ هزینه های اداری و خرید کتاب در هر ترم حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار برآورد شده است ؛ همچنین دانشجویان باید سالانه حدود 50 دلار برای بیمه درمانی پرداخت کنند ؛ هزینه ماهانه خوابگاه در ترکیه نیز حدود 350 تا 500 لیر می باشد ؛ بطور کلی هزینه های زندگی دانشجویی در یک ماه حدود 500  تا 1000دلار برحسب نوع زندگی و شهر مورد نظر است.

مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی ترکیه

دانشگاه های پزشکی ترکیه شامل مزایا و امکانات زیادی می باشند ؛ این امکانات در بالاترین سطح ممکن ارائه می گردد ؛ اکثر دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه شامل آزمایشگاه ، کتابخانه ، امکانات رفاهی و آموزشی مناسب می باشند ؛ همچنین دانشجویان ممتاز با تحصیل در این دانشگاه ها امکان تحصیل در کشورهای اروپایی و امریکایی را پیدا می کنند ؛ زیرا دانشگاه‌ های این کشور با حداقل یک دانشگاه در اروپا یا آمریکا توافقنامه تبادل دانشجویی دارند ؛ در ادامه به برخی دیگر از مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه می پردازیم.

1- دانشجویان با تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران ، می توانند در صورت تمایل پس از اتمام تحصیل به ایران بازگشته و به راحتی وارد بازار کار شوند.

2- مدارک پزشکی و دندانپزشکی ترکیه ، اعتبار جهانی معتبر دارند.

3- امکان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی وجود دارد.

4- هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی پایین است.

5- در سال های اخیر اعتبار دانشگاه های خصوصی بسیار بالا رفته و در حال حاضر برترین دانشگاه پزشکی ترکیه مربوط به دانشگاه خصوصی کوچ می باشد.

6- به فارغ التحصیلان پزشکی در ترکیه کارت طبابت بین المللی ارائه می شود.

7- گذراندن دوره های پریمدیکال در کشور ترکیه الزامی نمی باشد.

8- دانشجویان ممتاز می توانند از بورسیه های تحصیلی استفاده کنند.

معایب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

درست است که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه دارای مزایای بسیاری است ، اما در کنار این مزایا معایبی نیز وجود دارند که بد نیست به شرح مختصری از آنها نیز بپردازیم ؛ یکی از معایب تحصیل در این کشور یادگیری زبان ترکی است ؛ البته می توان در دانشگاه های انگلیسی زبان درس خواند ، اما برای ارتباط با بیماران و زندگی در ترکیه باید به زبان ترکی تسلط نسبی داشته باشید ؛ هر چند یادگیری زبان جدید بیشتر به عنوان یک مزیت محسوب میشود تا یک عیب !!

در بسیاری از کشورها ، دانشجویان می توانند در حین تحصیل به کار پاره وقت بپردازند ، اما در کشور ترکیه این امکان برای همه دانشجویان میسر نیست و بیشتر به کسانی تعلق می گیرد که بورسیه تحصیلی داشته یا مهارت خاصی داشته باشند ؛ از دیگر معایب تحصیل در این کشور انتخاب دانشگاه نامناسب است ؛ تمامی دانشگاه های این کشور معتبر و مورد تایید نیستند ؛ معروفترین دانشگاه های ترکیه در شهرهای استانبول ، آنکارا و ازمیر قرار دارند.

بزرگترین مشکل و عیب دانشجویان بین المللی پزشکی پس از فارغ التحصیلی این است که نمی توانند کار پیدا کنند یا در بیمارستان ها یا مراکز پزشکی دولتی ترکیه مشغول به کار شوند ؛ فارغ التحصیلان پزشکی فقط می توانند در صورت اخذ مجوزهای لازم در بیمارستان های خصوصی کار کنند.

اقامت فارغ التحصیلان پزشکی بعد از تحصیل

برای ماندن در ترکیه پس از فارغ التحصیلی باید نسبت به دریافت ویزای کاری اقدام کنید و مجوز کار در ترکیه را بگیرید ؛ برای این کار می توانید درخواست کار خود را به وزارت امور خارجه ترکیه ارائه دهید ؛ البته قبل از این که درخواست خود را ارائه دهید ، باید از یک بیمارستان خصوصی در ترکیه قرارداد کاری دریافت کرده باشید ؛ شما به عنوان یک فرد خارجی تنها می توانید در بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی کار کنید.

اگر ترکیه در آن زمان ، نیازمند نیروی کار خارجی باشد به شما به عنوان یک پزشک عمومی در ابتدا مجوز کار یک ساله اعطا می کند ؛ این مجوز پس از یک سال قابل تمدید است و شما می توانید در صورت موفقیت در کار خود ، برای مدت 3 سال و سپس برای مدت 6 سال آن را تمدید کنید ؛ اگر شما به عنوان یک پزشک عمومی به مدت 8 سال در این کشور کار کنید ، می توانید مجوز کار دائم ترکیه را دریافت کنید.

آیا دندانپزشکان می توانند پس از فارغ التحصیلی در ترکیه مشغول به کار شوند؟

ترکیه قانونی دارد که طبق آن برخی از مشاغل برای افراد خارجی ممنوع می باشد و شما به عنوان یک مهاجر ، امکان اشتغال در این کارها را نخواهید داشت ؛ این مشاغل تنها مختص شهروندان ترکیه است ؛ یکی از مشاغل ممنوعه برای اتباع خارجی ، دندانپزشکی می باشد ؛ بنابراین شما پس از فارغ التحصیلی در این رشته ، اجازه کار نخواهید داشت ، مگر این که بتوانید پاسپورت ترکیه را اخذ کرده و به طور رسمی به عنوان یک شهروند ترک محسوب شوید.

البته لازم به ذکر است که این مشاغل بصورت سالانه بازبینی می شوند و ممکن است تغییر کنند ؛ به عنوان مثال ، تا سال 2011 شغل پزشکی نیز جزو مشاغل ممنوعه برای افراد خارجی محسوب می شد ، اما پس از بازبینی ، از سال 2012 پزشکان خارجی مجاز به کار در این کشور شدند ؛ نکته مهم دیگر این است که شما می توانید پس از فارغ االتحصیلی به عنوان یک دندانپزشک به ایران بازگشته و یا به کشورهای اروپایی یا آمریکایی که نیازمند نیروی کاری چون شما هستند ، مهاجرت کنید.

در این مقاله به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه پرداختیم ؛ آی مهاجر امیدوار است اطلاعات مفید و جامعی در اختیار متقاضیان قرار داده باشد ؛ اگر باز هم سوال یا ابهامی دارید ، وکلای مجرب و کاردان آی مهاجر پاسخ گوی شما عزیزان به صورت حضوری و آنلاین خواهند بود ؛ آرزوی ما رسیدن شما به رویاهایتان است.