کار در اتریش

کار در اتریش​

کار در اتریش در این نوشتار توسط مشاوران آی مهاجر برای علاقمندان به این کشور اروپایی مورد تحقیق و بررسی قرار خواهد گرفت تا افرادی که قصد مهاجرت به اتریش را دارند ، با قوانین و شرایط کاری این کشور بیشتر آشنا شوند ؛ اتریش یکی از بهترین کشورهای اتحادیه اروپا به لحاظ شرایط اقتصادی می باشد ؛ بدلیل ثبات و امنیت بالای اقتصادی ، سطح بالای تولید ناخالص داخلی و نرخ بیکاری بسیار پایین ، شرایط کاریابی در این کشور بسیار مناسب است.
بنابراین اگر شما شرایط لازم مانند سن ، تحصیلات ، سابقه کاری و… را داشته باشید ، براحتی می توانید در این کشور مشغول به کار شوید ؛ مهمترین اصل برای اخذ ویزای کاری اتریش ، ارسال دعوت نامه از طرف یک کارفرمای اتریشی می باشد ؛ برای دست یابی به این مهم ، ابتدا باید رزومه کاری خود را به کارفرماها و شرکت های معتبر اتریشی ارسال نمایید و درخواست دعوت نامه یا job offer کنید.

میانگین اشتغال در این کشور بسیار بالاست ؛ به گونه ای که حدود 72 درصد از افراد بین 15 تا 64 سال شاغل هستند ؛ این میانگین حتی از میانگین اشتغالی ( 67 درصد ) که توسط سازمان همکاری و توسعه اقتصادی تعریف شده ، بالاتر می باشد.

قانون کار اتریش و قراردادهای کاری

قانون کار اتریش و قراردادهای کاری​

اتباع خارجی برای کار در اتریش باید طبق قانون کار این کشور عمل کنند ؛ افرادی که می خواهند در این کشور استخدام ‌شوند ، باید یک قرارداد کاری قانونی داشته باشند تا بتوانند از مزایای قانون کار اتریش بهره مند شوند ؛ قانون کار اتریش در مواردی مانند قانون کارگران سفید ، قانون استخدام موقت ، ساعات کاری ، مرخصی ، تعطیلات رسمی ، قانون استخدام مهاجران خارجی و… اعمال می شود.
افرادی که به کارهای نیمه وقت مشغول می شوند نیز باید طبق قانون کاری اتریش حداقل دستمزد را دریافت کنند ، ساعات کاری این افراد مانند کارکنان اتریشی می باشد ، همچنین برای تعطیلات نیز حقوق اجباری دریافت می کنند ؛ این قوانین بدون در نظر گرفتن انتخاب قانون در قرارداد کاری استفاده می شود ؛ قوانین کاری قابل اجرا برای اتباع خارجی عبارتند از : دریافت حداقل حقوق سالانه ، استفاده از مرخصی و تعطیلات رسمی ، بیمه بیکاری ، حقوق بازنشستگی ، ساعات کاری مناسب ، رعایت حقوق برابر در محل کار و…
تعداد روزهای کاری در اتریش 5 روز و میانگین ساعات کاری 8 ساعت در روز می باشد ؛ پس بطور میانگین شما باید 40 ساعت در هفته کار کنید ؛ البته در بعضی مشاغل ساعات کاری کمتر یا بیشتر است ؛ همچنین شما می توانید اضافه کاری داشته باشید و حقوق بیشتری دریافت کنید ؛ البته اضافه کاری نیز شرایط خاص خود را دارد ؛ شاغلین می توانند 5 هفته از سال را از تعطیلات سالانه یا مرخصی استفاده نمایند.
انواع قراردادهای کاری اتریش
قوانین کاری اتریش توسط اداره و شوراهای کار در این کشور نظارت می شود ؛ شورای کار متشکل از افرادی است که حق تعیین نیروی کار ، استخدام ، بازنشستگی و اخراج کارکنان را دارند ؛ براساس قوانین وضع شده کاری ، کارجویان راحت تر کار یافته و مشغول به کار می شوند ؛ برای شروع کار روش های مختلفی وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از : عقد قرارداد تمام وقت بین کارمند و کارفرما ، قرارداد نیمه وقت یا کوتاه مدت میان مدیر وکارمند ، قراردادهای خوداشتغالی و کارآفرینی.
قراردادهای تمام وقت
این قرارداد مربوط به شغل های دائمی می باشد ، در این قراردادها کلیه حقوق کارمندی نظیر : مرخصی ، بیمه بیکاری ، حداقل حقوق سالانه ، حمایت در برابر اخراج ، بیمه اجتماعی ، مرخصی و حفاظت از کارمندان باردار ، بازنشستگی و …. در نظر گرفته شده و توسط کارفرمایان رعایت می شود.
قراردادهای کوتاه مدت
این قرارداد مربوط به کارهای فصلی می باشد ؛ مشاغلی مانند صنعت گردشگری ، هتلداری ، کشاورزی ، جنگلداری و کارگری که در فصل خاصی پررونق می باشند ، در این دسته مشاغل قرار دارند ؛ درکارهای ساخت و ساز نیز معمولا از قراردادهای موقت استفاده می شود ؛ در این قراردادها ساعات کاری ، محل کار و … قید می شود تا کارها منظم پیش رود ؛ کارمندان نیمه وقت نیز مشمول قوانین کار در اتریش می شوند و از تمامی حقوق کارمندی از جمله بیمه بیماری ، تصادف ، بیکاری ، بیمه بازنشستگی و… برخوردارند.
قراردادهای خوداشتغالی
شامل کلیه فعالیت های تجاری است که نیازی به مجوز تجارت ندارند ، اما باید فعالیت خود را به موسسه بیمه اجتماعی تجارت و صنعت گزارش دهند تا تحت پوشش بیمه بیماری ، بازنشستگی و حوادث قرار گیرند ؛ زیرا اگر کارافرینان فعالیت خود را به موسسه بیمه اجتماعی اطلاع ندهند ، نمی توانند هیچ گونه ادعایی در برابر بیمه اجتماعی ، بازنشستگی و… داشته باشند.
به عنوان مثال شما می توانید با ثبت شرکت در اتریش ، به عنوان یک کارآفرین شناخته شوید ؛ اگر قصد این کار را دارید ، مشاوران ما می توانند اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار داده و راهنمای شما در این مسیر باشند ؛ جهت دریافت هر گونه مشاوره می توانید همین حالا با مشاوران و وکلای متبحر آی مهاجر شروع به گفتگو کنید.

کسب رضایت ۹۰٪ مشتریان افتخار ماست

چگونه در اتریش کار پیدا کنیم

چگونه در اتریش کار پیدا کنیم​

روش های مختلفی برای یافتن کار در اتریش وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آنها و با توجه به تخصص و مهارت خود ، یک کار مناسب بیابید ؛ برای یافتن کار می توانید از دو روش حضوری و غیر حضوری استفاده کنید ؛ یکی از روش های رایج کاریابی ، مراجعه حضوری به مراکز کاریابی در اتریش می باشد ؛ این مراکز می توانند به کارجویان برای یافتن کار مورد نظرشان کمک شایانی کنند.
روش حضوری
در روش حضوری شما باید با دریافت ویزای توریستی وارد اتریش شوید ؛ سپس با مراجعه به موسسات کاریابی و ارائه رزومه خوب ، سوابق کاری معتبر ، انگیزه نامه و مدرک تحصیلی خود ، از این مراکز برای یافتن کار کمک بگیرید ؛ توجه داشته باشید که داشتن روزمه خوب ، مدارک کامل و معتبر تاثیر زیادی در یافتن کار و قبول آن توسط کارفرما دارد.
موسسات کاریابی مدارک تان را بررسی کرده و مطابق با مدرک تحصیلی و سوابق کاری ، شما را به کارفرمای مورد نظر معرفی می کنند ؛ پس از آن کارفرما برای شما وقت مصاحبه تعیین می کند ؛ اگر در این مصاحبه تایید شوید ، کارفرما یک دعوت نامه کاری تهیه کرده و برای شما ارسال می کند ؛ شما با این دعوت نامه می توانید تقاضای ویزای کاری دهید و مشمول اقامت کاری در کشور اتریش شوید ؛ این اقامت می تواند در صورت رضایت کارفرما از شما ، تمدید شده و به اقامت دائم تبدیل شود.
روش غیر حضوری
یکی دیگر از روش های متداول برای یافتن کار در اتریش ، مراجعه آنلاین به آژانس های کاریابی و آگهی های تبلیغاتی استخدام می باشد ؛ معمولا تمامی موسسات کاریابی و استخدامی معتبر در اتریش وب سایت معتبری نیز دارند که شما می توانید با مراجعه به این سایت ها مشاغل مورد نیاز را بررسی کنید.
پس از یافتن کار مورد نظر خود ، مدارک مورد نیاز خود را برای موسسه کاریابی ارسال کرده و منتظر بمانید ؛ این موسسات نیز مانند موسسات حضوری ، پس از یافتن کار مورد نظر ، شما را به کارفرما معرفی کرده و کارفرمای شما یک جلسه مصاحبه به صورت آنلاین برای شما در نظر می گیرد ؛ سپس اگر توسط کارفرما تایید شوید ، دعوت نامه ای برایتان ارسال خواهد شد.
برای یافتن کار باید موسسات کاریابی معتبر را پیدا کرده و به صورت حضور یا آنلاین به آنها مراجعه کنید ؛ تعدادی از موسسات کاریابی معتبر در اتریش عبارتند از : AMS ، MAN POWER ، Jobbox و … ، اکثر این سایت ها به زبان آلمانی می باشند ، بنابراین آشنایی به زبان آلمانی امتیاز بزرگی برای شما محسوب می شود ؛ برای یافتن کار در اتریش و تسریع در کارهای خود می توانید از وکلای کاربلد و با سابقه ی آی مهاجر نیز مشورت بگیرید.

 بیشتر بخوانید : مهاجرت به اتریش

کار پیدا کردن ایرانیان در اتریش

کار پیدا کردن ایرانیان در اتریش​

ایرانیان زیادی متقاضی زندگی یا سرمایه گذاری در اتریش می باشند ؛ شرایط اخذ ویزای کاری اتریش برای ایرانیان بدلیل اینکه در خارج از اتحادیه اروپا قرار دارند ، کمی متفاوت است ؛ نحوه دریافت ویزای کاری ، بستگی به شرایط و قوانین خاصی دارد ؛ برای دریافت این نوع ویزا باید دارای پارامترهای خاصی باشید تا امتیاز لازم را بدست آورید ؛ این پارامترها توسط کارفرما به دقت بررسی می شود و به هر کدام امتیاز خاصی تعلق می گیرد ؛ اگر در این مرحله امتیاز لازم را کسب کنید ، با شرایط مساعدی برای کاریابی مواجه خواهید شد.
انواع ویزای کاری اتریش برای ایرانیان
ویزای کاری اتریش برای ایرانیان دو نوع است که عبارتند از : ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر ، ویزای پیشنهاد شغلی یا جاب آفر ؛ دریافت ویزای جاب آفر برای ایرانیان کار سختی است ؛ زیرا معمولا کارفرمایان اتریشی ، نیروی کار مورد نیاز خود را در همان کشورهای اتحادیه اروپا پیدا می کنند ؛ به همین دلیل این کشور ویزای جاب سیکر را نیز برای ایرانیان صادر می کند.
برای دریافت ویزای کاری جاب سیکر ، ابتدا باید ویزای توریستی بگیرید ؛ این ویزا شش ماه به شما فرصت می دهد تا به دنبال کاری مرتبط با تخصص خود باشید ؛ در صورت یافتن کار و امضای قرارداد با یک کارفرمای معتبر اتریشی ، اجازه اقامت شما با اخذ کارت اقامت قرمز-سفید-قرمز صادر خواهد شد ؛ البته برای دریافت هر دو نوع ویزا و شروع به کار در اتریش ، باید امتیاز موردنیاز را بدست آورید ؛ سپس با توجه به نیاز بازار کار اتریش و امتیاز کسب شده ، موقعیت شغلی خود را انتخاب کنید.
سیستم امتیاز بندی کاری اتریش
1- اگر شما دارای تحصیلات عالیه می باشید ، مطابق با مدرک تحصیلی خود ( کارشناسی تا دکترا ) بین 20 تا 40 امتیاز دریافت خواهید کرد ؛ البته باید در نظر داشته باشید که برخی رشته های تحصیلی امتیاز کمتری دارند.
2- اگر شما کارهای تحقیقاتی و پژوهشی داشته یا اختراعی ثبت کرده اید ، 20 امتیاز خواهید گرفت.
3- اگر جایزه علمی یا لوح تقدیر معتبری دریافت کرده اید ، نیز 20 امتیاز دیگر به شما تعلق خواهد گرفت.
4- با توجه به سابقه کاری خود ، شما می توانید حداکثر 20 امتیاز کسب کنید.
5- با مهارت در زبان انگلیسی و زبان آلمانی نیز می توانید حداکثر تا 10 امتیاز بدست آورید.
6- اگر سن شما تا 35 سال است ، 20 امتیاز دریافت می کنید ؛ سنین بین 35 تا 40 سال 15 امتیاز و سنین بین 40 تا 45 سال 10 امتیاز کسب می کنند.
7- اگر حداقل 6 ماه تجربه کاری در اتریش را دارید ، 10 امتیاز کسب خواهید کرد.
8- اگر کار شما مرتبط با مدرک تحصیلی تان است ، 10 امتیاز دیگر کسب خواهید کرد.
با توجه به جدول امتیاز بندی ، شما در صورتی واجد شرایط ویزای کار در اتریش خواهید شد که از 100 امتیاز بتوانید70 امتیاز کسب کنید.

حقوق کارگر ساده در اتریش

حقوق کارگر ساده در اتریش ​

بر اساس تحقیقات حاصله ، بهترین شهرهای اتریش برای کارگران ساده وین ، اینسبروک و کلاگن فورت می باشد ؛ میانگین حقوق کارگران ساده در این سه شهر بالاتر از شهرهای دیگر است ؛ البته میانگین حقوق کارگران ساده در اتریش بر اساس مدرک تحصیلی ، تجربه کاری ، سن ، نوع کار و … متفاوت است ؛ اما می توان گفت یک کارگر ساده به طور متوسط ، 3800 یورو در ماه حقوق دریافت می کند ؛ در صورتی که میانگین حقوق یک کارگر ساده در بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر حدود 1650 یورو در ماه می باشد.
البته کارگرانی وجود دارند که بیشتر یا کمتر از این مقدار ، حقوق دریافت می کنند ؛ حداقل حقوق کارگر ساده در اتریش 1300یورو و حداکثر آن 10100 یورو ماه می باشد ؛ هر چند تنها 7 درصد از کارگران اتریشی حداکثر حقوق را دریافت می کنند ؛ هزینه های زندگی برای کارگران ساده بسته به سبک زندگی آنها و شهری که در آن زندگی می کنند ، متفاوت است ؛ هزینه زندگی در شهر وین گرانتر از شهرهای کوچکتر است ؛ اما بطور میانگین هزینه های زندگی برای هر کارگر ساده ماهیانه حدود 1500 یورو می باشد.

وبینار های آموزشی برگزار شده پاسخی برای تمام مشکلات مهاجرتی شما

وبینار مهاجرت کاری به آلمان

آلمان

وبینار تحصیل در آلمان

آلمان

وبینار مهاجرت و چالش های پیش رو

آلمان

کار در اتریش بدون مدرک تحصیلی

کار در اتریش بدون مدرک تحصیلی​

سیستم کاری اتریش برای افراد خارجی به صورت امتیاز محور است ؛ بنابراین متقاضیان برای اینکه واجد شرایط کار در این کشور شوند ، باید در سیستم امتیاز بندی اتریش ، امتیاز مورد نیاز را بدست آورند ؛ یکی از امتیازات مهم در این سیستم مربوط به مدرک تحصیلی می باشد ؛ بدون داشتن مدرک تحصیلی معمولا یافتن کار در اتریش کاری بعید و بسیار سخت می باشد.
قوانین مهاجرت کاری اتریش برای اتباع خارجی ، به گونه ای است که معمولا نیروی کار ماهر و متخصص را جذب می کند تا وارد بازار کار این کشور شوند ؛ داشتن مهارت و مدرک تحصیلی دانشگاهی در جذب افراد فاکتور بسیار مهمی است و حتی افرادی که دارای مدرک دکترا می باشند ، تنها با ارائه مدرک خود می توانند 40 امتیاز از 70 امتیاز لازم را بدست آورند.
بنابراین افرادی که مدرک تحصیلی ندارند ، باید سایر فاکتورهای سیستم امتیاز بندی ، بخصوص تسلط به زبان های انگلیسی و آلمانی را در نظر بگیرند ، به هرحال یافتن کار در اتریش برای این افراد کار بسیار دشواری است ؛ زیرا دولت اتریش از میان افراد خارجی پذیرای کسانی می شود که بالاترین تخصص و مدرک را دارند.

بیشتر بخوانید : تحصیل در اتریش

اجازه کار برای پناهنده ها در اتریش

اجازه کار برای پناهنده ها در اتریش​

کشور اتریش یکی از اعضای کنوانسیون پناهندگی می باشد ، بنابراین تحت شرایط بسیار خاصی پناهندگان را می پذیرد ؛ بدلیل اینکه در سال های اخیر تعداد پناهندگان به اتریش بسیار زیاد شده است ، دولت این کشور سختگیری های زیادی روی پرونده های پناهندگان اعمال می کند و پناهندگان به کشور اتریش گاه تا 3 سال باید در کمپ های پناهندگی زندگی کنند تا نوبت رسیدگی به پرونده آنها برسد.
شرایط زندگی در کمپ ها اصلا مساعد نمی باشد و معمولا پناهندگان دچار بیماری های جسمی و روحی زیادی می شوند ؛ درصد قبولی پرونده های پناهندگانی که کشورشان دچار جنگ زدگی نیست ، بسیار کم است ؛ اجازه کار تنها برای افرادی صادر می شود که دولت اتریش با درخواست پناهندگی آنها موافقت کرده است ، البته آنها با کارت اقامت پناهندگی وارد این کشور می شوند و برای یافتن کار به مشکلات زیادی می خورند ، زیرا مردم اتریش به دلیل جرم و جنایاتی که برخی از پناهندگان می کنند ، دید خوبی نسبت به پناهندگان ندارند.
قوانین اتریش برای پناهندگان به گونه ای است که 3 ماه پس از درخواست پناهندگی ، تحت شرایط خاصی اجازه کار دارند ؛ البته حق انتخاب زیادی ندارند ؛ حداکثر حقوقی که پناهندگان دریافت می کنند حدود 200 یورو در ماه می باشد ؛ موسسه آی مهاجر به دلیل خطرات و مشکلات زیادی که روش پناهندگی برای هموطنان عزیز دارد ، هیچ گونه خدماتی در این مورد ارائه نداده و اصلا و ابدا این روش را توصیه نمی کند.

مدارک مورد نیاز ویزای کار اتریش

مدارک مورد نیاز ویزای کار اتریش​

برای اینکه ویزای کار در اتریش را دریافت کنید ، باید مدارک مورد نیاز را آماده نموده و به سفارت اتریش در کشور خود تحویل دهید ؛ این مدارک باید به تائید دادگستری و وزارت امور خارجه برسد ؛ تمامی این مدارک باید به زبان آلمانی ترجمه شده باشند ؛ مدارک مورد نیاز ویزای کار در اتریش عبارتند از :
 1- تکمیل دقیق فرم درخواست ویزای کاری
 2- دو قطعه عکس جدید 3 در 4 با زمینه سفید و بدون روتوش
 3- اصل شناسنامه و ترجمه رسمی آن
 4- پاسپورتی که حداقل دو صفحه خالی داشته باشد ، با حداقل 3 ماه اعتبار ؛ اگر پاسپورت قدیمی دارید ، حتما به سفارت اطلاع دهید.
 5- بیمه نامه شش ماهه با مبلغ حداقل ۳۰۰۰۰ یورو
 6- تاییدیه عدم سوء سابقه کیفری با ترجمه رسمی آن
 7- اصل مدارک کلیه مقاطع تحصیلی به همراه ریز نمرات (ریزنمرات سه سال دبیرستان ، مدرک دیپلم ، پیش دانشگاهی و مقاطع دانشگاهی) با ترجمه رسمی آنها
 8- رزومه خوب و معتبر از سوابق تحصیلی و کاری
 9- اجاره نامه ۶ ماهه
 10- نامه اشتغال به کار در اتریش
 11- پرینت جدید از حساب بانکی به همراه مهر و امضای بانک ، برای اثبات تمکن مالی
 12- ارائه مدرک زبان آلمانی با سطح A2 یا زبان انگلیسی با آیلتس 5
 13- گواهی سلامت پزشکی و تجویز واکسن های مورد تایید اتریش مانند آسترازنکا ، سینوفارم ، فایزر و…
گرفتن وقت از سفارت اتریش در ایران
برای دریافت وقت سفارت اتریش بهتر است قبل از مراجعه حضوری ، برای دفتر کارگزاری خدمات ویزای وی اف اس گلوبال ، ایمیلی ارسال کنید یا با این دفتر تماس حاصل نمایید ؛ فراموش نکنید در ایمیل نام و نام خانوادگی ، شماره تماس ، شماره پاسپورت و اسکن آن ، تاریخ سفر و دعوت نامه خود را لحاظ کنید.
پس از ارسال ایمیل ، دو روز کاری طول می کشد تا جواب آن برای شما ارسال ‌شود ؛ وقت سفارت اتریش حداقل ۲ ماه پس از ارسال درخواست ، برای شما صادر می شود ؛ پس از دریافت جواب ایمیل و مطابق با وقت تعیین شده باید به دفتر کارگزای خدمات ویزای وی اف اس گلوبال در تهران مراجعه کنید ؛ این کارگزاری در ایران تنها یک شعبه دارد.
پروسه وقت سفارت اتریش مصاحبه ندارد ؛ تنها کاری که شما باید انجام دهید ، مراجعه به دفتر وی اف اس گلوبال برای تحویل مدارک و انگشت نگاری می باشد ؛ توجه داشته باشید که وقت سفارت اتریش برای هر نفر بصورت جداگانه مشخص می شود ؛ مثلا اگر شما خانواده ای سه نفره هستید ، باید بطور مجزا برای هر نفر درخواست وقت سفارت دهید.
پس از ارائه مدارک و انگشت نگاری ، حداکثر ۱۴روزکاری باید منتظر بمانید تا به درخواست شما برای ویزای کار در اتریش پاسخ داده شود ؛ پس از صدور جواب ویزا باید شخصا به دفتر کارگزاری ویزای اتریش بروید ، یادتان نرود که رسید دریافتی و کارت شناسایی را همراه داشته باشید.
موسسه مهاجرتی آی مهاجر
در این مقاله سعی شد تا اطلاعات لازم در مورد کار در اتریش توسط مشاوران آی مهاجر توضیح داده شود ؛ بدلیل این که تمامی اطلاعات لازم در یک مقاله نمی گنجد ؛ وکلای خبره ما ، با سالها تجربه و سابقه درخشان ، پاسخ گوی تمامی سوالات شما عزیزان در زمینه ی ویزای کار اتریش برای ایرانیان خواهند بود و تا پایان راه با شما خواهند ماند تا بتوانید این ویزا را به دست آورید ؛ همچنین برای مشورت و تسریع در صدور ویزای خود از جمله ویزای تحصیل در اتریش می توانید با ما در ارتباط باشید.

انواع روش های مهاجرت به اتریش

تحصیل در اتریش

اتریش

مهاجرت به اتریش

اتریش

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی اتریش

اتریش