تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان به دلیل کیفیت آموزشی بالا و همچنین وجود دانشگاههای معتبر ، علاقمندان زیادی از سراسر جهان دارد ؛ از جمله مهمترین مزیت‌های تحصیل در آلمان ، امکان تحصیل رایگان در این کشور است که این امر باعث شده تا هر ساله دانشجویان زیادی ، جذب کشور آلمان ‌شوند ؛ برای اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به آلمان و یا تحصیل در آلمان می توانید با مشاوران متخصص آی مهاجر در تماس باشید.

مدارک دانشگاههای کشور آلمان را کارفرمایان سراسر جهان تایید نموده و همچنین ، در صورت دریافت اجازه اقامت دانشجویی کشور آلمان ، امکان سفر به تمام کشورهای حوزه شینگن بدون نیاز به داشتن ویزا برای دانشجو فراهم است ؛ از دیگر مزایای تحصیل در آلمان ، فراهم آمدن شرایطی جهت اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال است ؛ به علاوه‌ی این که ، اجازه کار در کشور آلمان به همراهان دانشجو نیز داده می شود.

دانشگاههای کشور آلمان ، طیف گسترده ای از رشته‌ های را ارائه داده اند ، لذا متقاضی می تواند در رشته موردعلاقه خود تحصیل نماید ؛ همچنین شرایط زندگی و تحصیل در آلمان ، به گونه ایست که شخص می تواند آزادانه مهارت ها و توانایی های فکری خود را توسعه دهد ؛ در همین راستا ، بسیاری از دانشگاه های این کشور با موسسات و شرکت های مختلفی همکاری دارند و برنامه های مطالعاتی عملی و تئوری زیادی را در نظر گرفته اند که این استراتژی باعث شده تا آغاز کار برای دانشجو آسانتر شود.

سیستم آموزشی آلمان

سیستم-آموزشی-آلمان

دانشگاه‌های کشور آلمان با ارائه ی آموزش و تحقیقات عالی ، توانسته اند در رتبه بندی های جهانی از جمله بهترین دانشگاه های جهان باشند ؛ همچنین آلمان در مقایسه با دیگر کشورها ، به عنوان کشوری امن شناخته می شود و به راحتی و آزادانه در روز و شب در این کشور می‌توان رفت و آمد نمود ؛ ثبات اقتصادی و سیاسی ، آلمان را به مکانی بسیار مناسب جهت تحصیل تبدیل کرده است.

متقاضیان تحصیل در آلمان می توانند از طریق مدارس و دانشگاه های این کشور اقدام نمایند ؛ سیستم آموزشی آلمان به گونه ای است که دولت مرکزی این کشور دخالت کمی در سیستم آموزش و پرورش مدارس دارد و هر ایالت به شکلی مستقل در این رابطه تصمیم می گیرد ؛ لذا روش های آموزش در مدارس مختلف آلمان ، متفاوت خواهد بود و علاوه بر ارائه دروسی چون جغرافیا ، ریاضیات ، تاریخ ، علوم و زبان در مدارس آلمان ، دانش آموزان در زمینه ی مهارت های فنی و عملی نیز آموزش می بینند.

مدارس آلمان

معمولا مدارس دولتی کشور آلمان ، برنامه های درسی را به زبان آلمانی در نظر گرفته‌اند و متقاضیانی که دارای فرزندانی کم‌سن هستند ، تمایل دارند تا فرزندشان را در این مدارس ثبت‌نام کنند.

اما توجه داشته باشید که در آلمان مدارس خصوصی و دو زبانه نیز وجود دارد که متقاضیان زیادی هم دارند ؛ از آنجا که مدارس بین‌المللی کشور آلمان شامل هزینه‌هایی می‌شود ؛ لذا معمولاً متقاضیان مدارس دو زبانه‌ی دولتی را که شهریه‌ای ندارند ، انتخاب می‌کنند ؛ در این نوع از مدارس برنامه‌هایی به زبان مادری ، علاوه بر زبان آلمانی نیز در نظر گرفته شده است.

آموزش در مدارس دولتی کشور آلمان رایگان و اجباری است و در ایالتهای مختلف این کشور سعی شده تا آموزشها با کیفیت نسبتا بالایی دنبال شود ؛ در مطالعه‌ای ، کشور آلمان موفق به کسب رتبه 16 در رشته‌های ریاضی و تجربی و رتبه 11 در علوم انسانی شد ؛ همچنین دانش‌آموزان در مراحل مختلف آموزش مورد ارزیابی قرار می‌گیرند تا حداقل نمره موردنیاز را کسب کنند که در غیر اینصورت می‌بایست دوره را دوباره تکرار نمایند.

سیستم آموزشی مدارس آلمان شامل دو بخش آموزش ابتدایی و متوسطه می‌باشد و آموزش های مدارس از سن 6 تا 18 سالگی است ؛ دوره‌ی ابتدایی از 6 – 10 سالگی بوده ولی در بعضی از مدارس آلمان بجای 4 سال ، این دوره 6 سال طول می‌کشد ؛ سیستم آموزش متوسطه بستگی به هدف ادامه تحصیل دارد و شامل Gymnasium ، Realschule ، Hauptschule ، Gesamtschule  و مدارس مجتمع می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان منجر به دریافت مدرک لیسانس می شود که نخستین مدرک دانشگاهی بوده که به طور کلی پس از 6 – 7 ترم تحصیل در دانشگاه های آلمان به دانشجو اعطا می شود و امکان کار بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی را برای متقاضی فراهم می آورد ؛ از معمول ترین مدارک لیسانس ، لیسانس های علوم  (BSc)، هنر  (BA)، آموزش و پرورش (BEd) و همچنین لیسانس مهندسی (BEng) می باشد.

دقت داشته باشید ، هر چند که ممکن است به صورت رایگان بتوانید در دانشگاه‌های دولتی آلمان در مقطع لیسانس تحصیل کنید ، اما جهت ثبت نام در هر ترم ، می بایست هزینه های ترمی را پرداخت نمایید ؛ این مبلغ به نوع دانشگاه بستگی دارد ، اما معمولاً از 250 یورو در هر ترم تجاوز نمی کند ؛ با آی مهاجر همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در رابطه با تحصیل در آلمان  و یا سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان دریافت نمایید.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان

آلمان سرزمین ایده‌ها است و تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان ، به معنای تحصیل در یکی از معتبرترین و موفق ترین دانشگاه ها با هزینه ای مناسب در اروپا است و سیستم آموزش عالی کشور آلمان یکی از بهترین ها در اروپا می باشد.

معمولا کارشناسی ارشد در آلمان 2 سال به طول می انجامد و برنامه های فوق لیسانس در آلمان به زبان های انگلیسی و یا آلمانی ممکن است ارائه شوند.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس معمولاً رایگان است ، اما جهت تحصیل در دانشگاه های خصوصی کشور آلمان لازم است تا حداکثر 30 هزار یورو هزینه کنید.

تحصیل دکتری در آلمان

کشور آلمان با داشتن حدود 4 هزار فارغ التحصیل در سال از مقطع دکترا ، یکی از مناسبترین کشورها جهت تحصیل در مقطع دکتری در خارج از کشور است ؛ معمولا تحصیل در آلمان در مقطع دکترا ، نیاز به پرداخت هزینه ی تحصیلی ندارد و بیش از یک چهارم از داوطلبین دکترا در آلمان ، از کمک هزینه های تحصیلی همگانی بهره می برند.

به طور کلی ، مقاطع تحصیل در آلمان شامل دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری و فوق دکتری است :

  • دوره کارشناسی (Bachelor): 6 – 8 ترم (3.5 – 4 سال)
  • دوره ارشد (Master): 3 – 4 ترم (1.5 – 2 سال)
  • مقطع دکتری (PhD): 3 – 6 سال
  • دوره های آوسبیلدونگ (Ausbildung): 1 – 3 سال طول می کشد.

کسب رضایت ۹۰٪ مشتریان افتخار ماست

زبان تحصیل در آلمان

زبان-تحصیل-در-آلمان

در مورد زبان تحصیل در آلمان چه می دانید؟ آلمانی ، زبان تحصیلی در مدارس کشور آلمان است و در مدارس دولتی این کشور ، متاسفانه دوره هایی برای کودکانی که به زبان آلمانی مسلط نیستند ، ارائه نمی شود ؛ لذا بهترین راهکار برای این کودکان ، ثبت نام در کلاس های خصوصی همزمان با مدرسه می باشد ؛ البته در مدارس خصوصی کشور آلمان کلاسهای فشرده ‌ی آموزش آلمانی ارائه می شود ؛ معمولا مدارس آلمان ، این کودکان را به پایه های 2 تا 3 سال عقب تر می‌فرستند تا زبان آلمانی را به شکلی بنیادی آموزش ببینند.

همچنین ، تحصیل در مقطع لیسانس در اکثر دانشگاه های کشور آلمان ، به زبان آلمانی است و رشته هایی که در دانشگاه های آلمان به زبان انگلیسی ارائه می شوند ، نیاز به آیلتس 6.5 دارند و مدرک زبان B2 برای رشته های آلمانی زبان ضروری است ؛ اما مدرک زبان آلمانی B1 نیز ، جهت پذیرش در بعضی از دانشگاه های آلمان مورد قبول است ؛ البته اگر متقاضی دارای نمره آیلتس 6 و یا مدرک زبان آلمانی B1 باشد ، می تواند جهت ادامه زبان و درس اصلی در آلمان اقدام نماید.

 

دقت کنید که کلیه رشته های ارائه شده در مقطع دکترا در آلمان نیازمند زبان انگلیسی هستند و به همین خاطر آیلتس 7 برای پذیرش در این مقطع مورد نیاز است .

 بیشتر بخوانید : مهاجرت به آلمان

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

تحصیل-در-آلمان-با-مدرک-دیپلم​

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم یکی از مسیرهای ورود به دانشگاههای کشور آلمان است و برای پذیرش در مقطع کارشناسی معدل دیپلم حداقل 15 ضروری است ؛ همچنین ، امکان اخذ بورسیه‌های تحصیلی تقریباً در این مقطع تحصیلی وجود ندارد و هزینه‌ی پرداختی برای هر ترم تقریباً 200 – 400 یورو می‌باشد که به‌ازای دریافت این هزینه ، دانشگاه امکاناتی چون حمل و نقل عمومی رایگان را در اختیار دانشجو قرار می‌دهد ؛ البته بیشتر دانشگاههای آلمان امکان استفاده از خوابگاههای دانشجویی را نیز برای دانشجویان فراهم آورده‌اند.

بطور کلی ، متقاضیان تحصیل در آلمان برای مقطع لیسانس می‌بایست مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک مهارت زبان آلمانی داشته باشند و مدرک دیپلمی که موردتایید دانشگاه‌های آلمان است ، دیپلم 13 ساله می‌باشد و متقاضیان ایرانی می‌بایست دوره یک ساله‌ی فاندیشن و آمادگی پیش از دانشگاه را شرکت نمایند و درحقیقت شرکت در این دوره به منزله‌ی دریافت مدرک دیپلم 13 ساله موردقبول کشور آلمان است.

بطور کلی ، متقاضیان تحصیل در آلمان برای مقطع لیسانس می‌بایست مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک مهارت زبان آلمانی داشته باشند و مدرک دیپلمی که موردتایید دانشگاه‌های آلمان است ، دیپلم 13 ساله می‌باشد و متقاضیان ایرانی می‌بایست دوره یک ساله‌ی فاندیشن و آمادگی پیش از دانشگاه را شرکت نمایند و درحقیقت شرکت در این دوره به منزله‌ی دریافت مدرک دیپلم 13 ساله موردقبول کشور آلمان است.

 

بنابراین ، متقاضیان ایرانی می‎توانند بعد از شرکت در دوره‌ی فاندیشن و اخذ نمره موردنیاز ، تحصیل در مقطع کارشناسی را آغاز نمایند ؛ مدرک زبان آلمانی ضروری جهت پذیرش در مقطع لیسانس ، مدرک زبان سطح B1 و B2 است ؛ از جمله رشته‌های ارائه شده در این مقطع تحصیلی شامل مهندسی مکانیک ، کامپیوتر ، زیست‌شناسی و اقتصاد است ؛ البته دانشگاههای این کشور طیف گسترده ای از رشته‌ها را در این مقطع ارائه داده که متقاضیان می توانند با توجه به علایقشان در هر رشته ای که تمایل دارند ، تحصیل نمایند.

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

تحصیل-به-زبان انگلیسی-در-آلمان​

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان امکانپذیر است ؛ بطوری که نظام آموزشی کشور آلمان به‌مانند سایر کشورها تحولات بسیاری را به خود دیده و با تغییر نظام آموزشی ، شرایط تحصیل در دانشگاههای این کشور را به زبان انگلیسی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری فراهم آورده است.

البته دوره‌های متنوعی جهت آموزش زبان انگلیسی در این کشور برگزار می‌شود که متقاضیان می‌توانند در بهترین کلاسها شرکت نموده و تواناییهای موردنیاز را بدست آورند ؛ در ضمن اینکه شرکت در چنین دوره‌هایی بر هزینه تحصیل در آلمان خواهد افزود ، انتخاب این زبان ، شخص را از دانستن زبان آلمانی بی‌نیاز نمی‌کند.

تحصیل به زبان انگلیسی این امکان را برای متقاضی فراهم می‌آورد تا بتواند در تمامی دانشگاههای معتبر دنیا مشغول به تحصیل شود و زمینه‌های کاری مناسبی را برای خود فراهم آورد.

جهت اقدام برای تحصیلات عالی به زبان انگلیسی در کشور آلمان می‌بایست مدارک تحصیلی متقاضی ، مطابق با استانداردهای مشخص شده‌ی کشور آلمان باشد ، در دوره‌های تحصیلی انگلیسی زبان ، شخص می‌بایست مدارک مربوط به زبان انگلیسی را به دانشگاه موردنظر ارائه دهد که اغلب تافل با نمره 80 و آیلتس با نمره 6.5 می‌باشد که در مقاطع فوق‎لیسانس و دکتری به حداقل نمراتی بالاتر نیاز است.

 

محدودیتهای زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد کاهش یافته ، اما همچنان در برخی از رشته‌ها تنها امکان انتخاب زبان آلمانی وجود دارد ؛ در دوره‌ی دکترا تمامی رشته‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند ، لذا فرصت تعامل با تمام مراکز علمی جهان برای دانشجو فراهم خواهد آمد.

وبینار های آموزشی برگزار شده پاسخی برای تمام مشکلات مهاجرتی شما

وبینار مهاجرت کاری به آلمان

آلمان

وبینار تحصیل در آلمان

آلمان

وبینار مهاجرت و چالش های پیش رو

آلمان

شرط معدل برای تحصیل در آلمان

شرط-معدل-برای-تحصیل-در-آلمان

سوابق تحصیلی شخص جهت مهاجرت تحصیلی به آلمان در زمان پذیرش تحصیلی و نیز درخواست ویزای آلمان دارای اهمیت است ؛ بر طبق قوانین مهاجرتی آلمان ، متقاضیان تحصیل در آلمان لازم است تا مدارک فارغ التحصیلی پیشین خود را با معدل بالای 15 ارائه داده و همچنین ، نمرات درس هایی که با رشته انتخابی موردنظر مرتبط هستند نیز ، مهم است.

توجه داشته باشید که معدل دیپلم اشخاص متقاضی جهت تحصیلدر آلمان در مقطع کارشناسی به صورت معدل کتبی و نیز معدل کل 3 سال آخر دبیرستان مورد ارزیابی قرار می گیرد ؛ متقاضیانی که معدلی کمتر از 15 دارند ، اگر مورد پذیرش تحصیلی قرار گیرند ، شانس کمتری جهت ویزا شدن خواهند داشت.

 

همچنین متقاضیان تحصیل در بعضی از رشته های مهندسی و نیز رشته های زیر مجموعه‌ی علوم پزشکی از جمله پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی می بایست مدارک فارغ التحصیلی با معدل بالاتر از 18.50 را ارائه دهند تا شانس پذیرش در دانشگاه های آلمان را داشته باشند.

امکان تحصیل رایگان در آلمان

امکان-تحصیل-رایگان-در-آلمان​

امکان تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد ، زیرا بیشتر دانشگاه‌های کشور آلمان بودجه‌ شان را از دولت دریافت می کنند و متقاضیان تحصیل در آلمان هیچ گونه شهریه‌ای را جهت تحصیل در مقاطع لیسانس و یا بیشتر دوره‌های فوق لیسانس و یا دکتری به زبان آلمانی پرداخت نخواهند کرد ؛ اما دقت کنید که پرداخت شهریه جهت تحصیل در برخی از رشته‌های فوق لیسانس ممکن است لازم باشد ؛ اما در قیاس با سایر کشورها این شهریه زیاد نیست.

البته دانشجویان می بایست مبلغی را جهت ثبت نام پرداخت نمایند که این مبلغ ارتباطی به شهریه نداشته و تنها جهت دریافت خدمات دانشجویی (AStA) در نظر گرفته شده است ؛ در برخی از دانشگاه ها ، با پرداخت مبلغ موردنظر ، کارتی جهت استفاده از وسایل حمل‌و نقل عمومی نیز دریافت می شود.

این مبلغ در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است و حدود 100 – 350 یورو می باشد که می بایست در زمان ثبت نام و پیش از آغاز هر ترم پرداخت شود ؛ دقت کنید که در بعضی موارد و بسته به رشته تحصیلی ، ممکن است مبلغ بیشتری از دانشجو دریافت شود.

علاوه بر دانشگاه‌های دولتی ، دانشگاه های خصوصی زیادی هم در کشور آلمان در حال فعالیت هستند که شهریه‌ های قابل توجهی را دریافت می کنند.

تحصیل در  کشور آلمان به زبان آلمانی

تحصیل در کشور آلمان به زبان آلمانی ، انتخابی بسیار مناسب برای متقاضیان و دانشجویان بین المللی است و از دلایل اهمیت تحصیل در آلمان به زبان آلمانی و به طور کلی تحصیل در آلمان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • امکان آموزش رایگان و یا هزینه های تحصیلی پایین در بیشتر دانشگاه ها
  • آموزش با کیفیت بالا
  • امکان شرکت در کورس های زبان برای دانشجویانی که فاقد مدارک مورد نیاز هستند.
  • آینده شغلی و تحصیلی روشن در سرتاسر دنیا
  • زندگی در یک کشور پیشرفته و مدرن با فرهنگی غنی
  • فرصت های فراوان شغلی در آلمان بعد از فارغ التحصیلی که شامل درآمدهایی بالا می شوند.

کار پس از تحصیل در آلمان و اقامت آن

کار-پس-از-تحصیل-در-آلمان-و-اقامت-آن​

شرایط کار پس از تحصیل در آلمان و اقامت آن چگونه است؟ از آن جا که کشور آلمان از جمله صنعتی ترین کشورهای جهان است و در این کشور برای افراد متخصص زمینه های شغلی مختلفی به وجود آمده است ، لذا اکثر دانشجویان قصد دارند که بعد از اتمام تحصیلاتشان در آلمان مشغول به کار شوند.

کشور آلمان شامل نرخ بیکاری بسیار پایینی است و همین امر باعث شده تا یافتن کار در این کشور برای فارغ التحصیلان آسان تر شود ؛ علاوه بر نرخ بیکاری بسیار پایین کشور آلمان که امکان اشتغال فارغ التحصیلان را فراهم آورده است ، دولت آلمان از فارغ التحصیلان بین المللی در این کشور حمایت نموده و این فرصت را به فارغ التحصیلان خود داده که در مدت 18 ماه پس از اتمام تحصیلاتشان ، به جستجوی کار در  کشور آلمان بپردازند.

لذا جهت تبدیل ویزای تحصیلی‌ به کاری ، متقاضی می بایست شغلی که با رشته تحصیلی‌اش مرتبط باشد ، پیدا کند ؛ البته متقاضیان در این مدت می توانند بدون نیاز به مجوز کار ، مشغول به کار در هر شغلی شوند.

 

دقت داشته باشید که پس از 4 سال کار و نیز پرداخت مالیات ها ، شرایط تبدیل ویزای کاری به اقامت دائم آلمان برای متقاضی فراهم خواهد بود و بعد از طی 3 سال از اقامت دائم ، می توان درخواست تابعیت و پاسپورت کشور آلمان را داد ؛ سوالاتتان را در خصوص کار در آلمان با آی مهاجر در میان بگذارید.

کشور آلمان به دلیل فراهم آوردن شرایطی مناسب چه از لحاظ تحصیلی و چه از لحاظ موقعیت های شغلی مناسب پس از فارغ التحصیلی ، توانسته توجه متقاضیان بین المللی زیادی را به خود جلب کند ، به طوری که هر ساله دانشجویان زیادی برای تحصیل در آلمان و اخذ پذیرش در دانشگاه های معتبر این کشور اقدام می کنند ؛ اگر شما هم قصد تحصیل و یا سرمایه گذاری در آلمان را دارید ، می توانید از مشاوره های مفید آی مهاجر بهره ببرید.

بیشتر بخوانید : کار در آلمان

انواع روش های مهاجرت به آلمان

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در آلمان

آلمان

مهاجرت به آلمان

آلمان

مهاجرت کاری به آلمان

آلمان