تحصیل در اسپانیا

تحصیل-در-اسپانیا​

تحصیل در اسپانیا برای تمام متقاضیان از سراسر جهان مقدور می باشد و سالانه افراد زیادی درخواست خود را برای تحصیل در مدارس و دانشگاه های این کشور ارسال می نمایند و از این طریق موفق به مهاجرت به اسپانیا می شوند . با تحصیل در این کشور علاوه بر برخورداری از آموزشی باکیفیت و دریافت مدارکی معتبر ، از زندگی در یک کشور پیشرفته و پر رفاه نیز بهره مند خواهید شد . در ادامه با کارشناسان آی مهاجر باشید تا بیشتر با تحصیل در اسپانیا آشنا شوید.
مراکز آموزش عالی در اسپانیا از اعتباری جهانی برخوردار هستند و دریافت مدرک در هر یک از آنان می تواند شغل و پیشه مناسبی را نه تنها در اسپانیا بلکه در اروپا و دیگر کشورهای جهان برایتان مهیا سازد . این کشور بیش از 80 دانشگاه را در خود جای داده است و بیش از نیمی از این مراکز توسط دولت اداره می شوند و ما بقی آنان دانشگاه های خصوصی هستند که شاخص ترین ویژگی آنان شهریه های بسیار گران ترشان است.

سیستم آموزشی اسپانیا طی دو دهه گذشته تغییرات و اصلاحات بسیار مناسبی را به خود داده و همین موضوع باعث بالا رفتن راندمان خروجی از دانشگاه ها و مدارس این کشور بوده است و همین رشد و آمار مثبت باعث جلب دانشجویان خارجی شده که علاوه بر این خواهند توانست از مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل در این کشور نیزه بهره مند شده و تحصیلی هرچه راحت تر و دلچسب تری را برای خود رقم بزنند.

سیستم آموزشی اسپانیا

سیستم آموزشی اسپانیا​

سیستم آموزشی اسپانیا توسط وزارت آموزش و دولت مرکزی کنترل می شود ، البته هر ایالت با توجه به شرایط خاص خود می تواند تغییراتی جزئی در برنامه های آموزشی در سطح ایالت ایجاد کند ، اما این تغییرات نباید پایه و قوانین کلی را تغییر دهد . در اسپانیا تحصیلات برای تمامی افراد از سن 6 تا 16 سال و از دوره ابتدایی تا پایان دوره دبیرستان اجباری می باشد و دریافت مدرک دیپلم را برای آنان در انتها در فراهم خواهد آورد و آنان را قادر به ورود به دانشگاه می نماید.
ولی تحصیل در اسپانیا از سن 16 سال به بعد اختیاری بوده و اجباری از سوی دولت برای تحصیلات عالیه وجود ندارد و همچنین تحصیلات پیش از دانشگاه برای تمامی افراد رایگان است اما تحصیلات دانشگاهی با پرداخت شهریه همراه خواهد بود . به طور کل تحصیل در اسپانیا به 4 دوره اصلی تقسیم می شود که شامل دوره پیش از دبستان ، مقطع ابتدایی ، مقطع متوسطه و دبیرستان و در آخر مقطع دانشگاه و تحصیلات عالی می شود.
در ادامه این قسمت هریک از این مقاطع را به طور کامل برای شما شرح خواهیم داد.
دوره های پیش از دبستان و مهد کودک
دوره های پیش از دبستان و مهد کودک در اسپانیا مختص کودکان زیر 6 سال است و در این دوره ها کودکان چندان آموزش های درسی و آکادمیک خاصی را دنبال نخواهند کرد و فقط مقادیر ابتدایی و ساده ای از آشنایی با الفبا ، حضور در جمع و جامعه و نحوه ارتباط با یکدیگر را آموزش می بینند . این دوره نیز کاملا رایگان از سوی دولت برگزار می گردد اما بر خلاف مقاطع بالاتر اجباری برای شرکت در آن نمی باشد و اختیاری است.
مهدکودک ها با جوی بسیار کودکانه با برگزاری کلاس های رقص و شعر و سرگرمی مسئولیت پذیرش کودکان از سن 1 تا 3 سال را بر عهده می گیرند و مراکز پیش دبستانی با برگزاری کلاس های آمادگی برای حضور در دوره ابتدایی مسئولیت کودکان بالای 3 سال تا 6 سال را بر عهده می گیرند.
دوره ابتدایی یا تحصیلات اولیه
دوره ابتدایی یا تحصیلات اولیه در اسپانیا 6 سال به طول می انجامد و از 7 سالگی آغاز و در 12 سالگی افراد به پایان می رسد . این دوره شامل 3 دوره می شود که هر دوره 2 سال به طول می انجامد که این دوره نیز رایگان بوده و تمامی افراد جامعه قادر به تحصیل در مدارس خواهند بود . در دوره ابتدایی دانش آموزان دروسی از قبیل زبان و ادبیات اسپانیایی ، ریاضیات ، علوم طبیعی ، علوم اجتماعی ، تربیت بدنی ، زبان خارجی ( انگلیسی ) و هنر و موسیقی را آموزش خواهند دید و برای تحصیل در دوره متوسطه آماده خواهند شد.
این دوره در میان پراکندگی ها و گوناگونی های فراوان در دنیای اطراف دانش آموزان یک خط فکری ثابت را به آنان القا کرده و هر فردی را در یافتن علایق و زمینه استعداد های خاص آنان کمک می نماید . بدین صورت با ورود به دوره متوسطه افراد با سردرگمی های کمتری مواجه هستند و به یک میزان علم ابتدایی نیز برای ورود تخصصی به زمینه علایق خود دست پیدا کرده اند.
این دوره دارای سطح نمرات عالی یا برجسته ، خوب ، متوسط و در آخر ضعیف و ناکافی است و چنان چه به طور میانگین افراد از نمراتی کمتر از سطح متوسط برخوردار باشند امکان تکرار دوره مربوطه با صلاح دید معلمان آنان وجود خواهد داشت.
دوره دبیرستان یا متوسطه
دانش آموزان در دوره دبیرستان یا متوسطه با علومی که در دوره ابتدایی آموختند به صورت کامل و حرفه ای تر آشنا می شوند و همچنین برخی از دروس و علومی که مورد نیاز در دانشگاه است را می آموزند . در مجموع دوره دبیرستان در اسپانیا دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه آماده می سازد و آنان را با دروسی مانند زیست شناسی ، شیمی ، فیزیک ، ریاضیات و جغرافیا آشنا کرده که هر کدام از دروس پیش نیاز رشته های گوناگون در دانشگاه است.
دوره متوسطه از سن 12 سالگی آغاز و تا 16 سالگی به طول می انجامد و برای تمامی افراد در اسپانیا اجباری می باشد که در پایان این دوره مدرک دیپلم را برای دانش آموزان به همراه خواهد داشت . مقطع متوسطه به دو دوره جداگانه تقسیم می شود که هرکدام 2 سال به طول خواهند انجامید و در این دوره دانش آموزان به طور کامل با سلایق و اهداف خود در زندگی اشنا می شوند و در صورت علاقه به ادامه تحصیل در دانشگاه به دوره دوم متوسطه ادامه تحصیل خواهند داد.
همچنین افرادی که موفق به دریافت نمرات قابل قبولی در هریک از سال های تحصیلی در مقطع دبیرستان نشوند ، ملزم به دوباره گذراندن پایه مورد نظر خواهند شد.
دوره پیش دانشگاهی یا متوسطه دوم
پس از اتمام مقطع دبیرستان یا متوسطه و قبولی در این مقطع چنان چه فردی قصد ورود به دانشگاه را داشته باشد ملزم به گذراندن دوره پیش دانشگاهی یا متوسطه دوم است و کسانی که قصد ورود به دانشگاه را ندارند دیگر اجباری برای گذراندن این دوره را نخواهند داشت . مدت مقطع پیش دانشگاهی 2 سال می باشد و در نهایت ازمونی از داووطلبین اخذ می شود که در صورت قبولی قادر به ورود به دانشگاه خواهند بود.
این دوره دانش آموزان با سیستم آموزشی دانشگاه ها و نحوه نمره دهی و اخذ واحد در آن اشنا می گرداند . همچنین بنا به رشته مورد نظر هر فرد در دانشگاه دروسی خاص به آنان ارائه می شود که پایه تحصیلی آنان را در آن رشته تقویت می نماید.
دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی
همانطور که گفتیم اسپانیا بیش از 80 دانشگاه و مرکز آموزش عالی را در خود جای داده است که بیش از نیمی از آنان دولتی و مابقی خصوصی می باشند . هزینه مراکز خصوصی بسیار گران تر از مراکز دولتی بوده و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این دانشگاه ها بیش تر از دانشگاه های دولتی است ، همچنین تنوع رشته ها و رشته های خاص نیز در این دانشگاه ها یافت می شود.
برای ورود به دانشگاه و تحصیل در اسپانیا دانش آموزان باید مدرک دیپلم و مدرک پایان دوره دو سال پیش دانشگاهی خود را به دانشگاه ارائه دهند تا قادر به ثبت نام و پذیرش باشند . همچنین در صورت نیاز باید در آزمون ورودی دانشگاه نیز شرکت نمایند و با قبولی در آن مجاز به تحصیل در دانشگاه خواهند شد.
اسپانیا سالانه دانشجویان بین المللی زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می نماید که این مقدار همواره در حال افزایش است و دلیل عمده آن هزینه های مناسب تحصیل و زندگی در اسپانیا و کیفیت بالای تدریس در این کشور می باشد . علاوه بر تحصیل شما می توانید از روش های دیگری نیز به این کشور مهاجرت نمایید که یکی از پر استقبال ترین این روش ها کار در اسپانیا می باشد ، با مراجعه به مقاله مورد نظر اطلاعات مناسب و جامعی را در این زمینه خواهید یافت.

کسب رضایت ۹۰٪ مشتریان افتخار ماست

زبان تحصیل در اسپانیا

زبان تحصیل در اسپانیا​

زبان تحصیل در اسپانیا و زبان رسمی مردم در این کشور زبان اسپانیایی است و مدارس و دانشگاه ها در تمامی مقاطع و دوره ها دروس را به این زبان به دانش آموزان و دانشجویان خود تدریس می نمایند و به عنوان زبان دوم نیز زبان انگلیسی به دانش آموزان آموزش داده می شود و مردم نیز به این زبان صحبت می کنند.
همچنین برخی از مدارس غیر دولتی در این کشور به صورت دوزبانه به دانش آموزان خود تدریس می کنند و دیگر زبان ها نظیر فرانسوی ویا المانی را هم به آنان آموزش می دهند که هزینه این مدارس گران و مختص قشر خاصی از جامعه است . باید آگاه باشید که تحصیل در اسپانیا به یقین نیازمند یادگیری زبان اسپانیایی است ، زیرا دانشگاه ها نیز تمامی مقاطع و رشته های خود را به این زبان برگزار می نمایند.
البته با توجه به بین المللی بودن دانشگاه های اسپانیا برخی از رشته ها در دوره کارشناسی در بعضی دانشگاه ها به زبان انگلیسی نیز به دانشجویان تدریس می شود که سالانه تعداد آنان در حال افزایش است ، اما همچنان زبان اصلی مقاطع کارشناسی زبان اسپانیایی است . ولی در دوره های تکمیلی و دکترا رشته های بسیاری به زبان انگلیسی برگزار می گردند و با توجه به تخصصی شدن دروس و رشته ها ، زبان انگلیسی لازمه تحصیل در این مقاطع به حساب می آید.

 بیشتر بخوانید : مهاجرت به اسپانیا

تحصیل در اسپانیا با مدرک دیپلم

تحصیل در اسپانیا با مدرک دیپلم​

برای تحصیل در اسپانیا با مدرک دیپلم لازم است که حتما دوره پیش از دانشگاه را گذرانده باشید ، که همانطور که در بالا گفتیم دوره پیش دانشگاهی در سیستم آموزشی اسپانیا دو سال است . اما دانشجویان خارجی نیز ملزم به گذراندن این دوره هستند که برای این افراد مدت دوره پیش از دانشگاه حداکثر یک سال به طول خواهد انجامید و چنان چه افراد از ساقه خوب و سطح سواد بالایی برخوردار باشند امکان گذراندن این دوره در 6 ماه نیز وجود دارد.
البته چنان چه مدرک دیپلم شما با رشته مورد درخواستتان در دانشگاه مطابقت نداشته باشد احتمال افزاش مدت زمان این دوره و نیاز به یادگیری دروسی بیش تر وجود خواهد داشت . به طور مثال برای رشته های پزشکی نیاز به دیپلم تجربی و برای رشته های مهندسی نیاز به دیپلم ریاضی می باشد ، در غیر این صورت باید مدت بیش تری را به گذراندن دوره پیش از دانشگاه مشغول باشید.
علاوه بر این نمرات دروس اساسی و مهم در هر رشته نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است ، برای رشته های پزشکی نمرات دروس زیست شناسی و شیمی و برای رشته های مهندسی نمرات دروس ریاضی و فیزیک جدای معدل دیپلم نیز مورد توجه قرار خواهند گرفت . توجه داشته باشید که نیمی از مدت دوره پیش از دانشگاه را باید به یادگیری زبان اسپانیایی بپردازید و در این مدت به تسلط لازم و کافی در این زبان برای تحصیل در اسپانیا دست پیدا کنید.

تحصیل به زبان انگلیسی در اسپانیا

تحصیل به زبان انگلیسی در اسپانیا​

همانطور که در بالا گفتیم تحصیل به زبان انگلیسی در اسپانیا برای علاقمندان مقدور است ، اما نه در تمامی رشته ها و مقاطع . به همین خاطر باید قبل از اقدام به پذیرش از این موضوع اطلاع کافی را به دست آورید و یقین حاصل نمایید که رشته مورد نظرتان قابلیت ارائه به این زبان را در دانشگاهی دارا می باشد یا خیر.
دوره های کارشناسی ارشد و دکترا به دلیل بین المللی شدن رشته ها از شانس بسیار بالاتری برای برگزاری به این زبان برخوردار هستند و حتی در صورت تحصیل به زبان اسپانیایی باز باید تا حد مناسبی به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید . توجه داشته باشید که مراکز آموزشی و دانشگاه های اسپانیا از متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی مدرکی معتبر از موسسات معتبر را درخواست خواهند کرد که میزان تسلط آنان به زبان انگلیسی را اعلام کند.
دانشگاه ها معمولا مدارک تافل و آیلتس با سطح خاصی از نمره را مورد قبول قرار می دهند که باید آن را از دانشگاه جویا شوید . البته لازم به ذکر است که اکثرا مراکز خصوصی و غیر دولتی دوره ها و رشته های خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند و تعداد کمی از دانشگاه های دولتی به این زبان آموزش می دهند که تحصیل در مراکز غیر دولتی و به زبان انگلیسی نیز ملزم به پرداخت شهریه های بسیار گران تری است.

وبینار های آموزشی برگزار شده پاسخی برای تمام مشکلات مهاجرتی شما

وبینار تحصیل بدون مدرک زبان

اسپانیا

وبینار ویزای بازنشستگی با تمکن مالی

اسپانیا

وبینار مهاجرت و چالش های پیش رو

اسپانیا

شرط معدل برای تحصیل در اسپانیا

شرط معدل برای تحصیل در اسپانیا​

لازم است آگاه باشید که شرط معدل برای تحصیل در اسپانیا از اهمیت بالایی در نظام آموزشی این کشور برخوردار است و درهنگام ثبت نام و پذیرش توجه خاصی به این موضوع خواهد شد . زیرا ان موضوع میزان تسلط شما به دروس پایه و میزان دانشتان به دروس اصلی ومهم را به دانشگاه نشان خواهد داد و اعلام می کند که ایا شما نیاز به گذراندن دوره های پیش از دانشگاه را دارید یا خیر.
برای ورود به دوره کارشناسی معدل دیپلم دوره دبیرستان مورد اهمیت است . همچنین اگر متقاضی رشته پزشکی هستید باید نمرات بالایی در دروس زیست شناسی ، شیمی و ریاضی کسب کرده و اگر متقاضی رشته های مهندسی هستید باید در دروس ریاضی ، فیزیک و شیمی نمرات بالا به دست آورده باشید . ورود به دوره کارشناسی ارشد و دکتری نیز معدل دوره کارشناسی را مورد سنجش قرار می دهد ، البته در این دوره دیگر موارد چون مقالات علمی ، پژوهش ها ، تحقیقات ، فعالیت های دانشگاهی و غیره نیز تاثیر گذار خواهند بود.
معمولا در دوره دکترا معدل تاثیر پایینی داشته و فعالیت های قبلی دانشجویان ، موضوع تحقیق و مصاحبه تاثیر زیادی خواهند گذاشت . اما در کل برای اخذ پذیرش و تحصیل در اسپانیا نیازمند معدل های تحصیلی بالا در هر دوره هستید و نباید از تاثیر آن غافل شوید ، چنان چه دانشجویان با معدل های درخشان در دانشگاه های این کشور بدون هیچ شرطی برای دوره های بعد پذیرش و ثبت نام می شوند.

امکان تحصیل رایگان در اسپانیا

امکان تحصیل رایگان در اسپانیا​

تمام دانشجویان خارجی برای تحصیل در اسپانیا ملزم به پرداخت شهریه و هزینه ثبت نام به دانشگاه هستند ، اما نرخ شهریه های دانشگاه در این کشور ارزان و مقرون به صرفه است . علاوه بر این به دلیل وجود برخی از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی امکان تحصیل رایگان در اسپانیا برای دانشجویان ممتاز و با سابقه درخشان که واجد شرایط باشند نیز فراهم آمده است.
یکی از راه های برخورداری از تحصیل رایگان در اسپانیا ، آموزش و یادگیری زبان اسپانیایی می باشد . دانشجویان با تسلط یافتن به این زبان قادر خواهند بود تا در آزمون های ورودی دانشگاه های دولتی شرکت کرده و با قبولی در آن فقط نیاز به پرداخت هزینه های ثبت نام و برخی هزینه های دفتری خواهند شد که مقداری بسیار کم می باشد.
امکان تحصیل رایگان و کم هزینه در اسپانیا در مقطع کارشناسی مقدورتر از دوره های تکمیلی است ، زیرا دوره های تکمیلی و دکترا به دلیل بین الملی شدن رشته ها و گره خوردن با زبان انگلیسی از شهریه های بالاتری برخوردار هستند و در صورت دریافت بورسیه فقط تحصیل رایگانشان فراهم خواهد شد.

کار پس از تحصیل در اسپانیا و اقامت آن

کار پس از تحصیل در اسپانیا و اقامت آن​

می توان گفت اکثر دانشجویانی که برای تحصیل در اسپانیا اقدام می نمایند ، پس از فارغ التحصیلی نیز قصد به ماندن در این کشور و ادامه زندگی خود در آن جا را دارند که برای این کار لازم است که ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تغییر دهند . با سرمایه گذاری در اسپانیا یا ثبت شرکت در اسپانیا می توان این عمل را انجام داد که این روش مناسب افراد سرمایه گذار می باشد.
معمول ترین روش در حال حاضر یافتن شغلی مناسب و استخدام در آن است که بعد از آن با درخواست کارفرما به وزارت کار ویزای شما به ویزای کاری تبدیل می شود . توصیه می کنیم که در همان حین تحصیل برای یافتن کار مناسب اقدام کنید تا هم بتوانید درآمدی برای خود در حین تحصیل کسب نمایید و هم بتوانید کارفرمای مناسب را برای فارغ التحصیلی و کار دائم خود پیدا کنید.
دقت داشته باشید که با این عمل ویزای شما تغییر می نماید و شما هنوز دارای اقامت دائم نیستید و باید پس از اتمام مدت آن برای تمدید ویزایتان دوباره اقدام کنید . چنان چه 5 سال در این کشور حضور داشته و ویزای کار خود را تمدید نمایید و به این مدت در جایی شاغل باشید می توانید برای دریافت اقامت دائمتان درخواست ارسال نمایید.
مدارک لازم
همانطور که گفتیم برای تغییر ویزای تحصیلی به ویزای کار باید شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود را بیابید و در آن استخدام شوید . سپس کارفرمای شما باید درخواستی را به سفارت جهت استخدام شما و نیازمندی به تخصص شما ارسال نماید که در این صورت با اعلام موافقت ویزای شما تغییر خواهد کرد.
برای انجام این امر شما باید با مدارک هویتی و مدرک پایان تحصیلی خود از دانشگاه به همراه اجاره نامه یا نامه خوابگاه که نشان از اقامت شما در اسپانیا باشد به سفارت مراجعه نموده و مراحل اداری و دفتری تغییر ویزای خود را انجام دهید.
این مطلب جهت آشنایی شما با مقدمات و شرایط تحصیل در اسپانیا تهیه شده است . مشاورین و کارشناسان ما در آی مهاجر همواره آماده هستند تا در صورت وجود ابهام یا سوالی از شوی شکا بهترین راهنمایی ها و اطلاعات را در اختیارتان قرار دهند.

بیشتر بخوانید : کار در اسپانیا

انواع روش های مهاجرت به اسپانیا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا​

اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا

اسپانیا

مهاجرت کاری به اسپانیا

اسپانیا